Jak dobrze dobrać papę termozgrzewalną do rodzaju pokrycia?

01.08.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#dom & ogród   #odach   #papa   #hydroizolacja   

Papa to produkt, który zdążył już zdobyć ogromną popularność wśród profesjonalistów z branży budowlanej na całym świecie. Fachowcy chętnie wykorzystują ją do układania w roli pokrycia dachu, do izolacji fundamentów a także do wykonywania hydroizolacji tarasów czy balkonów. Wśród najlepszych modeli najbardziej wyróżniają się papy termozgrzewalne, powoli zastępujące te tradycyjne, przyklejane na lepik asfaltowy.

 

Każda papa termozgrzewalna składa się z kilku powłok, wśród których wyróżniamy posypkę, górną warstwę bitumiczną, osnowę, dolną warstwę bitumiczną a także folię adhezyjną. Jednak na wybór konkretnego rodzaju papy oprócz jej fizycznej budowy i grubości poszczególnych powierzchni ma też wpływ miejsce, gdzie chcemy zastosować dany produkt – jak wcześniej zaznaczyliśmy mogą to być chociażby dachy, tarasy, piwnice i fundamenty. Dlatego też obok rozróżnienia ze względu na rodzaj bitumu i właściwości użytej osnowy, musimy zwrócić uwagę na przeznaczenie dobranego przez nas materiału.

Pierwszym typem, który możemy wyodrębnić jest tak zwana papa podkładowa. Ten typ produktu układamy bezpośrednio na przygotowanym podłożu, a ponieważ nie jest on wyposażony w warstwę posypki, musimy oprócz tego zainwestować w papę wierzchniego krycia. Papy podkładowe doskonale chronią dane podłoże jak choćby styropian czy deski przed bezpośrednim wpływem płomieni podczas procesu zgrzewania.

Kolejne papy, jakie możemy wyróżnić na tle pozostałych materiałów, to papy nawierzchniowe. To właśnie one będą tworzyć ostatnią warstwę ochronną naszej izolacji. Tego rodzaju produkty zgrzewamy do pap podkładowych a ich charakterystycznym elementem pozostaje wąski pas wzdłuż szerszego boku pozbawiony posypki – jest on przeznaczony na tak zwany zakład i będzie znacznie ułatwiał połączenie z sobą dwóch pasm materiału. Zasada dotycząca układania pap nawierzchniowych jest następująca: z im trudniejszym/ bardziej niestabilnym podłożem mamy do czynienia, tym wyższe parametry techniczne są wymagane.

Dodatkowo wśród pap odnajdziemy także takie opracowane specjalnie dla uzyskania jednowarstwowego krycia. Nie potrzebujemy w ich wypadku żadnych pap podkładowych, chociaż połączenie ich możliwości izolacyjnych z jeszcze jedną warstwą papy z pewnością nie będzie miało negatywnych skutków dla szczelności powierzchni. Zakład umieszczony wzdłuż dłuższego boku produktu jest o wiele szerszy niż ma to miejsce w przypadku innych pap, a to dlatego, by zapewnić jeszcze większą skuteczność układanej powłoki. Powinniśmy pamiętać, iż te papy przeznaczone są do pokrycia dachów płaskich, czyli takich mających nachylenie między 3 a 20 %. Ich stosowanie wymaga także użycia specjalnych gruntujących mas asfaltowych.

Ostatnią grupą pap wartą osobnego omówienia są papy specjalne, a więc papy spełniające dodatkowe wyznaczone zadania w konstrukcji każdego dachu. Zaliczamy do nich między innymi papy wentylacyjne, wyposażone w perforacje, które pomagają skutecznie odprowadzić wilgoć z nasiąkniętego nią podłoża.

W zależności więc od tego jakiego rodzaju pokrycie, jedno bądź wielowarstwowe, zamierzamy ułożyć na naszym dachu, dobrze w tym celu dobrać odpowiednie papy, tak, aby w przyszłości nie obawiać się o trwałość i efektywność pokrycia.

To może Cię także zainteresować:
Skuteczna ochrona drzwi wejściowych przed czynnikami atmosferycznymi
Kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne - czym się charakteryzują?
Geometryczny design – trend sezonu, którego nie może zabraknąć w Twoim domu!

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze