Jak pomóc dziecko w adaptacji przedszkolnej?

01.09.2016

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Debiut w przedszkolu zarówno dla trzylatka, jak i dla jego rodziców jest stresującym wydarzeniem, które może doprowadzić obie strony do płaczu. W pierwszy dzień roku szkolnego w przedszkolu rozgrywają się często histeryczne sceny, kiedy dziecko za nic nie chce opuścić swoich rodziców i pójść po raz pierwszy do sali przedszkolnej. Jak uniknąć takiego zachowania i sprawić, że adaptacja dziecka w placówce przedszkolnej będzie przebiegała płynnie?

 

Pozytywne nastawienie do przedszkola

Za nic nie można dziecka straszyć przedszkolem - jest to kardynalny błąd popełniany niestety przez wielu rodziców czy osoby z najbliższego otoczenia trzylatka. Przedszkole powinno jawić się w świadomości naszej pociechy jako miejsce bezpieczne, pełne radości i zabaw z rówieśnikami. Trzeba pamiętać, że maluch na podstawie zasłyszanych rozmów i opinii dorosłych będzie budował sobie obraz placówki, do której później zostanie zaprowadzony. Jeśli rodzice są przekonani co do tego, że znajdzie się w dobrym miejscu, a przedszkole jest kolejnym, bardzo ważnym etapem na drodze rozwoju życiowego dziecka, łatwiej mu będzie przejść okres adaptacji.

Niepokój rodziców o to, czy dziecko poradzi sobie z samodzielnym życiem w przedszkolu, z elementarnymi czynnościami takimi jak mycie, korzystanie z toalety czy spożywanie posiłków, jest odczuwalny dla debiutującego przedszkolaka. Samo dziecko zaczyna odczuwać niemoc i strach przed przedszkolem i tym, że zabraknie rodziców czy opiekunów, którzy mogliby mu pomóc.  Nastawienie osób dorosłych z bezpośredniego otoczenia dziecka bez wątpienia rzutuje na powodzenie lub nie procesu adaptacji.

Dziecko powinno poczuć dumę z tego, że jest już przedszkolakiem i rodzice wierzą w jego siły na tyle, że chcą zapisać go do placówki. Z takim nastawieniem będzie pozytywnie podchodzić do przedszkolnych wyzwań.

Oswajanie z przedszkolem

Większość przedszkoli przed rozpoczęciem roku szkolnego organizuje dla grup 3-latków zajęcia adaptacyjne. Przychodzą na nie z rodzicami i mają szansę poznać w takim komfortowym towarzystwie sale przedszkolne, wychowawczynie i dzieci, z którymi będą uczęszczać na co dzień do grupy. Dziecko nie będzie dzięki temu czuło się zagubione, kiedy 1 września przyjdzie do budynku przedszkolnego i pożegna się z rodzicem. Będzie już znało panią, która weźmie go do sali, gdzie czekać już będą jego nowi koledzy i koleżanki.

Oswajanie z przedszkolem może polegać również na oglądaniu budynku z zewnątrz, przychodzeniu na przedszkolny plac zabaw, czy też nawet na czytaniu książek o przedszkolu. Można opowiedzieć dziecku o własnych doświadczeniach z wychowaniem przedszkolnym, co na pewno je zainteresuje.  Rodzic może zorganizować w domu zabawę w przedszkole, wykorzystując do tego celu lalki czy maskotki z pokoju dziecka.

Najlepsze co rodzic może zrobić dla swojego dziecka, które ma pójść do przedszkola, to nauczyć go samodzielności w podstawowych czynnościach. Swojej pociesze należy pozwolić na samodzielne jedzenie czy picie, choćby i miała ubrudzić nowe ubranko. Rodzic musi zaufać dziecku, że będzie w stanie zawołać, kiedy poczuje potrzebę pójścia do toalety. Czasem wymaga to cierpliwości i trzymania nerwów na wodzy, ale mama i tata poczują dumę, kiedy dziecko w końcu samo zacznie korzystać z łazienki. Dobrą zabawą i ćwiczeniem samodzielności u dziecka jest pozwolenie mu na ubieranie się samemu i wybieranie ubrań. Na początku rodzic na pewno będzie musiał pomóc synowi lub córce, ale to tylko pierwszy z etapów usamodzielniania się dziecka.

Jak powinien wyglądać pierwszy dzień w przedszkolu?

Kiedy w końcu dziecko ma iść po raz pierwszy do przedszkola, rodzic powinien zadbać o miłą atmosferę o poranku. Najlepiej wstać trochę wcześniej, wspólnie zjeść śniadanie, a następnie wybrać się do przedszkola. Pośpiech nie jest tu wskazany, ponieważ niepotrzebnie zwiększa poziom stresu odczuwany zarówno przez malucha, jak i przez dorosłych.

W momencie dojścia do przedszkola rodzic może pomóc dziecku w przebraniu się w szatni i odprowadzić go pod drzwi sali. Tam wychowawczyni przejmie dziecko, a mamie i tacie nie pozostaje nic innego, jak z uśmiechem na ustach pożegnać się ze swoją pociechą i życzyć jej miłego dnia. Ważne jest, aby nie przeciągać chwili rozstania, ponieważ wtedy może pojawić się płacz i histeria u dziecka.

Stopka autorska
Autorem artykułu jest Prywatne przedszkole Safari. Niepubliczne przedszkole z Krakowa, zlokalizowane w dzielnicy Kurdwanów. Przedszkole o profilu przyrodniczo-geograficznym.

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: safari-krakow

Komentarze