Jak najlepiej ogrodzić swoją działkę?

27.04.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#dom & ogród   #ogrodzenie   #płot   #działka   #kamień   #drewno   

Ogród to miejsce odpoczynku, w którym każdy chciałby się czuć swobodnie. Dlatego tak ważne jest zapewnienie komfortu i swobody poprzez odpowiednie odgrodzenie go od podwórka sąsiadów.

 

Jak zapewnić sobie prywatność w ogrodzie?

Sposobów na ogrodzenie podwórka jest bardzo dużo. Jednakże, nie wszystkie są tak samo skuteczne. Ponadto, wiele osób przy wyborze ogrodzenia kieruje się również tym, jak ono wygląda. Rzecz w tym, że płot, czy też naturalna bariera stworzona z drzew czy krzewów zajmuje dużą część ogrodu, więc dobrze, aby była po prostu ładna.

Generalnie, ogrodzenia można podzielić ze względu na to, czy wykonane są z roślin, czy z jakiś sztucznych materiałów. Wybór odpowiedniego ogrodzenia należy uzależnić przede wszystkim od tego, czy chce się w przyszłości poświęcać czas na regularną jego pielęgnację. Wszystkie roślinne bariery wymagają bowiem takiej pielęgnacji, jeśli natomiast chodzi o pozostałe ogrodzenia, w większości przypadków nic już nie trzeba przy nich robić, kiedy zostaną postawione.

Co więcej, istotne jest również podjęcie decyzji co do wysokości ogrodzenia i tego, jaką właściwie ma pełnić on funkcję. Jeśli zadaniem ogrodzenia ma być całkowite odgrodzenie się od świata zewnętrznego to należy wybrać typ ogrodzenia, który nie ma żadnych prześwitów i jest dostatecznie wysoki. Jeśli jednak chodzi tylko o to, by oznaczyć granicę ogrodu można wybrać coś bardziej subtelnego.

Roślinność na granicy ogrodu

Niewątpliwie, z estetycznego punktu widzenia użycie roślin jako ogrodzenia jest najlepszym rozwiązaniem. Bujne drzewa czy krzewy to nie tylko skuteczne ogrodzenie, ale również ozdoba ogrodu.

Żywopłot jako ogrodzenie

Niewątpliwie, wśród naturalnych ogrodzeń prym wiodą żywopłoty. Jest ich naprawdę wiele i wydaje się, że funkcję ogrodzenia pełnią zdecydowanie najlepiej. Przede wszystkim z tego względu, że większość z nich to bardzo gęste rośliny, przez które nic nie widać, dlatego też, ogrodzony nimi ogród jest miejscem w którym rzeczywiście można czuć się bardzo swobodnie.

Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy żywopłot tak samo skutecznie odgradza działkę od otoczenia. Przede wszystkim, nie każdy jest tak samo gęsty. Ponadto, niektóre żywopłoty jesienią tracą liście, przez co stają się gołe i przejrzyste. Chodzi tu oczywiście o większość liściastych żywopłotów. Jednakże, są też iglaste żywopłoty, na przykład takie jak cis. Ich zaletą jest na pewno to, że nie trzeba martwić się ich ogołoceniem jesienią.

Drzewa zamiast krzewów

Niektórzy decydują się na sadzenie drzew zamiast krzewów. Jednakże, jest to rozwiązanie, które dobre okazuje się być jedynie w niektórych okolicznościach. Rzecz w tym, że nie jest to szczelne, zapewniające rzeczywiście pełną prywatność ogrodzenie. Oczywiście, niektóre drzewa są dosyć gęste, więc zasłaniają ogród dosyć skutecznie. Jednakże, pomiędzy konarami drzew zawsze pozostaje jakaś przestrzeń, przez którą każdy może zaglądać do ogrodu.

