Kanna Paciorecznik - roślina idealna na kwiat cięty oraz do ogrodu

01.05.2020

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Jest uosobieniem ogrodowego szyku. Zachwyca kłosami fantazyjnych kwiatów w papuzich kolorach, rozwijających się nad kępą efektownych liści. Trudno mu znaleźć konkurencję na letniej rabacie. Oto paciorecznik (Canna), egzotyczna piękność, która w każdym ogrodzie wykreuje gorący nastrój tropików.

 

Kwiaty orchidei, liście bananowca

Roślina ma naprawdę oryginalny wygląd - przypomina krzyżówkę storczyka i bananowca. Tworzy wyraziste, gęste kępy, wyrastające (w zależności od odmiany) na wysokość od 50 cm do ponad metra.

Efektowne są nie tylko kwiaty, lecz również liście kanny - lancetowate, duże i mocne, czasem żyłkowane. Nie zawsze są zielone, bywają także brązowe, purpurowe, z niebieskawym nalotem albo smugami fioletu. Ale naprawdę urzekające są kwiaty.

Rozwijają się w lipcu i zachwycają przez całe lato. Jednym przypominają mieczyki, innym orchidee, asymetryczne i duże, zebrane w szczytowy kwiatostan wieńczący długi pęd. Właśnie do wyglądu strzelistej kwiatowej łodygi nawiązuje łacińska nazwa rośliny: „canna” oznacza rurkę, trzcinę.

Natomiast polskie imię wywodzi się od faktury i kształtu nasion kanny - ciemnych, kulistych i twardych jak paciorki. Kiedyś często używano ich do wyrobu korali czy różańców i do dziś są wykorzystywane przez projektantów biżuterii.


Przybysz z tropików

Ojczyzną paciorecznika są tropikalne rejony obu Ameryk. Do Europy jego kłącza przywieziono pod koniec XVI wieku i zaczęto uprawiać jako roślinę ozdobną.

Zachwyceni ogrodnicy tworzyli liczne hybrydy, mające podkreślić i wyeksponować niepowtarzalny urok rośliny i jej niezwykłych kwiatów, pierwotnie ognistoczerwonych, a teraz także we wszystkich odcieniach karminu, różu, pomarańczu, żółci, często wielokolorowych albo nakrapianych.

Dziś właściwie wszystkie najpiękniejsze odmiany paciorecznika ogrodowego to mieszańce, a jest ich ponad tysiąc.


Sadzenie: najpierw w doniczkach, potem na rabacie

Uprawa paciorecznika w naszych warunkach wymaga odrobiny starań. To bylina, jednak ze względu na swoje tropikalne pochodzenie nie przetrwa naszej zimy w ogrodzie. Jest bardzo wrażliwa na chłody. A jednocześnie potrzebuje aż sześciu miesięcy wegetacji, by bujnie wyrosnąć i rozwinąć w lipcu swoje piękne kwiaty.

Musimy więc kannie ten czas zapewnić, by nie spóźniła się z kwitnieniem. Dlatego jej kłącza najlepiej posadzić w marcu do dużej donicy z torfem ogrodniczym, ustawić w ciepłym, jasnym miejscu i regularnie nawilżać.

Po 15 maja, gdy zniknie już ryzyko przymrozków, będziemy mogli przenieść roślinę na rabatę - słoneczną i osłoniętą od wiatru, który mógłby połamać efektowne liście. Oczywiście, w maju kłącza kanny możemy posadzić także bezpośrednio do gruntu, jednak pamiętajmy, że zakwitnie ona wtedy kilka tygodni później, a więc pod koniec lata. Roślina najlepiej będzie rosła w żyznej, próchniczej glebie o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie.


Jak dbać o kannę latem i zimą

Pacioreczniki na rabacie wymagają regularnego podlewania, a także dokarmiania płynnym nawozem dla kwitnących roślin rabatowych, przynajmniej raz w tygodniu. Wtedy będą rozwijać się najpiękniej. Uschłe kwiatostany usuwamy, by pobudzić roślinę do wytwarzania nowych pąków. Późną jesienią należy przygotować kannę na okres spoczynku.

W październiku kłącza wykopujemy z ziemi, obsuszamy i układamy w skrzynkach wypełnionych lekko wilgotnym torfem, piaskiem czy trocinami. Najlepiej pozostawić je do wiosny w chłodnym, ale zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu, w temperaturze ok. 10 stopni C. W marcu znów będą gotowe, by posadzić je do pojemników.


Piękne odmiany na rabaty i do bukietów

Kanny w ogrodzie najlepiej sadzić w grupach po kilka sztuk, bo kwitnący łan tych roślin robi naprawdę piorunujące wrażenie. Doskonale będą wyglądać na tle ściany, żywopłotu, na środku trawnika czy jako centrum bylinowej rabaty. Niższe odmiany sprawdzą się na tarasach i balkonach, posadzone w dużych misach i donicach.

Efektowne kwiaty kanny pięknie wyglądają także w bukietach, jednak długo nie będziemy się nimi cieszyć. Po ścięciu przetrwają ledwie jeden dzień. Natomiast floryści niezwykle sobie cenią ogromne i różnorodne liście pacioreczników, które pozwalają na tworzenie spektakularnych kompozycji z ciętych roślin. A jakie odmiany kanny warto wybrać na rabaty i tarasy? Przedstawiamy kilka najbardziej efektownych:

  • President - rozwija ogniste, szkarłatne kwiaty, podobne do mieczyków, często ozdobione delikatną żółtą obwódką wzdłuż krawędzi płatków; efektowne są także duże, niebiesko-zielone liście; dorasta do ok. 100 cm.
  • Cleopatra - ma ogromne, żółto-czerwone kwiaty, obsypane czerwonymi plamkami, a także bujne, zielono-czekoladowe liście w kształcie lancy; wyrasta na wysokość 120-150 cm;
  • La Boheme - zachwyca efektownym kontrastem różowo-fiołkowych kwiatów i soczystozielonych liści; osiąga ok. 100 cm wysokości;
  • Tropical Sunrise - ma wyjątkowo duże kwiatostany w przenikających się tonach różu i brzoskwini; tworzy kępy wysokie na ok. 100-120 cm;
  • Happy Isabel - jest niską odmianą (40-50 cm) o intensywnie różowych kwiatach i liściach w odcieniu głębokiej zieleni, idealną do obsadzania donic i pojemników.

Więcej odmian znaleźć można w sklepie z kłączami kanny paciorecznika https://cebule-kwiatowe.pl/canna-paciorecznik/ prowadzonym przez firmę BENEX.

Żywokolorowe kanny to idealny wybór dla miłośników tropikalnych klimatów, rajskich barw, wyrazistych kontrastów. Dzięki nim nawet mały miejski ogród może latem przypominać dżunglę.


 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze