Kleszcze - ten rok może być rekordowy

12.04.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#zdrowie & fit   #kleszcze   #pajęczaki   #borelioza   #odkleszczowe zapalenie mózgu   #las   #przyroda   #spacer   

Zaczął się sezon na kleszcze i jeśli ktoś liczył na to, że kleszcze nie przetrwały solidnych mrozów panujących w ostatnich tygodniach, ten się przeliczył. W lasach pojawiły się pierwsze pajęczaki, które już gryzą i przenoszą choroby. Ten rok może się okazać rekordowy.

 

Jeśli za oknem kwiecień, to niewątpliwie wiosna zaczyna się na dobre. Niestety, oprócz corocznych przyjemności, fakt, że coraz częściej przebywamy na świeżym powietrzu w parkach i lasach sprawia, że rośnie ryzyko pokąsania przez kleszcze. Te małe pajęczaki mogą przenosić groźne dla naszego zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki. Wywołują m.in. boreliozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu.

 

 

Warto wiedzieć, że ich aktywność życiowa jest większa w godzinach porannych i wieczornych, najniższa zaś w godzinach południowych, zwłaszcza w okresie letnim w czasie upałów ponieważ kleszcze ograniczają aktywność przy wysokich temperaturach. Dlatego też pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec - czerwiec, drugi zaś przypada we wrześniu. Aktywność kleszczy kończy się z chwilą obniżenia się średniej temperatury powietrza poniżej 5-7°C, co zazwyczaj w Polsce przypada w październiku i listopadzie. Co nie znaczy, że kleszcza nie można spotkać nawet w grudniu, gdy temperatury dobowe przekroczą 5-7°C.

 


 

Jak dochodzi do zarażenia?

 Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia, do zakażenia dochodzi w czasie ukłucia, gdy następuje bezpośrednie wprowadzenie zarazków do krwi. Ponadto do zarażenia może dojść podczas spożywania niepasteryzowanego mleka lub jego przetworów, w którym może znajdować się wirus kleszczowego zapalenia mózgu.

Kleszcze bytują w miejscach odwiedzanych zarówno przez zwierzęta jak i człowieka.Żyją głównie na obszarach lasów liściastych i mieszanych, obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, a także w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zielonymi. Mitem jest to, że spadają na naszą głowę z drzew.

Kleszcze żyją niemal wyłącznie w trawach, nie wyżej niż 20-30 centymetrów nad ziemią. Dlatego też jeśli przedostaną się na nasze ciało, to zaczynają swoją wędrówkę od stóp, posuwając się coraz to wyżej, szukając obszarów miękkiej skóry, aby móc wbić swój aparat gębowy.

 

 

Jak należy usunąć kleszcza?

 Usuwanie kleszcza za pomocą pęsety jest dość trudne i wymaga doświadczenia. Należy jak najszybciej, po zauważeniu kleszcza na powierzchni ciała, przystąpić do jego usunięcia. Delikatnie, ale zdecydowanie usunąć kleszcza chwytając go jak najbliżej ciała. Zabronione jest wykręcanie kleszcza palcami oraz za pomocą substancji natłuszczających.

Może to spowodować zatkanie tchawek (narządu wymiany gazowej) kleszcza, a następnie jego wymioty, które przyśpieszają przedostanie się bakterii i wirusów do osoby ukąszonej. Alternatywą dla pęsety są miniaturowe pompki ssące i plastikowe "kleszczołapki" dostępne w aptekach.

 

foto: megavet.eu

 

Po usunięciu kleszcza należy dokładnie umyć ręce, zdezynfekować miejsce ukłucia wodą utlenioną lub 40-procentowym alkoholem i obserwować miejsce, a jeśli wystąpi niepokojąca zmiana, skonsultować się z lekarzem. Jeśli nie jesteśmy pewni czy będziemy umieli właściwie usunąć kleszcza, wskazane jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza.

 

 

To może Cię także zainteresować:
Klasyczne przeboje w niecodziennej aranżacji
Dieta i zioła w profilaktyce miażdżycy
Wlewy witaminowe

red. DDWLKP.pl | źródło: twojapogoda.pl | GIS | LP |

Komentarze