Jeśli już jednak podejmie się decyzję o zasadzeniu drzew, trzeba wybrać odpowiednie rośliny i przede wszystkim prawidłowo je posadzić. Rzecz w tym, aby były one bardzo gęste. Ponadto, powinny to być raczej dosyć cienkie drzewa o zwartej budowie. Wydaje się, że lepiej sprawdzają się drzewa iglaste od liściastych. Jeśli zaś chodzi o zasadzenie, należy tak obliczyć odległość miedzy drzewami, aby nie przeszkadzały sobie one wzajemnie, ale jednocześnie aby były tak blisko siebie jak to tylko możliwe, gdyż zapewni to ogrodzeniu z drzew większą szczelność.

Wał ziemny na granicy działki

Ciekawym rozwiązaniem jest usypanie wału ziemnego przed domem, na granicy ogrodu. Jednakże, aby miało to jakikolwiek sens i w ogóle było możliwe trzeba posiadać dość duży ogród, gdyż wał ziemny zajmuje dużo miejsca. Jeśli nie dysponuje się dużą działką to lepiej się na to nie decydować, gdyż po usypaniu wału może się okazać, że w ogrodzie pozostaje już bardzo mało miejsca.

Bez dwóch zdań, wał ziemny to rozwiązanie bardzo efektowne. Posadzone na nim niewielkie drzewka czy też kwiaty stanowią bardzo atrakcyjne ozdoby. Trzeba jednak mieć na uwadze, że umiejętne usypanie wału nie jest proste. Ponadto, czynność ta wymaga dosyć dużego nakładu pracy.

Rośliny pnące na płocie

Coraz większe zainteresowanie wzbudzają również rośliny pnące. Same w sobie nie mogą one jednak stanowić ogrodzenia, gdyż muszą mieć odpowiednie podłoże, aby mogły rosnąć. Dlatego też, jeśli chce się mieć na ogrodzeniu tego typu rośliny dobrze jest postawić płot. Może to być zwyczajny, drewniany płot, na którym owijać będą się róże czy hortensje.

Troska o roślinność

Trzeba pamiętać o tym, że roślinne ogrodzenia wyglądają zachwycająco, ale tylko jeśli regularnie się o nie dba. Ponadto, konieczna jest często fachowa wiedza, aby być w stanie skutecznie zatroszczyć się o rośliny.

Inne typy ogrodzeń

Oczywiście, oprócz tak zwanych naturalnych ogrodzeń często można spotkać również tradycyjne ogrodzenia, wykonane z drewna, czy też z marmuru lub z kamienia.

Płot - czy to dobre rozwiązanie?

Najbardziej tradycyjnym, można powiedzieć najbardziej banalnym rozwiązaniem jest postawienie drewnianego płotu. Jednakże, ze względów praktycznych, ale również estetycznych ludzie raczej odchodzą od tego rozwiązania. Wolą oni zdecydowanie wykorzystać do stawiania ogrodzenia zupełnie inne materiały.

Beton i marmur

Wydaje się, że beton i marmur to zdecydowanie materiały, z których stworzyć można bardziej wytrzymałe ogrodzenie niż z drewna. Dlatego też, to te materiały są ostatnimi czasy częściej wykorzystywane. Warto też zwrócić uwagę na to, że ogrodzenie z betonu czy też z marmuru w zasadzie nie wymaga żadnej pielęgnacji. Drewno natomiast powinno być regularnie lakierowane, ażeby nie zostało doszczętnie zniszczone przez deszcz i inne czynniki atmosferyczne.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca szeroki wybór ogrodzeń drewnianych: ( http://ogrodolandia.pl/ogrodzenia ). W ofercie znaleźć można min. panele ogrodzeniowe, płoty sztachetowe, parawany i akcesoria ogrodzeniowe.

 

To może Cię także zainteresować:
Skuteczna ochrona drzwi wejściowych przed czynnikami atmosferycznymi
Kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne - czym się charakteryzują?
Jaki agregat prądotwórczy kupić na działkę, do domu i na budowę?

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze