Jak łączyć kolory ścian w mieszkaniu? Praktyczne porady i inspiracje

08.06.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#dom   #wystrój   #ściany   #kolor   #farba   

Wystrój mieszkania zaczął Cię nudzić? Urządzasz własne cztery kąty i chcesz nadać im oryginalnego charakteru? Najwyższy czas przełamać rutynę!

 

Zrezygnuj ze stonowanych, "bezpiecznych" barw w mieszkaniu i postaw na bogactwo kolorów. Efekt pozytywnie Cię zaskoczy! Radosny charakter kolorowych wnętrz znakomicie wpłynie na Twoje samopoczucie. Wyjątkowość i stylowy charakter barwnej aranżacji sprawią, że raz na zawsze pożegnasz się z monotonią w swoim domu. Nie bój się zmian na lepsze!

Podpowiemy Ci, jak stylowo połączyć kolory ścian w mieszkaniu. Wyjaśnimy, jaki wpływ mają wymiary, położenie i inne czynniki na barwy pomieszczenia.

 

Jak wybrać kolor? Postaw na swój ulubiony!

Jeśli masz jeden ulubiony kolor, zastosuj go w pomieszczeniu, na którym najbardziej Ci zależy. To ważny wybór, ponieważ do tego koloru, będziemy dobierać pozostałe barwy.

Przykładowo: zdecydowałeś się na prowansalski róż w sypialni. Do pozostałych pomieszczeń wybierz kolory pochodne lub pasujące do wybranego odcienia (w tym przypadku beż, szarość lub błękit).

Ten sposób dobierania kolorów uczyni mieszkanie spójnym, mimo podziału na pomieszczenia. Kolory subtelnie przechodzące wraz ze ścianą w swoje pochodne wyglądają niezwykle efektownie i stylowo.

 

Wybierz 3 kolory

Wybór trzech kolorów – bazowego, neutralnego i kontrastowego. Wybrane barwy będą stosowane w całym mieszkaniu.

Kolor bazowy zajmie największą powierzchnię domu. Powinien być delikatny, pasujący do pozostałych barw i do wystroju pomieszczenia.

Kolor neutralny może być bardziej wyrazisty w stosunku do bazowego. Pokryje on około 1/4 powierzchni.

Kolor kontrastowy powinien mocno wyróżniać się od pozostałych. Zajmie on najmniejszą część mieszkania.

Przykładowy wybór kolorów według powyższej zasady: biały (bazowy), szary (neutralny) i żółty  (kontrastowy).

Pamiętaj, że kontrastowa barwa ma dodać wnętrzu świeżości i oryginalności. Dlatego używaj jej na pojedynczych ścianach w centralnych punktach pomieszczenia. Możesz również zastosować ją w miejscach, które chcesz podkreślić, wyróżnić. Kontrastowa ściana w akompaniamencie ze stonowanymi kolorami będzie stylową dekoracją wnętrz

Ten sposób łączenia kolorów najlepiej prezentuje się w otwartych przestrzeniach, ponieważ użycie tych samych barw jest wtedy najbardziej widoczne.

  

Ogólne zasady dobierania kolorów

Rozmiar, położenie czy przeznaczenie pomieszczenia idą w parze z kolorem ścian. Wybierając paletę barw, która będzie dominowała w Twoim mieszkaniu, miej na uwadze wpływ wybranych kolorów na poszczególne czynniki:

- Rozmiar – jasne kolory optycznie powiększają wnętrze. Kolory, takie jak écru, beż czy biel fantastycznie odbijają światło, co daje wrażenie większej powierzchni. Jeśli Twoje mieszkanie jest niewielkich rozmiarów, warto postawić na jasne odcienie.

Ciemne kolory optycznie zwężają pomieszczenie. Ściany w tych odcieniach są stylową dekoracją dużych przestrzeni. Ciemne kolory odpowiednio zestawione z jasnymi mogą zmienić proporcje pomieszczenia.

 

- Położenie – mowa tu o położeniu pokoju względem kierunków świata. Ilość światła słonecznego wpadająca do mieszkania ma duży wpływ na wybór kolorów ścian. Jeśli do słabo oświetlonego wnętrza wprowadzimy ciemne, zimne barwy stanie się ono ponure, tajemnicze. Pomieszczenia z małą ilością światła słonecznego warto ożywić jasnymi kolorami. Zimne barwy wspaniale prezentują się w słonecznych, dobrze oświetlonych wnętrzach.

- Przeznaczenie – kolory mają wpływ na nasze samopoczucie. Zanim pomalujesz ściany na wybrane kolory, sprawdź, jak będą na Ciebie oddziaływać. Poniżej omówimy kilka najpopularniejszych barw.

Zielony pobudza kreatywność oraz sprzyja koncentracji, dlatego jest świetnym kolorem do domowego biura.

Żółty wspaniale ożywia pomieszczenia. Jeśli posiadasz dużą rodzinę i w Twoim domu ciągle coś się dzieje, ten kolor przyprawi Was o optymizm i radość.

Niebieski znakomicie wycisza i sprzyja odpoczynkowi. Jeśli urządzane pomieszczenie ma być dla Ciebie oazą spokoju, miejscem relaksu po ciężkim dniu, to odcienie niebieskiego będą znakomitym wyborem.

 

- Oświetlenie – światło sztuczne również ma znaczenie w odbiorze kolorów. Sprawdź, jak wybrane barwy ścian prezentują się w ciepłym, a jak w zimnym świetle żarówki.

Na przykład: ciemne kolory mogą stać się nieco ponure oświetlone zimną barwą.  Dlatego ważnym jest, aby odpowiednio żarówki do pomieszczenia.

Również ilość lamp ma znaczenie. Światłem możesz podzielić wnętrze na różne strefy, dlatego postaw na różnorodne oświetlenie w swoim domu. Zestawy oświetleniowe złożone z lamp wiszących, stojących i lamp punktowych będą wyglądać niezwykle stylowo. Dobrze oświetlone mieszkanie zapewnia również komfortowe użytkowanie. 

 

Artykuł opracował sklep internetowy z oświetleniem LightHome - nowoczesne i klasyczne lampy do każdego wnętrza od polskiego producenta.

 

 

To może Cię także zainteresować:
Trochę ciepła w domu, czyli jakie drewno kominkowe kupować
Zabezpiecz dom przed złodziejem!
Wspólny pokój dla rodzeństwa to nie koniec świata

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze