Jak usunąć niechciany tatuaż?

26.03.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#hobby   #tatuaż   

Tatuaż to od dziesiątek lat niezwykle popularna forma trwałego ozdabiania ciała. Wiele osób decyduje się na jego wykonanie spontanicznie, pod wpływem panującej mody lub sytuacji życiowej, zapominając, że tego rodzaju pamiątka ma z założenia towarzyszyć nam już do końca życia. Gdy mija kilka lat, wzór traci na aktualności, nie wydaje się już tak ładny, a często wręcz zaczyna być uważany za tandetny. Na szczęście w dzisiejszych czasach możliwe stało się usuwanie tatuaży. Jakie są tego najpopularniejsze metody?

 

Do niedawna jedynym sposobem pozbycia się wzoru na ciele był zabieg chirurgiczny, polegający po prostu na wycięciu go i ewentualnym przeszczepie lub rozciągnięciu skóry. Jak można się domyślać, powstaje jednak wówczas duże ryzyko pozostawienia sporych blizn. Dziś medycyna estetyczna i technologia rozwinęły się na tyle, że sposobów na pozbycie się niechcianej pamiątki jest o więcej. Chyba najbardziej powszechne i zarazem najskuteczniejsze jest wciąż usuwanie tatuaży metodą laserową. Wykorzystuje się w niej laser Q-Switch, którego promieniowanie rozbija barwniki na cząsteczki, które ulegają odparowaniu i rozjaśnianiu. Laserowe usuwanie tatuaży odbywa się podczas kilku sesji – najczęściej od 3 do 10, przeprowadzanych średnio co 1-2 miesiące. Koszt całości wynosi od 500 do 1500 zł, przy czym większych nakładów finansowych wymaga usuwanie tatuaży kolorowych. Może się zdarzyć, że wzór nie zniknie w 100%  i pozostawi ślady.

 

Kolejna metoda to dermabrazja mechaniczna, podczas której naskórek jest stopniowo ścierany i tym samym usuwany razem z barwnikiem. Wykorzystuje się tu profesjonalny sprzęt w postaci maszynki wyposażonej w głowicę lub obracające się szybko szczoteczki. Ten sposób na usuwanie tatuaży jest jednak niezbyt skuteczny w sytuacji, gdy barwnik znajduje się zbyt głęboko w skórze i ścieranie do tego miejsca skutkowało by powstaniem bolesnych ran.

 

Elektrokoagulacja to usuwanie tatuaży przy użyciu prądu o wysokiej częstotliwości, który wypala skórę. Z uwagi na towarzyszący temu ból, całość przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Zwykle elektrokoagulację stosuje się ją przy pozbyciu niewielkich wzorów, np. na szyi. Trzeba przygotować się na odbycie kilku sesji, z reguły raz na ok. 4 tygodnie. Sposób ten jest dość skuteczny i nie zostawia żadnych blizn. Jest tu jednak pewne ograniczenie - z uwagi na charakter zabiegu, jest on zabroniony kobietom w ciąży oraz osobom chorym na serce i cukrzycę.

 

Inne metody usuwania tatuaży to m.in. zastrzyki zawierające roztwór soli fizjologicznej, peeling chemiczny, który polega na złuszczaniu skóry kwasami w miejscu niechcianego wzoru (proces trwać może kilka miesięcy) lub zastosowanie kremu do tatuażu, wprowadzanego pod skórę i rozpuszczającego barwnik.

 

Jak widać sposobów na usuwanie tatuaży jest sporo, ważne jednak, by proces ten przeprowadzać w odpowiednich warunkach, pod okiem specjalisty. Niezalecane są metody domowe, m.in. skaryfikacja czy salabrazja. Warto więc przed zrobieniem tatuażu dobrze przemyśleć tę kwestię i wziąć pod uwagę, że niektóre rodzaje wzorów (np. kolorowe) i sposoby wykonania (zbyt głęboko wprowadzony barwnik) mogą bardzo utrudnić ewentualne usuwanie go w przyszłości.

 

Artykuł powstał we współpracy z Klinika Dobosz

 

 

To może Cię także zainteresować:
Jak spędzać mniej czasu w mediach społecznościowych?
Czy warto postawić na monitoring bezprzewodowy?
Bezpieczna i wygodna podróż - wybieramy transporter dla pupila

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze