Jakie właściwości ma zielona herbata?

08.03.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#kobieta i zdrowie   #zielona herbata   #zdrowie   #kosmetyki   

Pochodzi z Chin, ale jest powszechnie znana i ceniona niemal na całym świecie. Do jej przygotowania wykorzystuje się wodę o temperaturze około 80 stopni Celsjusza oraz młode, niefermentowane listki, które były poddane suszeniu zaraz po zbiorach. O czym mowa? Oczywiście o zielonej herbacie. Jakie właściwości posiada ta roślina i do czego, oprócz przyrządzania popularnego napoju, można ją zastosować?

 

W dzisiejszych czasach zielona herbata jest ceniona zarówno za swoje walory smakowe, jak i bogactwo dobroczynnych składników. Roślina ta występuje w różnych odmianach, zaś konkretny jej rodzaj jest uzależniony m.in. od warunków uprawy, pory zbioru liści oraz metody ich przetwarzania. Co więcej, okazuje się, że składniki zawarte w zielonej herbacie można wykorzystać nie tylko w formie zaparzanego napoju. Bogate właściwości omawianej tu rośliny są także cenione w kuracjach kosmetycznych. 

Składniki obecne w zielonej herbacie

W zielonej herbacie można znaleźć składniki aktywne, które wpływają korzystnie nie tylko na funkcjonowanie organizmu, ale także na kondycję skóry. O jakich elementach mowa? W roślinie tej obecne są przede wszystkim garbniki (tanina, epikatechiny), witaminy (C, K, i z grupy B) oraz alkaloidy (kofeina, teofilina, teobromina). Jakim działaniem wyróżniają się wspomniane przed chwilą składniki?

Garbniki charakteryzują się przede wszystkim tym, że mają zdolność wiązania wolnych rodników, czyli atomów i cząsteczek, które wpływają niekorzystnie na organizm oraz przyczyniają się do przyspieszenia procesów starzenia. A na tym nie koniec… Składniki te posiadają również właściwości uszczelniające ściany naczyń włosowatych, tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną, niwelują uczucie pieczenia i swędzenia oraz działają łagodząco na stany zapalne. Co więcej, garbniki chronią DNA człowieka przed zmianami odpowiedzialnymi za rozwój nowotworów.

Po witaminę K sięga się w szczególności wtedy, gdy niezbędne jest wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych, zmniejszenie cieni w okolicach oczu lub zredukowanie rumienia. Innymi słowy, składnik ten sprawdza się znakomicie przy pielęgnacji skóry naczyniowej oraz w walce z trądzikiem różowatym. Z kolei witamina C, podobnie jak garbniki, chroni komórki przed działaniem wolnych rodników. Stosuje się ją także w celu pobudzenia syntezy kolagenu i elastyny w skórze. Witaminy z grupy B (B1, B2, B12) są zaś wykorzystywane do ograniczania łojotoku, świądu oraz trądziku pospolitego. Dzięki nim można też wpływać na regulację procesu rogowacenia skóry.

Jakie korzyści wynikają z obecności alkaloidów? Kofeina, teofilina i teobromina, które są zawarte m.in. w zielonej herbacie, zmniejszają obrzęki oraz stymulują mikrokrążenie skórne. Ich dobroczynne działanie jest cenione zwłaszcza w przypadku pielęgnacji cery wrażliwej, suchej i zwiotczałej. Ponadto, alkaloidy znajdujące się w zielonej herbacie wykazują właściwości oczyszczające i przyspieszają proces usuwania toksyn z tkanek. Co ciekawe, składniki te wpływają również na wygładzenie skóry oraz przeciwdziałają powstawaniu cellulitu.

Kosmetyki zawierające cenny ekstrakt

Biorąc pod uwagę bogactwo składników, które znajdują się w zielonej herbacie, nie dziwi fakt, że kosmetyki z ekstraktem z tej rośliny są przeznaczone do dbania o praktycznie wszystkie typy cery. A dotyczy to zarówno kremów i balsamów do ciała, jak i toników, maseczek, żeli pod prysznic oraz specyfików zapewniających nawilżenie skóry po opalaniu. Co więcej, ekstrakt z zielonej herbaty jest obecny w preparatach antycellulitowych, produktach służących do higieny intymnej czy też w kosmetykach pozwalających na pielęgnację włosów przetłuszczających się bądź ze skłonnością do łupieżu.

 

Artykuł został przygotowany we współpracy z warszawskim salonem Qclinique.

To może Cię także zainteresować:
Domowa siłownia na każdą kieszeń
Sekret buraka
Jak zadbać o prawidłowy sen?

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: qclinique.pl

Komentarze