Jak zadbać o prawidłowy sen?

05.02.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#zdrowie   #fit   #sen   #łóżko   #materac   

Najlepszym sposobem na regenerację podczas snu jest posiadanie odpowiedniego materaca. To właśnie on polepsza nasze samopoczucie, niweluje bóle mięśni i kręgosłupa. Aby w pełni korzystać z zalet wybranego materaca, należy nauczyć się go użytkować. Nawet najlepsze łóżko, źle traktowane, szybko straci swoje właściwości, a inwestowanie co chwilę w nowy materac nie należy do najprzyjemniejszych...

 

Obrót, proszę!

Aby wydłużyć trwałość materaca, należy go obracać mniej więcej co pół roku. Jeżeli nie będziemy przestrzegać tej zasady może się “wgnieść” w miejscach największego nacisku. Równomierne zużycie umożliwimy mu właśnie poprzez przewracanie, najlepiej zamiennie: głowa - nogi i z jednej strony na drugą. Jest to niezbędne przede wszystkim w przypadku materacy kieszonkowych i bonellowych. Te dwa rodzaje mogą ucierpieć z powodu spadków i kompresji po dość długim czasie używania. Łatwo sprawdzić, czy akurat nasz materac potrzebuje obracania - wystarczy spojrzeć czy po obu stronach ma uchwyty. Jeżeli dopilnujemy tej czynności, materac zachowa swoje właściwości na dużo dłużej.

Akcja wentylacja.

Wentylacja jest to swobodny obieg powietrza. Odgrywa on ważną rolę przy użytkowaniu materaca, ponieważ zapobiega rozwojowi pleśni i odprowadza nagromadzoną wilgoć. Pojawia się ona wraz z potem, który wsiąka w materac nocą, kiedy śpimy. Jeżeli materac pozbawimy dostępu powietrza, np. kładąc go na podłodze, nie da rady tej wilgoci odparować, przez co jego trwałość gwałtownie spadnie. Zaleca się raz w tygodniu zdjąć pokrowiec z łóżka i spróbować wentylować go przez min. 20 min. Warto też pamiętać o materacu podczas wakacji czy ferii - jeżeli wyjeżdżamy z domu, dobrze jest wykorzystać te parę dni na wentylowanie - w ten sposób zachowa świeżość na dłużej!

Uwaga, mokry materac!

Dbamy o materac, regularnie go obracamy, wentylujemy a tu... taka tragedia! Mamy mokry materac! W takiej sytuacji suszymy go w pozycji poziomej, nie odwracając. Woda musi odparowywać w jednym kierunku. Materaca nie musimy podnosić, najlepiej niech leży na stelażu, bo tam ma zapewniony dostęp powietrza od spodu. Inaczej jest w przypadku zalania całego pokoju. Wtedy należy przenieść łóżko do innego pomieszczenia, ze względu na dużą wilgotność. Zamoczenie materaca ma ogromny wpływ na jego jakość, po niektórych wypadkach może nie nadawać się już do użytku. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, przydają się nakładki higieniczne. Mają one podnieść komfort użytkowania, a także zabezpieczyć materac przed nieumyślnym uszkodzeniem lub zamoczeniem.

Zachowaj czystość.

Zanim rozpoczniemy czyszczenie materaca, powinniśmy zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji. Takie informacje zazwyczaj znajdziemy na etykiecie lub metce. Jeżeli nasz materac posiada zdejmowany pokrowiec, również musimy przeczytać czy nadaje się on do prania. W innym przypadku pozostaje nam jedno wyjście - pielęgnacja “na sucho”. Przy takim czyszczeniu używamy wyłącznie szczoteczki bądź delikatnie wilgotnej szmatki. Warto przestrzegać zasad dotyczących pielęgnacji, ponieważ nieumyślnie możemy zniszczyć materac! A przecież tego nie chcemy…

 

Maja Majewska
Artykuł został przygotowany przez firmę Comforteo specjalizującej się w produkcji materacy.

 

 

To może Cię także zainteresować:
Walka z próchnicą u dzieci
Zęby osób dorosłych – jak o nie dbać?
Nie taki kleszcz straszny!

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze