Jak zachęcić dziecko do aktywności ruchowej?

23.01.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Statystyki dotyczące nadwagi dzieci są przerażające. Okazuje się, że w całej Europie już co czwarte dziecko boryka się z nadmiernymi kilogramami. W Polsce aż 29% dzieci w wieku szkolnym waży za dużo. Wpływ na to ma przede wszystkim niezdrowa dieta, zbyt duże spożycie cukru, ale też brak aktywności fizycznej w odpowiedniej ilości.

 

Musimy zdać sobie sprawę, że regularne ćwiczenia ruchowe sprzyjają funkcjonowaniu naszych pociech. Rolą rodziców jest przecież to, by zadbać o zdrowie najmłodszych. Nie chodzi tylko o utrzymanie właściwej masy ciała. Aktywność fizyczna usprawnia kondycję, poprawia wydolność, wzmacnia odporność organizmu. Zalet można by wymieniać wiele. Wiadomo na pewno, że osoby, które systematycznie ćwiczą, mają o wiele mocniejsze stawy i kości, tkanki całego ciała są lepiej dotlenione, lepiej funkcjonuje też cały układ krążenia i układ oddechowy, lepsza jest również praca serca. Okazuje się także, że aktywność fizyczna może usprawniać koncentrację, ćwiczenia uczą wytrwałości, cierpliwości, samodyscypliny. W zależności od wybranych zajęć ruchowych dzieci nabywają też umiejętność pracy w grupach, uczą się prawidłowych reakcji w obliczu sukcesu, ale też porażek.

Zaleca się, by każde dziecko w wieku przedszkolnym i szkolnym realizowało każdego dnia co najmniej 60 minut aktywności fizycznej. Oczywiście najlepiej, jeśli zajęcia te przebiegają na świeżym powietrzu, ale wiele zależy w tym przypadku od warunków atmosferycznych. Jedno jest pewne, należy zachęcać do uprawiania sportu, ale dawać też możliwość wyboru najbardziej interesującej dziecko dyscypliny. Jeśli maluch nie wykazuje jeszcze zainteresowania sportem, warto proponować mu ruch w formie zabawy, przy wykorzystaniu atrakcyjnych gadżetów, gier i zajęć grupowych o charakterze rozrywkowym. Nie należy zmuszać dziecka, ale zaproponować mu aktywność ruchową w formie atrakcyjnego spędzania wolnego czasu. Sport nie jest karą, a obowiązkiem osób dorosłych jest pokazanie najmłodszym, że ruch może być fajny.

Nie trzeba od razu zapisywać syna na różnorodne zajęcia sportowe. Sztuki walki, koszykówka, pływanie czy gra w tenisa mogą okazać się dyscyplinami, które nie wzbudzą większego zainteresowania dziecka. Nie każda dziewczynka chce też trenować gimnastykę artystyczną czy uczęszczać na zajęcia taneczne. W pierwszej kolejności trzeba pokazać, że aktywność fizyczna może być doskonałą zabawą. Warto więc zabrać pociechę na salę zabaw, by tam w gronie rówieśników dziecko mogło do woli szaleć w małpim gaju albo skakać na trampolinie. W większości takich miejsc dostępny jest też Magiczny Dywan, czyli interaktywna podłoga. Dzięki niej wyświetlane są rozmaite animacje w formie gier indywidualnych albo grupowych. Dziecko ma okazję przenieść się do wirtualnego świata – łapanie rybek, omijanie przeszkód, skakanie po kamieniach albo odkopywanie dinozaura również wymaga od najmłodszych aktywności fizycznej. Taka forma ruchu na pewno nie jest nudna.

Należy też dawać przykład. Wspólna wycieczka na łyżwy, ściankę wspinaczkową albo zabawa w berka w pobliskim parku może okazać się strzałem w 10. Tak naprawdę sport można uprawiać w każdych warunkach, podczas każdej zabawy. Wiele zależy tylko od naszej kreatywności i motywacji. Warto pokazać dziecku, że spędzanie całego popołudnia z tabletem w ręku jest po prostu marnowaniem czasu.

Tekst powstał w oparciu o artykuły ze strony producenta podłogi interaktywnej Funtronic.

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: funtronic.eu

Komentarze