Jak uniknąć błędów przy wypełnianiu Pitów?

30.01.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Wypełniając coroczne zeznanie podatkowe, łatwo się pomylić, nawet jeśli jesteśmy obeznani z tym tematem. Większość naszych błędów może zaowocować przykrymi konsekwencjami. W najlepszym wypadku będziemy musieli złożyć korektę, ale możemy też zostać ukarani finansowo. Szykując rozliczenie Pit 2017, warto przewidzieć, gdzie możemy popełnić błąd.

 

Poprawność danych

Większość naszych danych osobistych, które się zmieniają, musimy ręcznie aktualizować we wszelakich systemach, na przykład w banku. Urząd skarbowy do identyfikacji naszych danych posługuje się numerem PESEL, a co za tym idzie - jest zawsze na bieżąco. Dotyczy to osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej ani nie są płatnikami VAT. Wyjątkiem od tego jest adres zamieszkania, który z łatwością aktualizuje się przy wypełnianiu dowolnych deklaracji powiązanych z podatkami. Pamiętajmy o tym, żeby na samej górze w odpowiednim polu zamieścić sam numer identyfikacyjny PESEL (zwykle osoby zatrudnione) albo NIP (przeważnie osoby prowadzące działalność gospodarczą). Jego brak może się wiązać z nałożeniem na nas kary. Wypełniając e-pity przez internet, np. za pośrednictwem https://www.pitax.pl/e-pity/, możemy uniknąć istotnych braków, gdyż system nas o tym informuje. W czasie składania deklaracji podatkowych pamiętajmy, że nasz numer konta bankowego, na który przyjdzie zwrot podatku, jest wybierany automatycznie. Zostanie użyty ten, który wybraliśmy ostatnio (może to być ten sam numer przez wiele lat). W wypadku zmiany konta koniecznie wypełnijmy nowe oświadczenie o numerze konta.

Poprawność wyliczeń

Choć urzędowi przysługuje prawo do samodzielnego wprowadzenia korekty obliczeń, lepiej nie dopuszczać do sytuacji, kiedy coś jest źle oszacowane. Poza samymi błędami w sumowaniu, możemy się pomylić, określając koszty uzyskania przychodu. Innym przykładem są zaokrąglenia - w pewnych przypadkach nie dla każdego jest jasne, czy zaokrąglenia idą w górę, czy w dół. Łatwo jest uniknąć błędów tego typu, stosując program do rozliczania Pit-u jak ten pod adresem https://www.pitax.pl/program-pit/. Obliczając podatek dochodowy zwykle mamy nadpłaty, jednak jeśli z jakiegoś powodu przekroczymy próg dochodowy, to może sie okazać, że musimy dokonać dopłaty do niego. Pamiętajmy, że za przekroczenie terminu trwającego do końca kwietnia grożą nam karne odsetki. Przy wspólnym rozliczaniu małżonków jednym Pit-em można łatwo pomylić się przy ustalaniu dochodu - najpierw należy zsumować obydwa dochody, podzielić je na pół, ustalić podatek, po czym pomnożyć go przez dwa. Więcej informacji o wypełnianiu deklaracji Pit znajdziemy w serwisie iwop.pl.

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: Materiał partnera

Komentarze