Mamy nowe zjawisko na nieboskłonie!

28.05.2019

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Wieczorem, dnia 24 maja 2019 roku w wielu regionach Polski zaobserwować można było gromadę składającą się z kilkudziesięciu świetlistych punktów, która powoli przecinała nieboskłon. Widok ten wprawił w osłupienie niejednego amatora astronomii. Okazuje się, że za wszystko odpowiedzialny jest ElonMusk, miliarder zarządzający przedsiębiorstwem SpaceX.

 

sm
Sławomir Matz
Popularyzator astronomii, finalista akcji "It's your life just take It", autor wielu blogów oraz artykułów prasowych.

Obserwacji niezidentyfikowanej jeszcze wówczas formacji, składającej się z świetlistych punktów dokonano w Polsce po raz pierwszy około godziny 23:23. Świadkami tego widowiska stawali się przypadkowi obserwatorzy, którzy przebywali pod rozgwieżdżonym niebem. W internecie zawrzało od domysłów na temat pochodzenia obserwowanej chmury. Na łamach serwisów społecznościowych zaczęto publikowanie zdjęć oraz filmów, które dokładnie pokrywały się ze złożonymi wcześniej relacjami naocznych świadków. Podobna formacja pojawiła się jeszcze kilkukrotnie w późniejszych porach trwającej nocy. Zauważono regularność przelotów, co świadczyło o tym, że są to obiekty orbitujące wokół Ziemi. 

Fakt ten szybko powiązano z wydarzeniem, które miało miejsce nie dłużej niż dobę od pierwszego zaobserwowanego przelotu świetlistych punktów. W piątek rano z Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9, która wyniosła na orbitę 60 niewielkich satelitów Starlink. To właśnie one przysporzyły obserwatorom wielu atrakcji w nocy z piątku na sobotę. Wyniesiony ładunek stanowi jednak niewielką cześć projektu, który zakłada dostarczenie szybkiego internetu do każdego miejsca na Ziemi. Finalnie na orbicie wokół Ziemi krążyło będzie około dwunastu tysięcy takich satelitów. Oczywiście nie będą one stanowiły nieprzerwanej linii, która przecinała będzie nieboskłon, lecz w miarę upływu czasu obejmą swoim zasięgiem całą kulę ziemską.

W ten sposób typowy start rakiety Falcon 9 przyczynił się do powstania nietypowego zjawiska na nieboskłonie. Przeloty satelitów Starlink w ciągu najbliższych kilku dni nadal będzie można obserwować nad Polską. Pas, który tworzą uległ jednak znacznemu rozciągnięciu. Należy się z tego powodu spieszyć z jego obserwacjami. Dane o godzinach, w których występowały będą przeloty najlepiej śledzić w Internecie np. za pośrednictwem Facebooka na profilu Gwiazdy w dłoniach. 

Sławomir Matz 

fb.com/gwiazdywdloniach 

fot. Pexels.com


 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: Sławomir Matz

Komentarze