Kolejne warsztaty survivalowe za nami

26.09.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#warsztaty   #survival   #trzcianka   

Jak wyznaczać kierunki świata, jak właściwie rozpalić ognisko, co warto ze sobą zabrać w teren? Co zrobić gdy w lesie złapie nas burza? Odpowiedzi na te pytania poznali uczestnicy warsztatów survivalowych zorganizowanych przez Fundację „POLEM, LASEM...”, które obyły się w minioną sobotę nad jeziorem Sarcz w Trzciance.

 

mmj
Fundacja POLEM, LASEM...
Organizacja pozarządowa, której celem jest przede wszystkim promowanie i poznawanie walorów turystycznych, krajoznawczych i historycznych Polski oraz dążenie do ich zachowania.

Projekt „CZAS NA SURVIVAL!” nabiera tempa. To już drugie warsztaty, które odbyły się w ramach konkursu „Aktywni mieszkańcy”, zorganizowanego przez Czarnkowsko-Trzcianecką Lokalną Grupę Działania. Z otrzymanej w konkursie nagrody zakupiono m.in.: kompasy, krzesiwa i hamaki, które wykorzystywane są podczas warsztatów. W ostatnich zajęciach wzięło udział ponad 20 uczestników, głównie dzieci i młodzież. Na początku mogli oni usłyszeć czym jest survival, krótko omówiono też ważne procedury, które mają zastosowanie w sytuacjach zagrożenia. Uczestnicy uczyli się oznaczać kierunki świata za pomocą kompasu i obserwacji otoczenia. Zaprezentowano też sprzęt przydatny w terenie. Jednak, co wielokrotnie podkreślano, to nie wyposażenie jest najważniejsze, a posiadane wiedza i doświadczenie, a także umiejętność improwizacji, obserwacji i wykorzystywania naturalnych elementów otoczenia.

Warsztaty miały charakter przede wszystkim praktyczny. Uczestnicy mieli za zadanie m.in. rozpalić ognisko z użyciem krzesiwa. Obsługa przedmiotu nie jest trudna, jednak trzeba pamiętać, że większość osób po raz pierwszy trzymała taki przyrząd w rękach. Początkowo – w ramach rozgrzewki – jako podpałkę wykorzystano chusteczki higieniczne i płatki kosmetyczne, które bez problemów łapią iskrę. Następnie uczestnicy warsztatów musieli przygotować podpałkę z naturalnych, dostępnych w lesie materiałów, najlepiej takich, które zadziałają nawet w trudnych warunkach pogodowych (silne opady, wilgoć, wiatr). W takich sytuacjach dobrze sprawdza się kora brzozowa. Zadań i prezentowanych ciekawostek było znacznie więcej. Impreza zakończyła się wspólnymi obserwacjami ptaków nad brzegiem trzcianeckiego jeziora. Kolejne warsztaty już w październiku (informacje już wkrótce na stronie internetowej Fundacji: www.polemlasem.org.pl).

 

To może Cię także zainteresować:
Imieniny Kazimiery w bibliotece
"Najlepszy powód, by żyć…"
Siedem dni…

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: FUNDACJA „POLEM, LASEM…”

Komentarze