Koniec programu MDM. Jak nie stracić dofinansowania?

24.06.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#biznes i finanse   #mieszkanie dla młodych   #dofinansowanie   #mdm   #jak nie stracić   

Program „Mieszkanie dla Młodych” powoli przechodzi do historii. Bank Gospodarstwa Krajowego, w kwietniu tego roku zakończył przyjmowanie wniosków wszystkich chętnych do dofinansowania zakupu mieszkania na rok 2018. Planuje się jeszcze jeden nabór wniosków, ruszy naturalnie dopiero w przyszłym roku. Rząd kończy dofinansowanie zgodnie z ustawą, a w ramach polityki mieszkaniowej proponuje inne rozwiązanie, mianowicie program „Mieszkanie Plus”. Jednak wszyscy którzy skorzystali z programu MdM muszą mieć świadomość ograniczeń związanych z dysponowaniem własnym mieszkaniem. Niestosowanie się do zapisów umowy może nieść ze sobą konsekwencje.

 

Ile osób skorzystało z dofinansowania w ramach MdM?

Do końca roku 2016 z programu Mieszkanie Dla Młodych skorzystało już około 73 tysięcy osób. W tym roku, mimo szybkiego zamknięcia przyjmowania wniosków, było ich około 13 tysięcy czyli łącznie mowa o prawie 90 tysiącach osób, które dofinansowały zakup mieszkania poprzez program MdM. I tyle osób musi mieć na uwadze, że nie przestrzeganie umów może prowadzić do utraty dofinansowania. 

 

Sprzedaż mieszkania, przeniesienie jego własności

Przez 5 lat nie może dojść do sytuacji związanej ze sprzedażą mieszkania, lub też przeniesienia własności. Gdy zdarzy się taka sytuacja, to trzeba będzie zwrócić określone środki finansowe. Czas ten liczony jest kalendarzowo czyli jeżeli zakup nastąpił w 2014, to 5 lat będzie liczone dopiero od 2015 roku. 

 

Wynajem zabroniony

Korzystający z programu Mieszkanie dla Młodych nie mogą również w żaden sposób wynajmować swojego lokum. Mowa zarówno o wynajmie całości mieszkania jak i choćby jednego pokoju. Stwierdzenie takiej sytuacji prowadzi do zasądzenia konkretnych kar. 

 

Mieszkanie przerobione na lokal handlowy czy usługowy – niemożliwe

W żadnym wypadku nie wolno lokalu mieszkalnego przerobić na lokal pozwalający prowadzić działalność gospodarczą. Przygotowanie w lokalu salonu fryzjerskiego, małego zakładu produkcyjnego, nic takiego nie może mieć miejsca. Oczywiście jeżeli ktoś prowadzi działalność gospodarczą jednoosobową i jako adres firmy podaje własne mieszkanie to może spać spokojnie. Przepisy mówią wyraźnie o zakazie zmian, które prowadzą do całkowitego usunięcia z lokalu funkcji mieszkalnej. 

 

Zakup innego mieszkania, dofinansowanie cofnięte

Jeżeli w przeciągu 5 lat zostanie zakupione inne mieszkanie to automatycznie dofinansowanie w ramach MdM zostaje wstrzymane. Jednak nie we wszystkich przypadkach będzie wymagane zwrócenie otrzymanych środków. Ustawa przewiduje, że otrzymanie nowej własności z tytułu spadku lub też poprzez wejście w związek małżeński nie będzie miało wpływ na wstrzymanie dofinansowania z MdM. 

 

Rozwiązanie umowy z deweloperem

Może dojść do sytuacji kiedy umowa pomiędzy beneficjentem programu, a deweloperem zostaje rozwiązania. Niezależnie od powodów jej rozwiązania, beneficjent ma obowiązek natychmiastowego oddania otrzymanych środków. Dokładnie jest to jeden dzień od momentu wpływu środków na konto. 

 

Spłacisz wcześniej kredyt, musisz oddać dofinansowanie

Jeżeli dojdzie do sytuacji wcześniejszej spłaty kredytu to niestety trzeba będzie również oddać środki otrzymane w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Przepisy są w tym wypadku jasne i czytelne, dlatego warto wstrzymać się ze spłatą kredytu w momencie kiedy ma się dofinansowanie z tytułu MdM. 

 

Jakie kary, jak liczyć środki które trzeba zwrócić

Skoro wszystko obraca się wokół 5 lat to mowa o 60 miesiącach. I dlatego łatwo można wyliczyć potencjalne kary jakie trzeba będzie zapłacić za nieprzestrzeganie zapisów umowy dofinansowania z programu Mieszkanie dla Młodych. Gdy zostaje złamana umowa, to nalicza się karę poprzez ilość pozostałych miesięcy do końca dofinansowania. Ktoś kto przykładowo kupił nowe mieszkanie po 3 latach korzystania z programu MdM będzie zmuszony oddać dofinansowanie za kolejne dwa lata czyli po prostu 24 raty z wszystkich 60. 

 

Informacja do banku

Utrata dofinansowania MdM to również obowiązek poinformowania banku w którym posiada się kredy. Ma się na to 30 dni, a zwrot dofinansowania to czas 60 dni. To bank ma obowiązek rozliczenia się z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Jakiekolwiek zatajanie takich informacji może skutkować dodatkowymi sankcjami, które to stosuje bank. Te sankcje to po prostu naliczenie odpowiedniej wysokości odsetek ustawowych.

 

Autor artykułu
Zainteresował Cię temat? Wpadnij również na: Nowe-nieruchomosci.pl

To może Cię także zainteresować:
Walka o klienta: w jaki sposób sklepy zachęcają klientów?
BLIK - czyli polski system płatności mobilnych
Potrzebujesz lokalu? Wynajmij go!

red. DDWLKP.pl | źródło: nowe-nieruchomosci.pl

Komentarze