Koncert z okazji 500-lecia Reformacji w Polsce

27.06.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#kultura   #rozrywka   #koncert   #szamotuły   

Fundacja Fabryka Sztuki zaprosiła w imieniu Muzeum – Zamek Górków, Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu oraz Bazyliki Mniejszej pw. Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława biskupa w Szamotułach na niezwykle atrakcyjny koncert, który odbył się w sobotę 24 czerwca o godzinie 20-tej w szamotulskiej bazylice.

 

Przybyłych gości powitał dyrektor Muzeum – Zamek Górków Michał Kruszona, a koncert poprowadził znany i lubiany aktor Artur Barciś, który przeplatał zapowiadane kolejne utwory niezwykle interesującymi informacjami dotyczącymi historii Szamotuł i wybitnych jego obywateli w procesie europejskiej reformacji. Jak się mogliśmy dowiedzieć Szamotuły były dość wyjątkowym miastem, tolerancyjnym, otwartym na nowe idee. Jan Ostroróg herbu Nałęcz swoimi przemyśleniami wyprzedził samego Marcina Lutra. Być może go nawet zainspirował.

Szlachetna muzyka wykonywana przez grupę artystów Capella Viridimontana, pod batutą i kierownictwem artystycznym Jerzego Markiewicza przenosiła słuchaczy w inny świat, świat piękna i szlachetności. Capella Viridimontana to grupa zaledwie ośmioosobowa, w skład której wchodzą: Joanna Radziszewska – sopran, Katarzyna Wiwer – sopran, Sławomir Bronk – kontratenor, Marcin Gadaliński – kontratenor, Maciej Gocman – tenor, Krzysztof Mroziński – tenor, Rafał Chalabala – bas i Michał Dembiński – bas. Śpiewakom towarzyszyli instrumentaliści: Tomasz Lisiecki – wiolonczela barokowa, Henryk Kasperczak – teorba i Michał Kocot – pozytyw.

Wśród wykonywanych utworów znalazły się dzieła naszego najwybitniejszego polskiego kompozytora okresu renesansu - Wacława z Szamotuł, Johanna Sebastiana Bacha i Marcina Mielczewskiego. Piękna, ale wymagająca wielkiego kunsztu muzyka została błyskotliwie wykonana. Po kolejnych utworach zrywały się zasłużone oklaski.

Artur Barciś mówił również o pochodzących z Szamotuł braciach - Philippie i Xaverym Scharwenkach, znanych w Europie i Stanach Zjednoczonych kompozytorach i wirtuozach fortepianu. To oni właśnie podkreślali wielokulturowość szamotulan i tolerancję religijną w owych czasach. Kiedy umilkły ostatnie brawa pozostał pewien niedosyt i wrażenie, że to zbyt krótko i za mało. Słowa najwyższego uznania dla wykonawców i podziękowanie dla organizatorów i instytucji sprawujących patronat - Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Powiatu Szamotulskiego. Lokalne władze samorządowe były reprezentowane przez Wiceburmistrza Dariusza Wachowiaka i Wicestarostę Beatę Hanyżak.

Wielki i ważny jubileusz oraz trafne, uzasadnione umiejscowienie koncertu właśnie w Szamotułach. Wysublimowany poziom koncertu z pewnością zasługiwał na większe zainteresowanie i większe audytorium słuchaczy. 

 

To może Cię także zainteresować:
Siedem dni…
Wykłady w ramach Akademii Niepodległości w Nowym Tomyślu
Literackie rozmowy w świątecznym klimacie

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: szamotuly.pl | foto: szamotuly.pl, powiat-szamotuly.pl

Komentarze