Jak napisać dobry biznesplan do przyszłego biznesu?

19.06.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#finanse   #biznesplan   #biznes   #firma   

Biznesplan jest potrzebny głównie do uzyskania pieniędzy na założenie działalności gospodarczej. Jednak ma on również wiele innych korzyści. Przede wszystkim pokazuje sens firmy pod każdym kątem, tak aby mieć obraz zalet oraz wad danego biznesu i móc zareagować o wiele szybciej, gdy pojawią się drobne problemy.

 

Biznesplan pomaga w ocenie rynku, kosztów, segmentacji klientów, rozeznaniu towarowym czy też usługowym. Zanim rozpocznie się biznes, warto napisać biznesplan i zobaczyć czy warto wykładać pieniądze na dany biznes czy zmienić jego profil. Napisanie szkicu biznesowego trwa zazwyczaj kilka tygodni, ponieważ trzeba zebrać mnóstwo materiałów i wniosków.

Pochłania to mnóstwo czasu, dlatego warto skorzystać z dodatkowej pomocy. Są specjalne organizacje pozarządowe oraz kluby dla przedsiębiorców, które pomagają w napisaniu biznesplanu. Prywatne osoby zajmujące się zawodowym pisaniem biznesplanu oczekują za to profitów finansowych. Zaletą jednak jest to, że biznesplan jest profesjonalny, a ma to znaczenie, jeśli komisja do spraw dotacji czy bankowa będzie go opiniować. 

 

Etapy biznesplanu

Biznesplan należy rozplanować tak, aby zajmować się poszczególnymi etapami. Jest kilka kategorii, które są ważne podczas zakładania firmy. Trzeba zwrócić uwagę na sprawy księgowe, podatkowe, sprzedażowe, marketing, a także lokalizację czy wybór profilu firmy. Te wszystkie informacje muszą być zawarte, tak aby osoba czytająca od razu wiedziała, jaki to rodzaj biznesu oraz jak będzie prowadzony. Można porozmawiać z innymi przedsiębiorcami na ten temat i zobaczyć jak oni prowadzą firmę, a także z jakimi problemami muszą sobie poradzić.

Prowadzenie firmy wymaga dojrzałości, umiejętności biznesowych, dlatego przyszły właściciel powinien ukończyć niezbędne szkolenia na ten temat. To może być atut podczas składania wniosków o dotacje czy kredyt gotówkowy na rozwój firmy. Biznesplan natomiast pokazuje jedynie punkty charakterystyczne dla firmy, czyli rodzaj firmy, wielkość oraz liczbę zatrudnionych pracowników. 

 

Etapy wdrażania biznesplanu

Biznesplan prawidłowo napisany można wdrażać w życie praktycznie od razu. Wykonuje się to punkt po punkcie i jest to ogromne ułatwienie, ponieważ wiadomo, jakie należy podjąć kroki, aby zbudować biznes. Liczy się nie tylko finansowanie firmy, ale również szczegółowe przygotowanie lokalizacji, towarów, narzędzi, wybór biura rachunkowego, sposobów reklamy oraz dotarcia do klienta. Jeśli biznesplan jest oceniany przez inne jednostki, wówczas warto kilka kopii zachować dla siebie. Przygotowany na kilka lat do przodu powinien być cały czas aktualizowany i widnieć w firmie, tak aby pracownicy również mieli do niego dostęp.

To biznesplan jest przewodnikiem podczas prowadzenia firmy, dzięki czemu właściciel może spokojnie ją prowadzić. Jednym z etapów jest również rozwój firmy i w tym wypadku szczegółowy opis ogromnie pomaga w szybkim wdrożeniu tego planu. Biznesplan pomocny jest dla firm usługowych, handlowych, a nawet internetowych. Każda forma działalności powinna mieć indywidualny biznesplan, dlatego kopiowanie go jest zabronione.  

 

Więcej informacji
Artykuł został przygotowany we współpracy ze stroną https://jak-otworzyc-dzialalnosc-gospodarcza.pl/ - o zakładaniu firmy.

 

 

To może Cię także zainteresować:
Ewidencja czasu pracy a prawo. Nie daj się zaskoczyć przepisom
Pomysł na biznes, czyli manicure hybrydowy w domu
Długi – jak z nimi żyć?

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze