Jak dbać o dysk twardy, by nigdy nas nie zawodził

04.08.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#hobby   #komputer   #technika   #dysk twardy   #ochrona   

Trudno ocenić liczbę projektów, które skończyły się niepowodzeniem przez awarię dysku twardego. Pół biedy, jeżeli dane zawarte na dysku twardym były zapisane również w innym miejscu – prawdziwa tragedia zaś ma miejsce, gdy zaniedbano tego elementu. Dlatego dla bezpieczeństwa danych warto jak najbardziej dopilnować, by dysk twardy utrzymywany był w dobrym stanie. W jaki sposób dbać o jego kondycję?

 

Przenośne dyski nie są niezniszczalne

Pojawienie się zewnętrznych dysków twardych z jednej strony zmniejszyło zagrożenie utraty danych, ponieważ stanowią one bardzo dobry sposób, by zapasowo trzymać dane, a z drugiej strony je zwiększyło, ponieważ częste przenoszenie urządzenia może być bardzo ryzykowne dla jego działania. Oto, jak należy posługiwać się dyskiem zewnętrznym, by uniknąć jego uszkodzenia:

- W przypadku konieczności częstego przenoszenia dysku, niezwykle istotne jest, by traktować go z jak największą delikatnością. Warto zadbać o odpowiednią ochronę, na przykład poprzez owinięcie go w coś miękkiego

- Przy odłączaniu dysku ze złącza USB absolutnie trzeba pamiętać o zastosowaniu opcji bezpiecznego usunięcia sprzętu. Nagłe oderwanie dysku to niemal gwarancja uszkodzenia danych.

 

Ochrona wewnętrznych dysków

Istotne jest, by uniknąć wystawiania dysku twardego na bardzo wysokie temperatury. Można to osiągnąć między innymi unikając ustawiania komputerów w miejscach, w których są wystawione na bezpośredni wpływ promieni słonecznych i zadbanie o prawidłowe chłodzenie komputera. Jest to szczególnie istotne w miejscach i okresach, gdzie panują bardzo wysokie temperatury.

Pomocne może okazać się oszczędzanie energii. Warto raz na jakiś wprowadzić komputer w tryb snu, gdy na chwilę odchodzimy od komputera, dzięki czemu dysk twardy będzie mógł zażyć nieco odpoczynku.

 

Jak sprawdzać stan dysku

Aby sprawdzić fizyczny stan dysku, warto okresowo używać programów SMART służących do testowania dysku twardego. Za jego pomocą można poznać informację na temat problemów z działaniem dysku.

Oprócz fizycznych uszkodzeń dysku mogą zajść również logiczne. Zazwyczaj związane są one z nieprawidłowym wyłączeniem komputera i w takim przypadku przy kolejnym uruchomieniu komputera system proponuje sprawdzenie dysku. Wówczas zdecydowanie należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż system zweryfikuje błędy. Zaniedbanie tego aspektu może sprawić, że dysk przestanie działać prawidłowo i zostaną uszkodzone znajdujące się na nim pliki.

 

Awarii można uniknąć

Awaria twardego dysku jest jednym z najczęstszych problemów związanych z działaniem komputerów. Jednocześnie zasady dotyczące ochrony twardych dysków są w gruncie rzeczy dosyć proste i wystarczy trochę uwagi, by regularnie je stosować. Nie warto więc pozwalać sobie na zaniedbanie tego aspektu, ponieważ może mieć to bardzo poważne konsekwencje.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona: mój-komputer.pl

 

To może Cię także zainteresować:
Handmade - popularne hobby czy sposób na biznes
O realizmie seriali historycznych słów kilka
W jaki sposób pisać bloga, aby chcieli nas czytać?

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze