Jak na dawnych weselach bywało…- warsztaty dla dzieci

30.10.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#kultura   #rozrywka   #szkoła   #uczeń   #biblioteka   #zbąszyń   

W zbąszyńskiej Bibliotece Publicznej po raz kolejny przeprowadzone zostały warsztaty związane z kulturą Regionu Kozła. Prowadziła je Magdalena Rożek. Tym razem zajęcia związane były z tradycjami ślubnymi i weselnymi ze względu na obchodzone w tym roku 80-lecie powstania zespołu folklorystycznego „Wesele Przyprostyńskie” oraz na prezentowaną w bibliotece wystawę starych fotografii weselnych przygotowaną przez Grażynę Matuszak pt. „Dawnych wesel czar”.

 

Dzieci z klas trzecich z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zbąszyniu dowiedziały się o wszystkich dawnych obyczajach, które towarzyszyły obrządkowi ślubnemu, począwszy od swatów i zrękowin, przez pulter, a w dniu ślubu: błogosławieństwo, orszak ślubny, bramę weselną, powitanie chlebem i solą, aż po oczepiny.

Wszyscy uczniowie byli zaskoczeni, jak wiele elementów tego obrządku zachowało się w naszych domach do dziś, choć w zmienionej i bardziej nowoczesnej formie. Wspólne zaśpiewanie „Świniorza” i nauka przyśpiewki „W sini dół” jeszcze bardziej wprowadziło dzieci w nastrój zabawy weselnej!

Największa frajda była jednak na samych oczepinach, kiedy po tańcu z miotłą i przechodzeniem tańczących pod sznurkiem, para młodych rzucała bukietem i muchą! Wszystkie panny i kawalerowie z klasy zawzięcie walczyli o to, by być, według powiedzenia, następnymi w kolejności do ożenku.

Ogromną niespodziankę przygotowała klasa pani Honoraty Graszy, która własnoręcznie wykonała z dostępnych i prostych materiałów lokalne instrumenty - kozły - i na nich przepięknie zagrała. Widać, że nauka nie poszła w las, a tradycje Regionu Koza są wciąż żywe.

 

To może Cię także zainteresować:
"Najlepszy powód, by żyć…"
"Jeżeli kochać to nie indywidualnie" - Koncert Walentynkowy w Kaźmierzu
Szukasz szkoły językowej? Odpowiedz sobie na jedno ważne pytanie!

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: powiatnowotomyski.pl / Kamil Kałek | foto: powiatnowotomyski.pl

Komentarze