Klimatyzacja w każdym pomieszczeniu? Eksperci rekomendują urządzenia klasy multisplit

11.06.2021

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Nowoczesne systemy klimatyzacji oferują wiele przydatnych opcji. Znacznie wykraczających poza standardowe chłodzenie w upalne dni. Klimatyzatory od renomowanych producentów mogą dodatkowo filtrować powietrze z zanieczyszczeń albo dopasowywać warunki w domu do pory dnia. Trudno się dziwić, że konsumenci chcą korzystać z ich dobrodziejstw w całym mieszkaniu, a nie tylko w jednym pokoju. Służą do tego systemy klimatyzacji typu multisplit.

 

Jedną jednostkę zewnętrzną można połączyć z wieloma klimatyzatorami wewnątrz budynku

Konstruktorzy i budowniczowie budynku nie zawsze przewidują obecność klimatyzacji. Jeżeli taka potrzeba została uwzględniona już na etapie projektu, najczęściej stosuje się systemy centralne. Problem pojawia się w momencie, kiedy klimatyzację instaluje się w obiekcie użytkowanym od dłuższego czasu. Zarządcy nie zawsze zgadzają się na wieszanie wielu klimatyzatorów na zewnątrz – po jednej jednostce na każdy klimatyzowany pokój. Raz, że byłoby to poważne obciążenie dla konstrukcji, a dwa że nie wygląda to dobrze pod względem estetycznym. Tymczasem klimatyzatory multisplit pozwalają podłączyć wiele jednostek wewnętrznych do jednej, zewnętrznej instalacji. Ile konkretnie? To zależy od konkretnego modelu, niektórzy producenci pozwalają stworzyć system składający się nawet z kilkudziesięciu urządzeń. Wiele zależy również od odpowiednich rozdzielaczy.

Każda jednostka może funkcjonować niezależnie od pracy pozostałych urządzeń

Eksperci z firmy ZEFIR podkreślają jeszcze elastyczność tego rodzaju rozwiązań. Sam montaż jest znacznie mniej skomplikowany i inwazyjny. Przede wszystkim odpada konieczność wprowadzenia kanałów do przepływu powietrza – ich wykonanie z zasady wiąże się z poważną ingerencją w konstrukcję budynku. Kolejną zaletą systemów multisplit jest ogromna swoboda przy wybieraniu jednostek wewnętrznych. To pozwala zainstalować w każdym pomieszczeniu klimatyzator o indywidualnie dopasowanych parametrach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w jednym pokoju zainstalować urządzenie naścienne, a w kilku pozostałych klimatyzatory przypodłogowe. Generalna zasada jest taka, że sumaryczna moc jednostek wewnętrznych powinna wynosić od 50 do 130 % mocy chłodniczej jednostki zewnętrznej. Przy czym bardziej zaawansowane systemy osiągają pełną sprawność i funkcjonalność już przy wykorzystaniu 35% mocy centralnego klimatyzatora.

 

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: Artykuł partnera

Komentarze