Kilka dni dzieli nas od częściowego zaćmienia Słońca w Polsce

17.08.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#zaćmienie   #słońce   #sławomir matz   

Wielkimi krokami zbliżamy się do całkowitego zaćmienia Słońca w USA którego częściowa faza dosięgnie również tereny Polski. Wszystko rozpocznie się już 21 sierpnia 2017 roku około godziny 17:58 czasu polskiego na obszarze Oceanu Spokojnego. To właśnie tam cień Księżyca wynurzy się z objęć nocy i rozpocznie wędrówkę do miasta Lincoln City w stanie Oregon. Jego mieszkańcy od 19:16 czasu Polskiego jako pierwsi w Stanach Zjednoczonych będą mogli obserwować następstwa całkowitego zaćmienia Słońca. Lokalnie odbędzie się to około godziny 7:16, więc istnieje prawdopodobieństwo, że wielu obserwatorów zastanie je w trakcie rutynowej drogi do pracy.

 

sm
Sławomir Matz
Popularyzator astronomii, finalista akcji "It's your life just take It", autor wielu blogów oraz artykułów prasowych.

 

 

 

 

 

 

 

Około 17-minut później świadkami całkowitego zaćmienia staną się również mieszkańcy klimatycznego miasta Idaho Falls w stanie Idaho. Zjawisko w miarę upływu czasu posuwało się będzie dalej, a kolejnymi stanami na jego drodze będą Wyoming i Nebraska. Do momentu kulminacyjnego, gdzie długość fazy całkowitego zaćmienia będzie największa dojdzie w pobliżu Kansas City na pograniczu stanu Kansas i Missouri. Cień Księżyca zagości w tej lokalizacji na 2 minuty i 40 sekund po czym powędruje dalej.

Illinois, Kentucky, Tennessee i Georgia to kolejne stany, o które zahacza cień naszego naturalnego satelity. Całość zaćmienia związanego z USA dobiegnie jednak końca pomiędzy miastami Georgetown, a Charleston. Lokalnie będzie to godzina 14:48, natomiast w przełożeniu na czas polski: 20:48. Wraz z tym wydarzeniem wielkie całkowite zaćmienie Słońca goszczące w USA około trzech godzin przejdzie do historii.

W tym momencie cień Księżyca zacznie wędrówkę po wodach atlantyku mijając w niedalekiej odległości Bahamy i Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Wędrówka ta dobiegnie jednak końca również na Oceanie Atlantyckim po zachodzie Słońca w odległości około 500 kilometrów od Wysp Zielonego Przylądka. O godzinie 22:00 czasu polskiego zjawisko związane nie tylko ze Stanami Zjednoczonymi, ale również z Pacyfikiem i Atlantykiem przejdzie do historii.

Okazuje się jednak, że pomimo 6-tysięcy kilometrów, które dzielą nas od Wysp Zielonego Przylądka również w Polsce zostaniemy dotknięci następstwami związanymi z zaćmieniem. O 20:37 zacznie się u nas bardzo płytkie częściowe zaćmienie Słońca i postępowało będzie ono aż do godziny 20:55. Wówczas nastąpi faza kulminacyjna zjawiska, w którym Księżyc zakryje blisko 2% tarczy Słońca. Koniec wydarzenia dla mieszkańców północnej wielkopolski nastąpi około 21:15. Niestety z uwagi na to, że Słońce wraz Księżycem w nowiu będzie już pod horyzontem raczej marne są szanse na to, że cokolwiek zauważymy. Wszystko to stanowi jednak niesamowitą ciekawostkę astronomiczną, o której ja sam dowiedziałem się niedawno.

Sławomir Matz

 

To może Cię także zainteresować:
Wyjątkowe zjawisko z Księżycem już dzisiaj!
Wieczór z astronomią u wychowanków POW w Pile
Gwiazdy w dłoniach u “Śpiącej Królewny” w Prusinowie

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: Sławomir Matz

Komentarze