Masz pianino, fortepian lub planujesz ich zakup? Przeczytaj!

10.03.2021

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Zakup fabrycznie nowego akustycznego pianina lub fortepianu średniej klasy to wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego najczęściej decydujemy się na zakup dużo tańszych instrumentów używanych. Jeżeli nie orientujemy się w tej branży możemy dokonać niewłaściwego wyboru. Mimo zapewnień sprzedającego o doskonałym stanie instrumentu przed zakupem instrument powinien obejrzeć stroiciel. Stroiciele fortepianów i pianin są dobrze zorientowani w rynku tych instrumentów, potrafią właściwie ocenić ich stan techniczny, pomogą dokonać właściwego wyboru. Niektóre firmy handlujące używanymi pianinami i fortepianami proponują przywiezienie do domu klienta kilku instrumentów do wyboru. To bardzo wygodne rozwiązanie ale proszę pamiętać, że przed zakupem instrument powinien obejrzeć stroiciel. To uchroni kupującego przed podjęciem złej decyzji.

 

Jeżeli już posiadamy instrument to powinniśmy rozpocząć regularną współpracę ze stroicielem. Każdy kto ma pianino czy fortepian i twierdzi że instrument jest w dobrym stanie, choć nie był strojony przez lata i od dawna nikt na nim nie grał, jest w błędzie. Jeszcze zbyt mało osób (chociaż widać poprawę) zdaje sobie sprawę z tego, że pianino czy fortepian wymaga regularnego strojenia i serwisowania. Zalecana częstotliwość strojenia pianin i fortepianów to 2 razy w roku niezależnie od tego, czy instrument był w tym okresie używany. W najgorszym przypadku strojenie i korekta mechanizmu powinny wystąpić raz w roku. Gdy instrument wykorzystywany jest do koncertów powinien być strojony przed każdym koncertem. Regularne strojenie powoduje, że korzystamy zawsze ze sprawnego instrumentu i w efekcie oszczędzamy pieniądze na kosztownych naprawach średnich lub kapitalnych.

Dobrze nastrojony instrument nie psuje słuchu wykonawcy i słuchaczy. Osoby które grają na nienastrojonych instrumentach słuchają "źle” brzmiących dźwięków co negatywnie wpływa na rozwój ich słuchu oraz słuchu odbiorców. Dotyczy to szczególnie dzieci, które rozpoczynają przygodę z muzyką. Jeżeli dziecko odbiera i przyswaja dźwięki spoza prawidłowej skali muzycznej, to w trakcie dalszej nauki może mieć trudności z prawidłowym rozróżnianiem zasłyszanych dźwięków.

Zalecane warunki dla pianin i fortepianów: temperatura pomieszczenia 20 – 21oC, wilgotność powietrza 50 – 60%. Nie należy stawiać instrumentu w pobliżu grzejników (poniżej 2 m), ponieważ powoduje to rozsychanie drewnianych części, ich deformację oraz osłabienie złączy klejowych. Niewskazane jest poddawanie instrumentu działaniu promieni słonecznych oraz stawianie kwiatów doniczkowych na pokrywach pianina czy fortepianu. Może to prowadzić do uszkodzenia obudowy, a usunięcie skutków zalania wodą wnętrza instrumentu może okazać się dość kosztowne. Jeżeli nie gramy na instrumencie nakrywa klawiaturowa powinna zakrywać klawisze.

Mówi się, że akustyczne pianina i fortepiany w przeciwieństwie do elektrycznych mają "duszę”. Aby instrumenty te przetrwały w dobrej kondycji kilkadziesiąt i więcej lat musimy o nie dbać. Dlatego pianino i fortepian to instrumenty, które przez całe swoje muzyczne życie potrzebują obsługi stroiciela

 

red. DDWLKP.pl | źródło: Perfect Piano

Komentarze