Kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne - czym się charakteryzują?

13.12.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#dom & ogród   #kolektory słoneczne   #kolektory   #panele   #odnawialne źródła energii   

Kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne to technologie umożliwiające przetwarzanie promieniowania w użyteczną dla nas postać energii. Warto jednak wiedzieć, że urządzenia mimo wielu podobieństw znacznie się od siebie różnią.

 

Zarówno kolektory słoneczne, jak i panele fotowoltaiczne służą do wykorzystywania odnawialnego źródła energii, jaki jest promieniowanie słoneczne - przetwarzają je na inną postać energii. W pierwszym przypadku energia słoneczna przemieniana jest w ciepło, najczęściej wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej. Natomiast panele fotowoltaiczne stanowią źródło prądu.

Obie technologie często są mylone ze względu na podobny wygląd oraz sposób przetwarzania promieni słonecznych. Zarówno kolektory słoneczne, jak i panele fotowoltaiczne stanowią możliwość wykorzystywania odnawialnego źródła energii, jakim jest promieniowanie. Oprócz tego stanowią ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania, które obecnie są bardzo istotne.

Kolektory słoneczne

Kolektor słoneczny to urządzenie, które wraz z współpracującą z nim instalacją, zamienia promienie słoneczne w energię cieplną. Uzyskana energia cieplna zazwyczaj wykorzystywana jest do podgrzewania wody użytkowej. Proces ten przebiega w kilku etapach: najpierw kolektor pochłania i zamienia promieniowanie słoneczne w ciepło, następnie ciepło odbierane jest czynnik roboczy, po czym czynnik roboczy przepływa rurami do zbiornika z wodą, którą podgrzewa. Istnieją różnego rodzaju kolektory słoneczne - różnią się budową oraz zasadą działania - jednak ich efekt pracy zostaje niezmienny.

Panele fotowoltaiczne

Technologia ta charakteryzuje się tym, że zdobywane promienie słoneczne przetwarzane zostają w energię elektryczną. Dzięki temu zyskujemy nieograniczony, darmowy i ekologiczny dostęp do prądu. Instalacja paneli fotowoltaicznych nie jest zbyt skomplikowana, a także charakteryzuje się wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne oraz wytrwałością. Panele mogą zostać umieszczone na dachu lub obok budynku - w zależności od warunków, które powinny być spełnione. Co ważne, elektryczność uzyskiwana dzięki panelom może być wykorzystana także do ogrzewania wody użytkowej. Dlatego też ten rodzaj technologii wydaje się bardziej uniwersalny.

Gdzie i jak umieszczać kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne?

W obu przypadkach istotnych jest kilka czynników związanych z miejscem oraz sposobem instalacji. Aby urządzenia były wydajne i sprawne muszą być odpowiednio nachylone względem słońca. Średni kąt nachylenia wynosi ok. 45 stopni. Oprócz tego istotny jest kierunek - zarówno kolektory, jak i panele powinny być skierowane jak najbardziej na południe. Oczywiście istotne są także takie rzeczy jak brak zacienienia, właściwa wysokość (jeśli urządzenia umieszczone są na gruncie) oraz odpowiednia powierzchnia dachu czy terenu użytkowego. Błędne umieszczenie kolektorów czy paneli fotowoltaicznych może znacznie obniżyć ich wydajność oraz sprawność, a co za tym idzie - opłacalność.

 

Więcej informacji
Artykuł został przygotowany przez firmę http://4oze.pl/ specjalizującej się między innymi w dostarczaniu klientom paneli fotowoltaicznych - odnawialne źródła energii dla każdego.

To może Cię także zainteresować:
Prawidłowa filtracja oczka wodnego - jak ją zrobić?
Trójwymiarowe panele doskonałe w aranżacji łazienki
Skuteczna ochrona drzwi wejściowych przed czynnikami atmosferycznymi

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze