Jakie barierki na taras?

16.08.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#dom & ogród   #taras   #balustrada   #barierki   #osłona   

Niektórzy ludzie marzą o kawie pitej w słoneczny poranek na własnym tarasie. Budowa własnego domu to także możliwość odpowiedniego zaaranżowania ogródka oraz tarasu właśnie. Wybór odpowiednich barierek wpłynie w skuteczny sposób na ogólne wrażenia estetyczne oraz samopoczucie.

 

Z czego buduje się barierki tarasowe?

Chociaż rynek oferuje bardzo wiele różniących się produktów, do najbardziej popularnych materiałów nadal należą: drewno, stal, szkło oraz żeliwo. Wiele zależy od ogólnej aranżacji wnętrza, stylu architektonicznego domu czy też rodzaju posiadanego ogrodzenia. Czynniki te w głównej mierze determinują wybór odpowiedniego produktu. Tymczasem jest z czego wybierać! Oto główne materiały konstrukcyjne i ich największe zalety.

Drewno

Drewniane konstrukcje to pozycja dostępna od wieków. Jest atrakcyjna ze względu na swoją lekkość, oryginalny wygląd oraz cenę. Drewniany taras w idealny sposób będzie komponował się z domem wykonanym z tego samego materiału. Lekkość oraz bogaty wybór kolorystyczny (różne rodzaje drewna) zachęca do zakupu kolejnych miłośników życia w zgodzie z naturą.

Do wad produktów wykonanych z drewna należy stosunkowo niska trwałość. Odpowiednia konserwacja materiału znacząco poprawi jego żywotność. Nie zaleca się zakupu barierek drewnianych dla osób zapracowanych, nie mających chwili wytchnienia. Dbałość o materiał tylko przez pierwsze lata to szybka gwarancja zużycia. Warto wziąć to pod uwagę i zastanowić się nad zakupem efektownych, lecz trudnych do utrzymania drewnianych produktów.

Stal

Trwałość to pierwsze skojarzenie, przychodzące na myśl przy słowie stal. I słusznie, materiał ten charakteryzuje odpowiednia odporność na czynniki środowiskowe. Oczywiście, wyróżnić przy tarasie można stal nierdzewną oraz zwykłą. Jeżeli na myśl przychodzi nam długie użytkowanie – warto zakupić produkt wykonany z tego pierwszego stopu.

Głównym zagrożeniem dla stali jest wilgoć, a co za tym idzie korozja. Stal zwykła nie gwarantuje odpowiedniej ochrony przed tym czynnikiem, dzięki czemu pielęgnacja barierek będzie zdecydowanie bardziej żmudna. Nowoczesne rozwiązania stosowane są zarówno do balkonów jak i tarasów właśnie. Barierki stalowe idealnie sprawdzą się w prostym, minimalistycznym otoczeniu. Koszt ich zakupu zależy w głównej mierze od wybranego rozwiązania konstrukcyjnego, występowania wzorów oraz ogólnej oferty firmy.

Szkło

Materiał ten nie występuje jako jedyny przy barierkach, dlatego nie należy obawiać się o ich niską wytrzymałość. Barierki szklane stosowane są zwłaszcza w wypadku chęci zakrycia wnętrza. Mało kto lubi być podglądany, zastosowanie odpowiedniego materiału wpływa na większe poczucie komfortu przy codziennym przesiadywaniu na naszym tarasie.

Zewnętrzna część barierki wykonana jest z metalu, podczas gdy wypełnienie ze szkła. W tym drugim wypadku, zdecydować można się zarówno na rozwiązania trwałe, tanie bądź też w szczególny sposób ograniczające widoczność z zewnątrz.

Barierki szklane zapewniają nowoczesny wygląd przestrzeni i doskonale odnajdą się przy nowych konstrukcjach. Skutecznie powiększają przestrzeń użytkową a także gwarantują modernistyczny wygląd. To idealne rozwiązanie dla nowoczesnych domów, budowanych w zachodnim stylu.

Żeliwo

Ostatni z materiałów charakteryzuje bardzo duża wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Żeliwo to jedyny materiał w zestawieniu, który skutecznie ogranicza ilość drobnoustrojów. Po przeciwnej stronie jednak, stoi bardzo duża waga całej konstrukcji. Ozdobna forma oraz atrakcyjny wygląd przyciągną zwłaszcza miłośników klasycznej wizji własnego domostwa. Barierki żeliwne nie sprawdzą się jednak przy nowoczesnych budynkach, gdzie znacząco będą się wyróżniać na tle otoczenia. To propozycja raczej do bardziej wiekowych budowli, bądź też stricte klasycznego stylu.

Wybór materiału

Jak widać, każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Spełni także swoją rolę szczególnie w określonych warunkach. To właśnie otoczenie w głównej mierze determinuje dobór barierek tarasowych. Nasza wizja artystyczna oraz praktyczność w największym stopniu wpłyną na dokonanie prawidłowego wyboru.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Prakton - producentem barierek i balustrad.

To może Cię także zainteresować:
Skuteczna ochrona drzwi wejściowych przed czynnikami atmosferycznymi
Kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne - czym się charakteryzują?
Geometryczny design – trend sezonu, którego nie może zabraknąć w Twoim domu!

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze