Jak obudzić w dziecku kreatywność?

15.11.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#dziecko   #zabawa   #kreatywność   

Kreatywność to niezwykle ważna cecha, bardzo ułatwiająca życie i pozwalająca w większym stopniu się nim cieszyć. Człowiek kreatywny od najmłodszych lat ma głowę pełną pomysłów i potrafi większość swoich założeń z zapałem wcielać w życie. Czy kreatywności można się nauczyć? Oczywiście, że tak!

 

Szeroki wpływ na jej poziom w młodym człowieku mają warunki środowiskowe. Jeśli dziecko wychowuje się w domu pełnym miłości, gdzie wszyscy domownicy okazują sobie czułość i wzajemność, a do tego potrafią się skoncentrować na własnych pasjach i konsekwentnie je zgłębiać, wtedy dziecko otrzymuje dobry przykład i stara się podążać wytyczonym śladem. Jeśli z kolei codzienność dziecka nacechowana jest awanturami rodziców, ogólnym zniechęceniem, czy nawet przemocą, można mówić o utrudnionych warunkach zdrowego rozwoju, gdzie na kreatywność samoistną będzie się trudno zdobyć.

Podstawą wyzwolenia w dziecku kreatywności jest baczne przyglądanie się jego talentom i zainteresowaniom. Jeśli zauważamy, że dziecko ma smykałkę do malowania oraz zabaw plastycznych, zadbajmy o to, aby miało własne przyrządy do malowania i żeby na swoją pasję poświęcało każdą wolną chwilę. Każda zdolność postrzegana właśnie w podobny sposób z pewnością szerzej się rozwinie.

Nie narzucać, jedynie proponować!

Kreatywność naszego dziecka osiągnie wysokie poziomy, jeśli potraktujemy jego działania jako prawo do samodzielnego poszukiwania niwy, na której będzie można się realizować. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko nie jest zwolennikiem gier zręcznościowych lub z trudnością i niechętnie zabiera się do wyścigów samochodami - odpuść. Dzieci nie we wszystkim muszą być idealne a największą kreatywność osiągają zawsze w dziedzinach, którymi w naturalny sposób się interesują. Od najmłodszych lat dla małego dziecka bardzo ważny jest kontakt z książkami. Nie chodzi o to, aby w wieku 5 lat znało całą trylogię Sienkiewicza, ale żeby w ogóle przekonało się do książek.

To niebywale poszerza wszelkie horyzonty. Na szczęście nie można narzekać na zasobność naszych księgarni, gdzie aż roi się od efektownie zaprojektowanych książeczek dla dzieci w każdym wieku. Ilustracje pobudzają wyobraźnię, a ciekawe historyjki wpływają na rozwój aparatu mowy.

Dziecko w kontakcie z muzyką

Także pobudza pokłady własnej kreatywności. Już dawno temu psychologowie stwierdzili, że regularne słuchanie muzyki poważnej bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dziecięcej świadomości oraz inteligencji. Piosenki dziecięce o edukacyjnych tekstach także dodatnio wpływają na rozwój dziecka w każdym jego aspekcie. Dziecko tańcząc do muzyki skocznej i wesołej pozbywa się nagromadzonego wcześniej stresu i emocji. To bardzo ważne. Im większe poczucie bezpieczeństwa, tym większe nastawienie dziecka w kierunku samorozwoju.

Jedyne, co może ograniczać dziecko na drodze osiągnięcia mądrości i rozwoju zdolności, są wszelkie normy narzucone przez dorosłych. Dlatego trzeba pamiętać, że mimo dobrych chęci, zbytnim narzucaniem się i przestawianiem dziecka z jednej rzeczy na drugą, możemy zrobić mu więcej krzywdy, niż dobrego.

 

Więcej informacji
Treść powstała we współpracy ze sklepem https://dekolo.pl/ oferującym jajka styropianowe, cekiny, wstążki, farby i inne materiały rękodzielnicze.

To może Cię także zainteresować:
Rola rodzica w edukacji dziecka
Wakacje nad morzem to tylko plaża? Błąd!
Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubranek dla dzieci?

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze