Jakie są koszty ocieplenia domu?

06.09.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#dom & ogród   #budowa   #ocieplenie   #koszty ogrzewania   #ogrzewanie   #zima   

Ocieplanie domu nie jest małym wydatkiem. Dlatego osoby, jakie decydują się na tego typu prace, często chcą wiedzieć, na jakie koszty muszą się nastawić. W poniższym artykule postaramy się trochę przybliżyć to zagadnienie oraz rzucić światło na kwestie związane z wydatkami, jakie trzeba ponieść, gdy chce się ocieplić swój dom. Co składa się na całość poniesionych kosztów?

 

Wynajęcie firmy specjalizującej się w ociepleniach domów

Aby zrozumieć, z jakimi wydatkami będziemy mieć do czynienia, musimy rozbić te koszty na czynniki pierwsze oraz sprawdzić, co wchodzi w ich skład. Pierwszą sprawą jest na pewno wybór odpowiednich fachowców, którzy wykonają ocieplenie domu. Mało kto bowiem podejmuje się samodzielnego wykonania tego typu zadania, ponieważ wymaga ono specjalistycznej wiedzy, jak również niezbędnych narzędzi. Wybór odpowiedniej ekipy będzie miał wpływ na to, jakie będą efekty prac, koszty robocizny czy choćby termin wykonania zlecenia. Poszukiwanie dobrych fachowców należy zacząć odpowiednio wcześnie, ponieważ do tych naprawdę dobrych ustawia się często kolejka oczekujących. A przecież takich prac nie można wykonywać przez cały rok, bo nie pozwala na to aura na dworze. Co zatem wpływa na koszty zatrudnienia fachowców?

  • Renoma firmy. Nie da się ukryć, że wysokiej klasy specjaliści mają wyższe stawki, niż firmy, jakie nie cieszą się aż tak dobrą opinią. Zapewne nie ma potrzeby mówienia, że wcale nie narzekają oni na brak klientów. Wiele osób woli zapłacić więcej, ale mieć pewność, że efekty prac będą dobre.
  • Deficyt tego typu specjalistów w naszym kraju. Trudność ze znalezieniem odpowiedniej ekipy, jak również wysokie koszty robocizny są właśnie tego efektem. Wielu specjalistów korzysta z możliwości wyższego zarobku za granicą, dlatego często znalezienie kogoś dobrego jest szalenie trudne oraz czasochłonne.
  • Lokalizacja. W większych miastach ceny za różne usługi często są o wiele wyższe, aniżeli w małych miejscowościach.

Zakup potrzebnych materiałów

 

Ocieplenia domu nie można wykonać bez potrzebnych do tego celu materiałów. Oszczędzanie na nich, kosztem jakości na pewno nie jest najlepszym pomysłem. Jednak ostateczna cena materiałów potrzebnych do ocieplenia zależy również od innych czynników, które warto tutaj wymienić.

  • Samodzielny zakup materiałów. W tym wypadku mamy możliwość sprawdzenia, jak przedstawiają się ceny oraz wybrania hurtowni z najlepszą ofertą. Można w ten sposób na pewno zaoszczędzić trochę pieniędzy. Jednak takie porównywanie ofert jest zajmujące, szczególnie z perspektywy kogoś, kto na takich materiałach się w ogóle nie zna. Konsekwencją samodzielnych wyborów może być gorsza jakość zakupionych produktów, jak również ich słabsza trwałość.
  • Firma wykonująca ocieplenie dostarcza potrzebne materiały. To na pewno wygodne, ponieważ nie musimy się już o nic martwić. Jednak musimy liczyć się z większymi wydatkami, jeśli decydujemy się na taką opcję. Z drugiej jednak strony możemy liczyć na gwarancję wykonanej pracy, za jaką od początku do końca odpowiada sam wykonawca. Nie może on wtedy tłumaczyć powstałych uszkodzeń na przykład kiepską jakością materiałów zakupionych przez zleceniodawcę.

 

building-joy-planning-plans.jpg

Wybór techniki ocieplenia oraz rodzaju tynku

Spore znaczenie, gdy chodzi o koszt ocieplenia domu ma zastosowana metoda. Różnice w ogólnych wydatkach wynikają w tym wypadku z zastosowanego materiału, jakiego ceny bardzo się od siebie różnią. Trzeba tutaj wymienić dwie najbardziej popularne metody ocieplania budynków.

  • Wełna mineralna jest tą droższą metodą, która sprawia, że koszty ocieplenia budynku są dość spore. Natomiast na pewno ma ona bardzo dobre właściwości izolacyjne. Aby unaocznić różnicę w kosztach, warto powiedzieć, że zastosowanie wełny może zwiększyć wydatki nawet o kilkanaście procent.
  • Styropian należy do tańszych sposobów ocieplania domów, co przekłada się również na jego dużą popularność. Obecnie można już dostać styropian o całkiem dobrych parametrach, gdy chodzi o współczynnik izolacji. Natomiast oczywiście im lepszy styropian, tym jego cena też jest coraz wyższa.

Z kolei, gdy chodzi o tynk, to do wyboru jest całkiem sporo jego rodzajów, warto przedstawić tutaj opcję najtańszą i najdroższą:

  • Najlepiej cenowo prezentuje się tynk mineralny, z kolei najdroższy jest tynk silikonowy. Różnice w cenach to około 10 złotych za kilogram między najdroższym i najtańszym produktem. Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że do otynkowania domu zużyjemy całkiem sporo tynku, kilka złotych mniej czy więcej na opakowaniu robi dużą różnicę.

Podsumowując, jak widać, istnieje sporo czynników, które mają wpływ na to, jak kosztowne jest ocieplenie budynku, a trzeba powiedzieć, że jest to bardzo ogólne zestawienie wydatków. Do tego wszystkiego trzeba również dodać powierzchnię domu, ponieważ oczywiście im większa, tym koszty są wyższe. O ile wiele osób przewiduje, że specjalistyczne materiały mogą kosztować dużo, o tyle niekoniecznie zdajemy sobie sprawę z tego, że dużą część wydatków na ocieplenie stanowi robocizna, czyli opłacenie pracy zatrudnionych fachowców. Może ona nawet stanowić jedną trzecią całości poniesionych kosztów.

Niektórych takie wyliczenia mogą zaskakiwać, ponieważ nie spodziewają się, że praca fachowców jest taka droga. Jednak, jeżeli chcemy, aby wszystko zostało wykonane, jak należy, oraz aby prezentowało się doskonale na lata, to lepiej zainwestować raz, a dobrze. O wiele drożej, może wyjść późniejsze naprawianie uszkodzeń, które wynikają z nieprawidłowo przeprowadzonych prac, albo z oszczędności na materiałach.

 

Artykuł powstał przy współpracy z domoweklimaty.pl

To może Cię także zainteresować:
Skuteczna ochrona drzwi wejściowych przed czynnikami atmosferycznymi
Ostrzeżenie meteorologiczne - mogą pojawić się marznące opady!
Ostrzeżenie meteorologiczne - uwaga na oblodzenia!

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze