Meblościanka obiektem pożądania i kontrowersji

10.03.2019

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Kiedy w okresie PRL-u dostępność rzeczy codziennego użytku była ograniczona, a wiele dóbr materialnych uchodziło za luksus, meblościanka stanowiła praktyczne wyposażenie małych mieszkań. Nikt wtedy nie przejmował się tak bardzo estetyką aranżacji, jak ma to miejsce dzisiaj. Dążono do projektowania wnętrz ergonomicznych, a przy zakupie mebli zwracano uwagę głównie na ich funkcjonalność. W czasach komunistycznych tylko niektórzy mieli możliwość wyboru, zazwyczaj w domach znajdowało się to, co ogólnodostępne. Sytuacja jednak się zmieniła, a meblościanka przetrwała ten trudny okres.

 

Za meblościankami trzeba było stać w kolejce, podobnie jak za pastą do zębów, mlekiem i czekoladą. Nie zachwycała wtedy swoim wyglądem, ale na trzydziestu metrach kwadratowych stanowiła jedyne słuszne rozwiązanie. Dzisiaj nie wszyscy pamiętają codzienność w czasach PRL-u, niektórzy wspominają ją z uśmiechem na twarzy, inni już dawno pożegnali się ze wspomnieniami. Meblościanka, typowy komunistyczny mebel, nie pozwolił o sobie zapomnieć, lecz w niczym nie przypomina już ówczesnej – masywnej, niekoniecznie ładnej oraz przytłaczającej wnętrze.


Inspiracja dziełem amerykańskiego duetu projektantów

Meblościankę zawdzięczamy amerykańskim projektantom – słynnemu duetowi, który tworzyli Charles i Ray Eames. W latach 40. XX wieku zaprojektowali serię mebli modułowych „Eames Storage Units”, które składały się z regałów na stalowych ramach pozwalających na swobodne łączenie ich w funkcjonalne zestawy. Wykonywano je z płyt z drewnopodobnego tworzywa, charakteryzowały się prostotą oraz funkcjonalnością, a przede wszystkim odpowiadały potrzebom żyjącym w tamtych czasach Amerykanów.

W Polsce początkowo nie wywołała dużego entuzjazmu, była raczej obiektem kontrowersji. Pierwsza polska meblościanka, będąca dziełem Bogusławy i Czesława Kowalskich, pojawiła się na Targach Wzornictwa Przemysłowego w 1963 roku. Następnie została wprowadzona do produkcji, stając się typowym komunistycznym meblem. Inspiracje zaczerpnięto z amerykańskiego projektu, jednak na potrzeby polskiego społeczeństwa zmieniono koncepcję. Również miała budowę modułową, znalazło się w niej miejsce na biurko, szafki, biblioteczkę, a nawet chowany tapczan. Ten sam kierunek obrała później firma Bydgoskie Meble, która ze swoją meblościanką „Kopernik” osiągnęła sukces na rynku polskim i zagranicznym.

Kryzys nastąpił po 1989 roku, kiedy to polskie marki musiały konkurować z dużymi producentami zza granicy. Komunistyczne meblościanki o niemodnej już wtedy stylistyce zastąpiły skandynawskie meble – lżejsze, bardziej ergonomiczne, tańsze. Meblościanki z PRL-u chowano w garażach oraz piwnicach, gdzie służyły do przechowywania narzędzi. W XXI wieku ponownie ujrzały światło dzienne w odmienionej stylistyce.


„Meble Kowalskich” dzisiaj

Polski rynek mebli potrzebował czasu, aby dostosować się do światowych standardów. Zniknęły głębokie i masywne, a w ich miejsce pojawiły się lekkie, o prostych formach, a także skandynawskim wzornictwie. Dzisiaj, aby mieć meblościankę, nie trzeba przez długie godziny stać w kolejce, a nawet można wybierać spośród wielu wzorów, kolorów i modułów. Nawiązujące do klasyki, są utrzymane w kolorystyce drewna, a nowoczesnego charakteru nadają im dodatkowe elementy oświetleniowe, takie jak w meblościance Dallas. W modernistycznych wnętrzach doskonale prezentują się meble z połyskującymi frontami w kolorze białym, czego przykładem jest meblościanka TULSA, która wyróżnia się dużymi, prostymi uchwytami. Pojawiają się też przeszklenia, a obok licznych półek, szafek czy regałów nie może oczywiście zabraknąć szafki RTV pod telewizor. Tak na nowo zinterpretowano komunistyczny mebel, tym razem przyjęty z ogromnym entuzjazmem.

Meblościanki dostosowano do współczesnych czasów, zmieniono ich formę i wzornictwo. Nie zapominajmy jednak, że ich obecność w Polsce zawdzięczamy państwu Kowalskim.


Meble Focus - meble do każdego wnętrza
Artykuł został przygotowany przez firmę Meble Focus oferującą nowoczesne meblościanki.

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze