Jak bezpiecznie przewieźć swojego pupila samochodem?

09.06.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#hobby   #pupil   #pies   #kot   #zwierze   #auto   #podróż   

W Polsce nie ma przepisów, które regulują kwestię przewożenia zwierząt w samochodzie. Jedynie w kodeksie ruchu drogowego możemy znaleźć jeden zapis mówiący, że zwierzęta powinno przewozić się w sposób bezpieczny oraz taki, aby nie ograniczały pola widzenia kierowcy.

 

Dla wielu zwierząt jazda w samochodzie to wielki stres. Mogą zachowywać się w sposób nietypowy i znacząco utrudnić kierowcy prowadzenie pojazdu. Ważne jest, aby przy przewożeniu kotów lub psów zapewnić im możliwość poruszania się we wnętrzu samochodu przy zapewnieniu komfortu. Oczywiście wszystko do granic rozsądku. Wydaje się, że są to dwa wykluczające się aspekty, ponieważ nasz pupil byłby najszczęśliwszy, gdyby mógł swobodnie biegać po naszym aucie. Na szczęście dzięki odpowiednim akcesoriom możemy w bardzo łatwy sposób zapewnić naszym czworonogom komfort i bezpieczeństwo jednocześnie.

Jak przewozić koty i małe psy?

W przypadku kotów i małych psów najłatwiejszą i najbezpieczniejszą formą transportu jest specjalny transporter lub plastikowa klatka. Zaleca się ustawienie go bokiem do kierunku jazdy oraz unieruchomienie pasami bezpieczeństwa. Specjaliści nie zalecają ustawiania go między oparciami przednich siedzeń a tylna kanapą. Jest to niebezpieczne w razie wypadku. Aby nasz czworonóg czuł się komfortowo ważne jest wyścielenie transportera kocem. Każde zwierzę musi mieć komfort podczas podróży. Istotną zasadą przy doborze transportera jest dostosowanie go do rozmiarów zwierzęcia tak, aby mógł się swobodnie w nim obrócić.

Przewożenie większych psów.

Przy przewozie większych psów transporter nie spełni naszych oczekiwań. Powinniśmy rozważyć zakup specjalnej uprzęży, która przyczepia się do zapięcia pasów. Nie oszczędzaj na tym elemencie, tylko ona zda egzamin w razie awaryjnej sytuacji. Można również zaopatrzyć się w specjalny pokrowiec, który ochroni naszą tapicerkę przed zabrudzeniami i pazurami naszych pupili. Jedynym minusem jest to, że ogranicza ona miejsce dla dodatkowych pasażerów w samochodzie. Duże czworonogi powinniśmy przewozić w bagażniku, jeśli posiadamy samochód typu kombi i jeśli jest on połączony z kabina samochodu. W tym przypadku niezbędna okaże się specjalna kratka, która wydziela część przeznaczoną dla zwierzęcia.

Przed dłuższą planowaną podróżą nie powinniśmy karmić naszego czworonoga. W trakcie powinniśmy robić dłuższe przerwy, około dwóch godzin jazdy jest wyczerpujące dla naszego zwierzęcia. Dla umilenia trasy nie zaszkodzi zabrać ulubioną zabawkę. Płynność jazdy także wpływa na samopoczucie naszego zwierzęcia. Nie otwierajmy również szyb, ponieważ przeciąg może spowodować powikłania zdrowotne u naszego pupila.

Starajmy się unikać podróży w pełnym słońcu. W przypadku gdy nie mamy innego wyjścia, zatroszczmy się o osłony przeciwsłoneczne, które umieszcza się na bocznych szybach. Jeśli nie wiemy jak nasz zwierzak reaguje na podróż samochodem, przed dłuższą wycieczką zaleca się zabranie go na krótką przejażdżkę.

To może Cię także zainteresować:
O czym trzeba pamiętać wyruszając na rower zimą?
Architekt - czy to zawód z przyszłością?
Goja, Gucia i Gryfik - szczeniaki czekające na ciepły dom

red. DDWLKP.pl | źródło: ddwlkp.pl / internet | foto/video: DDWLKP.pl | pixabay

Komentarze