Jaki kominek wybrać do domu?

22.02.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#dom   #ogród   #kominek   #ogień   

Osoby, które decydują się na ogrzewanie domu za pomocą kominka nie mają łatwego zadania. Typów kominków jest bardzo wiele, a dodatkowo należy wybrać jeszcze odpowiedni wkład. Jakie rzeczy należy wiedzieć przed wyborem kominka?

 

Osoby, które decydują się na ogrzewanie domu za pomocą kominka nie mają łatwego zadania. Typów kominków jest bardzo wiele, a dodatkowo należy wybrać jeszcze odpowiedni wkład. Jakie rzeczy należy wiedzieć przed wyborem kominka?

Kryteria doboru kominka

Kominek należy przede wszystkim dopasować do swoich potrzeb. Znaczy to, że jest on zależny przede wszystkim od kubatury pomieszczeń oraz stylu życia domowników. Przed dokonaniem wyboru trzeba pomyśleć, ile będziemy palić w kominku, czy chcemy ogrzewać nim cały dom, czy ma pełnić funkcje bardziej ozdobną… Pytań jest bardzo wiele. Należy pamiętać, że regularne ogrzewanie kominkiem całego domu łączy się z częstymi wycieczkami do drewutni, rąbaniem drewna i ogólnie dość sporym wysiłkiem wraz z poświęconym czasem.
 

Typy kominków

Kiedy podjęliśmy decyzję, że kominek jest naszym “must be” w domu, warto przestudiować jakie typy kominków są dostępne.

Myśląc o kominku, najczęściej mamy przed oczyma kominek otwarty. Jest to kominek przede wszystkim dekoracyjny. Kojarzy nam się z góralskimi górskimi chatkami czy wsią. Niestety, ten rodzaj kominka słabo nadaje się do ogrzewania domu. Nie posiada ona żadnej kontroli nad spalaniem drewna oraz występuje szybki przepływ spalin. W ten sposób tracimy mnóstwo energii, która suma summarum nie zostanie wykorzystana do ogrzewania.

Najczęściej wybieranym kominkiem jest rodzaj konwekcyjny. Jest to kominek wytwarzający duże ilości gorącego powietrza, ogrzewający pomieszczenie, w którym stoi. Piec posiada otwór w dolnej części komory kominka, przez który dostaje się do wkładu. Powietrze płynące w górę, odbiera ciepło z paleniska kierując się do kratek wylotowych. W ten sposób działają systemy DGP, które odpowiedzialne są za dystrybucję gorącego powietrza. System ten jest stosowany do przekazywania ciepła do innych pomieszczeń, co czyni go najczęściej stosowanym w domach. Największą zaletą takich pieców jest możliwość wytworzenia dużej ilości ciepła, w relatywnie krótkim czasie.

Kolejnym typem kominka jest, dobrze znany Ślązakom, kominek kumulacyjny. Dlaczego dobrze znany Ślązakom? Nikt nie potrafi sobie wyobrazić śląskiego familoka bez popularnego „kafloka”. Piece te charakteryzują się nasadową masą kumulacyjną bądź krótkimi kanałami piecowymi. Masa nasadowa jest zbudowana z szamotowych kręgów, które bardzo dobrze absorbują ciepło. Piece kumulacyjne wytwarzane są z szamotu oraz cegieł. Wytworzone ciepło pochłaniane jest w masie kumulacyjnej, która z kolei oddaje je przez wiele godzin. Podstawą fizyczną działania tego typu grzejnika jest promieniowanie. Dobrze nagrzany piec kaflowy jest zdolny do wielogodzinnego oddawania ciepła. Co ciekawe, proces spalania przebiega bardzo szybko przez co zadana temperatura jest osiągana w krótkim czasie.

Ostatnim typem kominka jest kominek kotłowy. Część ciepła wytwarzanego przez kominek jest oddawana do ogrzania wody. Jest to rodzaj kominka, który może wspomagać centralne ogrzewanie. Ciepło jest w tym wypadku oddawane przez płytowy wymiennik.

Wybór odpowiedniego kominka powinien być przemyślany przed etapem budowy domu. Wtedy możemy określić nasze wymagania, które musi spełnić, a w wyjątkowych przypadkach, jest jeszcze czas na zmianę projektu.

 

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.infire.pl

 

To może Cię także zainteresować:
Wykładziny dywanowe i dywany – jak o nie dbać?
Chcesz wyjechać z miasta na stałe? Zobacz gdzie możesz się przeprowadzić
Oświetlenie ogrodu – po co i gdzie?

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze