Księga Przychodów i Rozchodów – jak ją prowadzić?

02.03.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#biznes   #finanse   #przedsiębiorca   #własna działalność   #przychody   #rozchody   

Wszystkie osoby fizyczne decydujące się na rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej zobligowane są to założenia profesjonalnej KPiR, a więc Księgi Przychodów i Rozchodów. Podobne zasady obowiązują także w odniesieniu do spółek jawnych, partnerskich oraz cywilnych, w jakich właścicieli stanowią wyżej wspomniane osoby fizyczne, gdy przychody netto wynikające ze sprzedaży nie są wyższe niż odpowiednik 2 milionów euro, według przeliczenia na złotówki, zgodnie z kursem średnim Narodowego Banku Polskiego. Co taki rodzaj dokumentu ma dawać i czy wynikają z niego jakieś istotne zalety? O tym dowiesz się z poniższych fragmentów. Zapraszamy do przeczytania niniejszego internetowego poradnika.

 

Fakty, jakie warto znać

Podatnik zobligowany jest, na podstawie bieżących przepisów, prowadzić KPiR od samego początku prowadzenia swojego podmiotu, a dokładniej rzecz biorąc- księga ma być założona już na dzień rozpoczęcia działalności bądź na 1 stycznia konkretnego roku podatkowego. Wiadomość o tym, iż warunek dotyczący KPiR został spełniony powinna dotrzeć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego i podatnik ma na to czas do dwudziestu dni od momentu założenia księgi. Należy pamiętać, iż zawiadomienie zmuszeni są prawnie dokonywać nie tylko ci, którzy dopiero co startują ze swoim biznesem, ale i ci przedsiębiorcy, którzy stosowali do tej pory zryczałtowane formy opodatkowania, w których obowiązująca była wyłącznie ewidencja przychodów. Podobny wymóg natury prawnej tyczący się KPiR związany jest też z przedsiębiorcami realizującymi do tej pory pełne, kompletne księgi rachunkowe. Jeżeli chodzi zaś o spółki – wszelkiego typu – to wyżej wymienione zawiadomienie mają obowiązek złożyć wszyscy wspólnicy. Musimy nadmienić jednakże, iż każdy z założycieli spółki kieruje owe zawiadomienie do odpowiedniej dla siebie placówki skarbowej, a ta uzależniona jest od miejsca zamieszkania zawiadamiającego.

 

Koniecznie zwróć uwagę

Bardzo ważne jest, aby podatnik miał świadomość, iż po złożeniu przez niego wniosku do naczelnika określonego urzędu skarbowego, może dojść do zwolnienia przedsiębiorcy z konieczności kontynuowania KPiR. Powód? Są to z reguły wyjątkowe okoliczności, do jakich zaliczają się konkretne przydatki dotyczące stanu zdrowia podatnika, jego wieku, czy też charakteru prowadzonej przez niego działalności. Chcąc „ubiegać się” o tego typu udogodnienie, jakim jest brak wymogu realizacji księgi, niezbędne okazuje się złożenie prawidłowo przygotowanego wniosku minimum trzydzieści dni przed rozpoczęciem miesiąca, w którym zwolnienie miałoby stanowić fakt. W sytuacji rozpoczęcia wykonywania działalności z kolei, wniosek wymaga się złożyć czternaście dni przed datą oficjalnego wystartowania z biznesem.

 

Kilka możliwych wariantów

Obowiązek zakładania i prowadzenia KPiR narzucony został odgórnie, w oparciu o podstawowy akt prawny w postaci Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku. Trzy lata później pierwotne zapisy zostały poddane pewnym modyfikacjom. Niemniej jednak, wedle aktualnych norm, Księga Przychodów i Rozchodów jest dozwolona do prowadzenia w formie klasycznej, przez co rozumie się jej postać papierową oraz możliwe jest jej realizowanie z wykorzystaniem do tego programów elektronicznych. W pierwszym przypadku oczywiście jest to znacznie żmudniejsze i bardziej czasochłonne zajęcie, jednak nie jest wówczas wymagana umiejętność obsługi komputera.

 

Sensowność prowadzenia

Dzięki KPiR realne jest skrupulatne ewidencjonowanie uzyskiwanych przychodów i ponoszonych rozchodów. W gruncie rzeczy jest to więc swego rodzaju „sprawozdanie” z realizowanych procesów sprzedaży oraz dokładne kalkulowanie wszystkich kosztów jakie podatnik zmuszony jest opłacać w celu otrzymania przychodu. Na bazie charakteryzowanej księgi ustalane są konkretne zobowiązania podatkowe, a w oparciu o nie przedsiębiorca ma sposobność właściwego rozliczania się z urzędem skarbowym. Warto wspomnieć, iż plusem posiadania KPiR jest nie tylko korzyść dla urzędników, którzy mogą „skontrolować” prowadzącego działalność gospodarczą z jego zobowiązań finansowych względem fiskusa, ale także dla samego podatnika, który ma „czarno na białym”, jak efektywna jest w danym czasie jego działalność.

 

Artykuł powstał przy współpracy z attksiegowosc.pl/

 

 

To może Cię także zainteresować:
Ewidencja czasu pracy a prawo. Nie daj się zaskoczyć przepisom
Pomysł na biznes, czyli manicure hybrydowy w domu
Długi – jak z nimi żyć?

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze