Moje mieszkanie oazą ciszy i spokoju, czyli tajniki izolacji akustycznej mieszkania

16.11.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#dom & ogród   #mieszkanie   #cisza   #sąsiedztwo   #oaza   

Osoby mieszkające w bloku często skarżą się na hałaśliwe otoczenie. Kłócący się sąsiedzi, impreza na górze, roboty budowlane za oknem - wszystko to może zaburzyć nam spokój domowego ogniska. Niestety, nie zawsze da się namówić sąsiadów, żeby zmienili zachowanie, a prac budowlanych nie możemy odwołać - zostaje więc tylko zabranie się za izolację mieszkania. Z tego artykułu będzie można dowiedzieć się, jak osiągnąć w tym jak najlepsze efekty!

 

Ekrany akustyczne - spokój i cisza kosztem metrażu

Planując izolację akustyczną mieszkania w bloku, należy wziąć poprawkę na jego metraż. Niestety, tego rodzaju mieszkania są z reguły dosyć ciasne, a zamontowanie dodatkowej izolacji akustycznej w postaci ekranu akustycznego składającego się ze styropianu lub wełny mineralnej dodatkowo redukuje ilość przestrzeni. Jeżeli więc planujemy wykonanie izolacji akustycznej, musimy zadać sobie pytanie: "Czy jestem chętny mieszkać spokojniej, ale i ciaśniej?".

Jeżeli zdecydujemy się na zamontowanie ekranu akustycznego, należy pamiętać, że lepsze efekty od styropianu w zakresie izolacji akustycznej daje wełna mineralna. Jeśli nie chcemy nadmiernie poświęcać przestrzeni w mieszkaniu, można zdecydować się na wykorzystanie ścianki akustycznej o grubości nie większej niż pięć centymetrów, która dobrze zamontowana będzie w stanie dużym stopniu ograniczyć dobiegające do nas dźwięki, choć niestety całkowicie nas od nich nie odizoluje. Jeżeli zastosowane wypełnienie będzie odpowiednio równomierne, będzie można jednak osiągnąć całkiem przyzwoite efekty bez stosowania warstwy o nadmiernej grubości. Warto też zwrócić uwagę na możliwość wyciszenia w ten sposób sufitu - w tym przypadku pomniejszenie przestrzeni mieszkalnej staje się o wiele mniej odczuwalne.

Maty akustyczne - skuteczne, lecz kosztowne rozwiązanie

Bardzo skuteczną, lecz niestety również kosztowną opcją będzie zastosowanie mat akustycznych. Metr kwadratowy panelu akustycznego to wydatek rzędu dwustu złotych, jednak jeżeli stać nas na takie rozwiązanie, to naprawdę warto się na nie skusić! Maty akustyczne to świetna izolacja akustyczna bez utraty przestrzeni i zarazem piękne wykończenie wnętrza. Warto też zwrócić uwagę na zdecydowanie tańszą alternatywę dla tradycyjnych mat akustycznych, jaką są maty korkowe. Pomimo zdecydowanie niższej ceny, również oferują bardzo dobrą izolację akustyczną.

Sztukateria - dekoracja i izolacja akustyczna w jednym

Ciekawą opcją w zakresie izolacji akustycznej jest również sztukateria ścienna i sufitowa, czyli na przykład kasetony czy panele 3D. Są one przykładem klasycznego stylu dekoracji, który w ostatnich latach coraz bardziej wraca do łask, doskonale ożywiając wygląd ścian oraz sufitów i chroniąc ich powierzchnie przed zabrudzeniami i zniszczeniem. Z naszej perspektywy najważniejsza jest jednak oczywiście oferowana przez nie izolacja akustyczna. Nie są co prawda pod tym względem tak skuteczne jak ekrany i maty akustyczne, jednak od tych pierwszych zajmują zdecydowanie mniej miejsca, a od tych drugich są znacznie mniej kosztowne. Być może więc do twojego mieszkania będą idealnym rozwiązaniem!

 

 


W przygotowaniu artykułu pomogła strona maszwnetrze.pl.

To może Cię także zainteresować:
Skuteczna ochrona drzwi wejściowych przed czynnikami atmosferycznymi
Kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne - czym się charakteryzują?
Geometryczny design – trend sezonu, którego nie może zabraknąć w Twoim domu!

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Twoim zdaniem

Borykasz się z uporczywym hałasem w mieszkaniu? 

Komentarze