Mało dań może mieć tak różnorodne oblicza, jak sushi. Warto się o tym przekonać

28.04.2019

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

W ciągu ostatnich lat danie to zrobiło na naszym rynku prawdziwą furorę. Pojawiło się jako propozycja dość wykwintna, będąca wręcz oznaką pewnego snobizmu, z czasem jednak grono jego odbiorców znacznie się rozrosło, a na zapotrzebowanie to odpowiedzieli producenci i dystrybutorzy żywności. Dziś więc spotykamy je w lokalach najróżniejszego typu, a także w sklepowych lodówkach. Czym można ten trend tłumaczyć?

 

Ileż można jeść te nieszczęsne burgery 

W Japonii większość lokali serwujących sushi to typowe fast-foody, w których chodzi przede wszystkim o to, by móc szybko spożyć odpowiednio sycący posiłek. I do takiej roli w krótkim czasie danie to zaczęło być sprowadzane u nas, choć nadal nie brakuje restauracji, które zdolne są oczarować nawet najbardziej wybrednych przybyszów z Kraju Kwitnącej Wiśni. Czy to źle? Absolutnie nie! Jakkolwiek moda ta z dużym prawdopodobieństwem swój początek miała w najzwyklejszym zainteresowaniu wszystkim co egzotyczne, to, inaczej niż np. wiele przykładów naśladownictwa wzorców zachodnich, niesie ze sobą dużo dobrego. Przede wszystkim dla zdrowia spożywających sushi konsumentów. 

To zdecydowanie lepsza propozycja dla osób potrzebujących szybko odzyskać siły w ciągu aktywnego dnia, niż te typowe fast-foody, jakimi zachwyciliśmy się na początku lat 90-tych. Ryż to znakomita węglowodanowa bateria, która długo będzie dostarczała nam energii, jednocześnie nie zawierając dużej ilości tłuszczu. W dodatku jest w nim dużo potrzebnych organizmowi składników mineralnych i witamin z grupy B. 

Znakomite wartości odżywcze tego dania to także zasługa ryb, których mięso pełne jest m.in. wysokostrawnego białka, a znajdujące się w nim tłuszcze doskonale wpływają na redukcję złego cholesterolu, stabilizując ciśnienie krwi i sprzyjając właściwej pracy serca. 


Sushi w Polsce niczym pizza – dla każdego inne

Ryba i ryż to jak wiadomo nie jedyne składniki, z których powstaje sushi. Ogromną różnorodność można zaobserwować już w jego odległej ojczyźnie, gdzie w ciągu wieków ulegało licznym przemianom i adaptacjom, zależnie od warunków i upodobań mieszkańców poszczególnych regionów. A zaczęło się, przypomnijmy, dość prozaicznie, od stosowanej dawno temu metody konserwacji ryb, gdzie po pewnym czasie przechowywania ryżowa powłoka była po prostu wyrzucana. Obecnie spożywając to danie naprawdę nie możemy narzekać na monotonię.Dużą kreatywność w tym zakresie można zaobserwować także w naszym kraju, czego dowodem może być np. sushi w Gdyni serwowane przez BunnyHandroll. To sprawia, że przekonać się do niego mają szansę także ci, którzy dotąd z nieszczególnym zainteresowaniem spoglądali na Daleki Wschód i tamtejsze specjały. 

Jedyna rzecz, na jaką muszą pilnie zwracać uwagę konsumenci i podmioty działające w gastronomii, to wysoka jakość przyrządzanych potraw tego typu. Szczególnej troski wymagają ryby, które, jako że nie są poddawane obróbce termicznej, powinny być szybko zamrażane, a wszelkie czynności związane z ich obróbką dokonywane z zachowaniem surowych standardów higienicznych.


 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze