Jak zachęcić dziecko do czytania?

11.09.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#kobieta   #dziecko   #rodzina   #książka   #czytanie   

Czytanie książek pobudza wyobraźnię, skłania do myślenia i przede wszystkim uczy. Każdy rodzic powinien zadbać o to, by jego dziecko już od najmłodszych lat było chętne do czytania. O czym warto pamiętać?

 

Książki to świetny sposób na pobudzenie myślenia, wyobraźni czy wzbogacenie słownictwa. Niestety bywa tak, że dzieci wolą obejrzeć bajkę czy kreskówkę. Wynika to z tego, że nie zostały odpowiednio zachęcone do tego, by wybrać książkę zamiast ekranu telewizora czy komputera. Dlatego tak ważne, by dzieci już od najmłodszych lat miały kontakt z książkami. Czytanie książek dzieciom to pierwszy etap, który może wpłynąć zachęcająco. To rodzice powinni prowadzić do tego, by jego pociecha była zainteresowana czytaniem książek.

Czytanie książek wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Pobudza wyobraźnię, otwiera umysł, wzbogaca słownictwo, pozwala przyswoić wiele ciekawych i przydatnych informacji, a przede wszystkim uczy wielu istotnych rzeczy. Dzięki książkom dzieci szybciej mogą nauczyć się czytać oraz pisać. Poza tym poprawiają swoją zdolność mówienia. W jaki sposób sprawić, by dziecko z chęcią sięgało po książkę?

Kilka złotych rad

To rodzic jest dla dziecka autorytetem i wzorem do naśladowania, dlatego jeśli sami nie jesteśmy chętni, aby przeczytać jakąś książkę to nasze dziecko również może mieć z tym problem. Liczy się pozytywne nastawienie wobec czytania książek. Wtedy istnieje większa szansa, że dziecko również zainteresuje się książkami.

Wspólna lektura stanowi bardzo ważny punkt. Każdy rodzic powinien poświecić przynajmniej kilka minut dziennie na czytanie dziecku książek. W ten sposób dziecko będzie pobudzało swoją wyobraźnię, wzbogaci swoje słownictwo oraz zdobędzie wiele istotnych informacji na temat otaczającego świata. Poza tym, wspólne czytanie poprawia kontakt pomiędzy rodzicem a dzieckiem.

Pamiętajmy, że nic na siłę. Jeśli dziecko nie chce w danym momencie usiąść do czytania nie możemy wywierać presji. Maluch musi sam poczuć chęć sięgnięcia po książkę. Zachęcająca może okazać się wspólna wizyta w bibliotece lub w księgarni. Pamiętajmy, by pozwolić dziecku wybrać książkę. Dodatkowo możemy założyć dziecku oddzielną kartę biblioteczną, co sprawi, że dziecko będzie czuło się bardziej zaangażowane i świadome czytania wybranych książek.

Bardzo ważne jest także to, by rozmawiać o przeczytanych książkach. Zadajmy dziecku pytania o to, co działo się w książce, czy mu się podobała, co było najciekawsze. Nie krytykujmy za to, że maluch wszystkiego dokładnie nie pamięta i nie wiem dokładnie co mu się podobało. W ten sposób możemy łatwo zniechęcić dziecko do sięgnięcia po kolejną książkę.

Należy być cierpliwym. Powinniśmy obserwować swoje pociechy i nie oceniać ich zbyt pochopnie. Niekiedy czytanie może okazać się dla nich po prostu trudne. Nie musi to wynikać z niechęci czy tego, że książka jest nieciekawa. W takim przypadku należy ćwiczyć. Najlepiej sprawdzi się wspólne, głośne czytanie książek w domu. Pamiętajmy, aby nie pośpieszać dziecka czy nie podpowiadać słów.

 

Więcej informacji
Artykuł powstał we współpracy z npjs.warszawa.pl - Niepublicznym Przedszkolem Językowo-Sportowym

 

 

To może Cię także zainteresować:
Problem niepłacenia alimentów - jak z tym walczyć ?
O niezwykłym życiu Wandy Rutkiewicz na DKK
Alimenty - kiedy się należą i w jakiej wysokości?

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze