Masz nową firmę i myślisz o zakupie auta? Poznaj zalety leasingu

29.06.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#biznes   #finanse   #firma   #auto   #leasing   

Chociaż samochód firmowy nie jest niezbędny do prowadzenia działalności w wielu branżach, bardzo się przydaje. Przedsiębiorcy dopiero otwierający firmę często jednak rezygnują z nabycia pojazdu z uwagi na wysokie koszty i trudność w uzyskaniu kredytu bankowego. W takiej sytuacji warto rozważyć leasing dla nowych firm – dowiedz się dlaczego.

 

Jak pokazują statystyki opublikowane przez Związek Polskiego Leasingu, w pierwszym kwartale 2018 roku ponad 46% stanowiły umowy dotyczące leasingu pojazdów osobowych, dostawczych i ciężarowych do 3,5 t. Tak dobre wyniki świadczą o korzyściach, jakie odnoszą przedsiębiorcy decydujący się na tę formę finansowania.

Leasing dla nowych firm? To możliwe

Podczas gdy kredyty samochodowe z reguły nie są dostępne dla „świeżych” przedsiębiorców, w tym aspekcie leasing ma znaczną przewagę. Oferta skierowana jest bowiem nie tylko do firm mogących pochwalić się wieloletnią działalnością w branży, ale również do przedsiębiorców dopiero stawiających pierwsze kroki.

Wynika to ze specyfiki tej formy finansowania – formalnym właścicielem leasingowanego pojazdu pozostaje firma leasingowa, zaś przedsiębiorca jest tylko jego użytkownikiem. W razie problemów ze spłatą zobowiązania, leasingodawca ma prawo do odebrania samochodu.

Najważniejsze korzyści wynikające z leasingu

Leasing dla nowych firm to rozwiązanie przynoszące wiele korzyści – przede wszystkim z finansowego punktu widzenia. Należy przy tym podkreślić, że taka forma finansowania jest niezwykle elastyczna – można dopasować ją do sytuacji przedsiębiorstwa oraz indywidualnych oczekiwań.

  • Możliwość zachowania płynności finansowej

Leasing samochodowy pozwala zbudować flotę pojazdów firmowych przy minimalnym zaangażowaniu środków własnych przedsiębiorstwa. Dzięki temu możliwe jest zachowanie płynności finansowej, co pozwoli przedsiębiorcy prowadzić prężne działania zmierzające w kierunku rozwoju firmy.

  • Sposób na optymalizację podatkową

Wzięcie samochodu w leasing okazuje się być dobrym sposobem na optymalizację podatkową. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu nie tylko czynsz inicjalny (opłatę wstępną), ale również miesięczne raty (część odsetkową i część kapitałową) – o ile będzie to leasing operacyjny. Ponadto w koszty można wliczyć wszystkie inne wydatki związane z eksploatacją pojazdu, np. zakup paliwa, zakup części, przeglądy, zakup opon. Pozwala to na obniżenie wysokości podatków.

  • Możliwość wymiany samochodu na nowy

Zgodnie z istotą leasingu operacyjnego, przedsiębiorca może wykupić samochód po zakończeniu umowy lub wymienić go na nowy. Decydując się np. na Leasing SMARTPLAN dostępny w ofercie Toyota Leasing, umowa można zawrzeć na 24, 36 lub 48 miesięcy, a po tym okresie podpisać nową umowę – bez konieczności angażowania środków własnych.

Taka opcja jest korzystna, ponieważ przedsiębiorca pokrywa koszty związane z utratą wartości użytkowanego pojazdu przez czas trwania umowy – w formie miesięcznych rat.

  • Brak wpływu na zdolność kredytową

Leasing, w przeciwieństwie do kredytu samochodowego, nie wpływa na zdolność kredytową firmy. Spłacając miesięczne raty leasingowe, możesz bez problemu ubiegać się o kredyt obrotowy czy limit w rachunku bankowym.

To zaledwie kilka korzyści wynikających z leasingu dla nowych firm. Przeanalizuj pozostałe zalety pod kątem swoich potrzeb. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że taka forma finansowania będzie korzystna dla Twojego przedsiębiorstwa.

 

 

To może Cię także zainteresować:
Ewidencja czasu pracy a prawo. Nie daj się zaskoczyć przepisom
Pomysł na biznes, czyli manicure hybrydowy w domu
Długi – jak z nimi żyć?

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze