Mała architektura w przestrzeni publicznej. Co zrobić, aby pozostała estetyczna i użyteczna?

11.06.2021

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Krajobraz polskich miast, miasteczek i wsi ulega stałym przeobrażeniom. Zarówno dzięki lokalnym władzom, jak również inwestycjom przedsiębiorców oraz inicjatywom samych mieszkańców. To czy zmiany idą ku lepszemu, czy jednak ku gorszemu, pozostaje przedmiotem zażartych dyskusji. Podmioty odpowiedzialne za infrastrukturę powinny robić wszystko, co w ich mocy i kompetencjach, aby zmodernizowana przestrzeń zachowała pełną funkcjonalność jak najdłużej.

 

Obiekty, które niszczą się wkrótce po oddaniu do użytku, będą mocno chybioną inwestycją

Stojaki na rowery, konstrukcje przystanków autobusowych, kosze na śmieci, ławki, balustrady i barierki, lunety w punktach widokowych i wiele innych. Każda z nich służy określonemu celowi, a jednocześnie poprawia prezencję okolicy. Nowe elementy małej architektury cieszą oko większości – niestety są tacy, którzy widząc odświeżoną przestrzeń, koniecznie chcą zaznaczyć w niej swoją obecność. Wandale często nic sobie nie robią z faktu, że być może dane miejsce jest objęte monitoringiem. Nawet jeśli uda się nagrać albo uchwycić demolkę na żywo, późniejsze odnalezienie i surowe ukaranie sprawców wcale nie należy do najprostszych zadań. O ile pewnym zdarzeniom nie uda się zapobiec w 100%, o tyle da się ograniczyć dewastujące skutki działań chuliganów. Na przykład poprzez tworzenie obiektów o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej, niewrażliwych na warunki pogodowe i łatwych w utrzymaniu.

Przedmiot wykonany z wytrzymałego, odpornego materiału również wymaga stosownej pielęgnacji

Przykładem takiego surowca mogą być praktycznie wszystkie gatunki stali nierdzewnej. Choć trudno ją odkształcić, to w procesie obróbki można nadać jej praktycznie dowolną formę. Wykonawcy dysponujący odpowiednim zapleczem technologicznym są w stanie wyprodukować konstrukcje stalowe o naprawdę złożonej, skomplikowanej budowie. Ważne, aby korzystali przy tym ze stopów o odpowiednio wysokiej jakości. W asortymencie takich producentów i dystrybutorów jak INOX Polska można znaleźć praktycznie wszystkie dostępne na rynku gatunki stali. O tym, którego z nich użyć, powinni zdecydować kompetentni inżynierowie po drobiazgowej analizie warunków eksploatacji. Do małej architektury w otwartych, publicznych przestrzeniach, najlepiej pasuje tzw. „nierdzewka”, czyli stal nierdzewna. Ze względu na odporność względem czynników atmosferycznych, cechy sprzyjające trwałemu i mocnemu spawaniu części oraz łatwość w utrzymaniu. Nawet usunięcie graffiti, pozostałości z zaprawy murarskiej czy kleju nie sprawia dużych trudności, jeśli tylko używa się odpowiednich środków. Po wszystkim stalowa powierzchnia wygląda jak nowa!

 

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: Artykuł partnera

Komentarze