Jak znaleźć sposób na udane plony?

18.02.2016

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

To, że pogoda wpływa na plony nie jest tajemnicą, a faktem znanym powszechnie. Rolnicy i sadownicy nie mogą ignorować tego, jakie warunki będą panowały dookoła, więc znajomość prognoz na dany okres jest dla nich bardzo istotna, gdyż pozwala na kształtowanie planów siewu i zbioru roślin.

 

W zależności od tego, jak kształtują się warunki pogodowe w okresie wzrostu roślin, tak kształtują się późniejsze plony. Jakie zatem można zaobserwować związki pomiędzy warunkami pogodowymi a plonami, które klasyfikuje się jako udane?

Co do zasady przyjmuje się, że do dobrego wzrostu roślin potrzebna jest duża wilgotność (zarówno gleby jak i powietrza) jak i odpowiednia (nie za wysoka i niezbyt niska) temperatura powietrza. Należy jednak pamiętać o tym, że niektóre rośliny wymagają bardzo dużych ilość wody, podczas gdy innym nadmiar wilgotności szkodzi. Z drugiej strony, nie wszystkie rośliny lubią bardzo wysoką temperaturę – są takie, które w pewnych okresach rozwoju wola nieco niższe temperatury. Planując uprawę danej rośliny powinniśmy zatem uwzględnić warunki pogodowe, jakie przeważają na danym terenie – to pozwoli na zoptymalizowanie upraw i przyczyni się do maksymalizacji zysków.

Rzeczywiście, faktem jest, że dwa wymienione powyżej czynniki pozostają nie bez wpływu na wielkość zbiorów, ale nie są one jedynymi determinantami udanych plonów.

Nieocenione znaczenie ma dla corocznych zbiorów długość okresu wegetacyjnego. Okresem wegetacyjnym określamy tę część roku, kiedy panują odpowiednie warunki dla wzrostu i rozwoju roślin – przyjmuje się, że w Polsce jest to ta część roku, kiedy średnia temperatura dobowa powietrza przekracza 5 stopni Celsjusza. Można zatem śmiało stwierdzić, że im dłuższy okres wegetacyjny, tym lepsze warunki dla rozwoju roślin. Choć oczywiście to też nie jest regułą, którą można byłoby zastosować do wszystkich typów roślin. Faktem pozostaje jednak, że nawet dla hodowców roślin, którym nie jest potrzebny długi okres wegetacyjny, bardziej atrakcyjne pod uprawę są regiony, gdzie okres wegetacyjny jest najdłuższy – wtedy mogą sobie pozwolić na zbiory więcej niż raz do roku.

Nie należy jednak zapominać o sytuacjach pogodowych, na które absolutnie nie mamy wpływu i których nie możemy przewidzieć. Należą do nich wszelkiego typu burze, gradobicia, susze czy wyjątkowo mroźne zimy. Powodują one znaczące pogorszenie warunków dla rozwoju roślin, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia ilości i jakości plonów. Są to jednak sytuacje, na które nie tylko nie ma wpływu, ale które nie dają się przewidzieć – zdarzają się bardzo upalne lata bez opadów, ale do czynienia miewamy również niekiedy z zimami, które są na tyle mroźne i długie, że zdecydowanie skracają okres wegetacyjny – a to z kolei przyczynia się do pogorszenia warunków do wzrostu i rozwoju roślin.

Podsumowując: dobra pogoda to dobre plony. A co znaczy „dobra pogoda”? Przede wszystkim ciepła, ale nie upalna, z długim okresem wegetacyjnym, odpowiednio dużą ilością opadów (ale bez powodzi) – można zatem uznać, że umiarkowanie jest w kwestii warunków pogodowych najbardziej właściwe.

 

Dziękujemy portalowi TwojePole.pl za współpracę merytoryczną.

red. DDWLKP.pl | źródło: twojepole.pl

Komentarze