Leasing, kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy - co wybrać?

27.03.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#biznes i finanse   #kredyt gotówkowy   #leasing   #kredyt samochodowy   

Istnieje kilka rozwiązań tego, w jaki sposób sfinansujesz zakup samochodu, nie posiadając na niego odpowiednich środków pieniężnych. Wiele zależy od tego czy prowadzisz swoją działalność gospodarczą czy też jesteś zwykłym konsumentem, który żadnych ulg podatkowych z zakupu samochodu mieć nie będzie. Niezależnie od tego warto zastanowić się nad różnymi rozwiązaniami.

 

Leasing

Leasing jest formą dzierżawienia, czyli wypożyczenia samochodu, posiadając przy tym prawo do wykupu samochodu po zakończonym okresie leasingu, jeśli umowa zawiera klauzulę wykupu. Istnieją dwa rodzaje umowy leasingowej – leasing operacyjny oraz finansowy.

Leasing finansowy charakteryzuje się tym, że jest zbliżony do kredytu samochodowego, pojazd amortyzowany jest przez Twoją działalność gospodarcza, ale VAT należy uiścić w całości za cały okres.

Leasing operacyjny traktuje się jako usługę, dlatego do każdej raty leasingowej doliczany jest VAT. Pojazdu nie amortyzujemy, ale całość raty netto wliczamy do kosztów uzyskania przychodu, dodatkowo w zależności od tego, w jaki sposób używamy auta, możemy odliczyć 50 lub 100% VAT-u.

Leasing w sumie jest w pewnych kwestiach podobny do kredytu samochodowego, przecież tak czy siak co miesiąc opłacamy raty, jednak pierwszą zasadniczą różnicą jest np. fakt, że od razu musimy wpłacić wkład własny w wysokości co najmniej 1% wartości pojazdu. Przy leasingu nie jesteśmy też właścicielami pojazdu, gdyż jest on nam jedynie użyczony do użytkowania, ma to też swoje korzyści, gdyż koszty napraw można przerzucić na leasingodawcę.

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy jest formą kredytu konsumenckiego, jednak z jasno określonym celem, przez co finansowo jest o wiele korzystniejszą opcją niż inne kredyty, np. gotówkowe. Dlaczego? Kredyt samochodowy jest zabezpieczony, a jego zabezpieczeniem staje się zakupione auto (zastaw rejestrowy na zakupionym samochodzie, cesja polisy AC, własność lub współwłasność pojazdu).

W celu uruchomienia kredytu należy jednak oczekiwać tego, że bank będzie wnikliwie przyglądał się sytuacji naszej firmy. Potrzebne będą różnego rodzaju dokumenty w tym wpis do CEIDG lub KRS, zaświadczenie z US o niezaleganiu z podatkiem, dowody tożsamości, sprawozdania finansowe firmy za okres od 3-6 miesięcy.

Jeśli chodzi o ulgi podatkowe, to w przypadku kredytu samochodowego w koszty firmy można wliczyć jedynie część odsetkową raty, a także wszelkie opłaty manipulacyjne związane z udzieleniem lub prowadzeniem kredytu.

Kredyt gotówkowy

Ciekawą opcją jest również kredyt gotówkowy, szczególnie jeśli zakupiony przez nas samochód będzie używany i nie najdroższy. Zaletą kredytu gotówkowego jest fakt, że od razu staniemy się właścicielem pojazdu, bank nie zapyta nas o to, na jaki cel wydamy pieniądze. Największą wadą  będzie brak zabezpieczenia kredytu, a tym samym wyższe oprocentowanie i koszty kredytu. Coś za coś, jeśli jednak nie potrzebujemy drogiego i nowego auta może to być dobre rozwiązanie, a fakturę VM czy V możemy rozliczyć na takich samych zasadach jak byśmy kupowali samochód do firmy za gotówkę.

Każda powyższa opcja ma swoje zalety, poczynając od wysokich ulg podatkowych, kończąc na swobodzie w dysponowaniu autem. Niemniej jednak to, w jaki sposób sfinansujemy zakup auta zależy od nas i naszych możliwości.

PA
Szukasz najlepszych ofert leasingu samochodowego? Służymy pomocą na: http://direct.money.pl/leasing/.

To może Cię także zainteresować:
Poleasingowy sprzęt
Walka o klienta: w jaki sposób sklepy zachęcają klientów?
BLIK - czyli polski system płatności mobilnych

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: direct.money.pl/leasing

Komentarze