Krok po kroku do wymarzonego domu

26.04.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#dom   #budowa   #kosztorysowanie   #wyceny budowlane   

Dom należy do tego typu inwestycji, która raz przeprowadzona, służy na lata. Właśnie z tego powodu każdą decyzję należy dokładnie przemyśleć, rozważyć różne warianty, uzbroić się w cierpliwość i ewentualnie plan awaryjny.

 

Dom należy do tego typu inwestycji, która raz przeprowadzona, służy na lata. Właśnie z tego powodu każdą decyzję należy dokładnie przemyśleć, rozważyć różne warianty, uzbroić się w cierpliwość i ewentualnie plan awaryjny. Jeśli zdecydujemy się na zakup własnej parceli i budowę nowego dachu nad głową, zachowajmy pewien schemat.

Gdzie go postawić?

To główne pytanie, które musimy sobie zadać na samym początku. Lokalizacja odgrywa tutaj kluczową rolę. Najpierw określmy nasz budżet, jaki możemy przeznaczyć pod zakup działki. Nie da się ukryć, że malutka działka w centrum miasta może być nawet kilkukrotnie droższa niż większa parcela na jego obrzeżach lub na pobliskich mniejszych miejscowościach. Znając możliwości finansowe, przejdźmy do sprecyzowania naszych głównych potrzeb. Po pierwsze wielkość – aby bez większych ograniczeń postawić niemal dowolny dom, a dodatkowo znaleźć miejsce na ogród, gdzie dzieci będą mogły komfortowo się bawić, a cała rodzina odpoczywać, będziemy potrzebować działki nie mniejszej niż 900-1000m2. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście działka prostokątna, możliwie najbardziej przypominająca kwadrat. Jeżeli dojeżdżamy do pracy w centrum miasta, a dzieci są na tyle duże, aby samodzielnie dotrzeć do szkoły, powinniśmy poszukać parceli, w której pobliżu będzie swobodny dostęp do komunikacji miejskiej. Niezbędny jest też dostęp do prądu, a dodatkowym atutem będzie możliwość podłączenia się do sieci kanalizacyjnej, wodociągowej oraz gazowej. Szukając odpowiedniej działki pamiętajmy także o zapoznaniu się z planem zagospodarowania przestrzennego obowiązującego w danym rejonie.

Od czego zacząć budowę?

Zanim zaprosimy na naszą działkę ekipę budowlaną, warto oszacować koszt naszego przedsięwzięcia. Kosztorysowanie można wykonać na własną rękę, lecz wymaga to od nas zgłębienia się w temacie oraz sumienności i cierpliwości w działaniach. Aktualnie możemy znaleźć masę poradników w internecie, które pomogą nam krok  po kroku przejść przez ten proces. Jest też oczywiście alternatywne rozwiązanie – wykonanie takiego kosztorysu możemy zlecić specjalistom. Kolejny wybór przed jakim staniemy dotyczy już konkretnego projektu domu. Możemy zdecydować się na jakiś gotowy projekt, który prawdopodobnie jest już sprawdzony i był już wcześniej realizowany. Jest to znacznie tańsze rozwiązanie, jednak mamy mniejsze możliwości dopasowania domu do własnych preferencji. Możemy również zlecić architektowi wykonanie indywidualnego projektu, w którym sami decydujemy jak nasz przyszły dom będzie wyglądać. Aktualnie nowe projekty są zdominowane przez kwadratowe domy parterowe, ewentualnie z użytkowym poddaszem. Zaletą takiego rozwiązania są przede wszystkim niskie koszty utrzymania (np. ogrzania budynku) oraz wygoda dla rodzin z małymi dziećmi bądź osób starszych, gdzie problem stanowić mogą schody.

Jakie dokumenty są wymagane?

Poza zapoznaniem się z wcześniej wspomnianym planem zagospodarowania przestrzennego warto też zwrócić uwagę na decyzję o warunkach zabudowy. Zanim zaczniemy pierwsze prace budowlane, musimy złożyć do odpowiedniego urzędu tak zwane zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego. Alternatywnie możemy ubiegać się o pozwolenie na budowę, jednak zwykle trwa to dłużej, niż w przypadku pierwszego wariantu. Jeżeli upoważniony organ nie wniesie sprzeciwu odnośnie rozpoczęcia robót budowlanych w ciągu 21 dni, można przystąpić do budowy.

 

Artykuł oparty o materiały ze strony: http://www.techbud.waw.pl/ - kosztorysowanie i wyceny budowlane.

 

To może Cię także zainteresować:
Zabezpiecz dom przed złodziejem!
Wspólny pokój dla rodzeństwa to nie koniec świata
Wyjdź z domu! To najpiękniejsza pora roku!

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze