Husaria – najsłynniejsza jazda świata

17.11.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#hobby   #husaria   #historia   #polska   

Przez tysiące lat istnienia człowieka na ziemi powstawały formacje wojskowe, które przeszły do historii światowego oręża. Grecka falanga, rzymski legion, jazda mongolska, angielscy łucznicy czy niemieckie wojska pancerne po dziś dzień są znane na całym świecie. Wśród tych rodzajów wojsk miejsce ma również polska husaria. Ciężka polska jazda nie bez przyczyny znalazła się w gronie najsłynniejszych formacji wojskowych światowej historii.

 

Husaria to rodzaj ciężkiej jazdy, który był używany przez polskie wojska przez około dwieście lat, w wieku XVI i XVII. W tym czasie, obfitującym w liczne konflikty zbrojne ze Szwecją, Rosją i Turcją, wielokrotnie decydowała o losach bitew, przechylając szalę zwycięstwa na korzyść wojsk Królestwa Obojga Narodów.

Powstanie husarii

Husaria stała się najbardziej znana jako polska formacja kawaleryjska, jednak powstała w Serbii, skąd, za sprawą węgierskich żołnierzy na służbie polskiej, stała się chętnie wykorzystywana. Polacy, choć nie byli twórcami idei tego rodzaju jazdy, wprowadzili wiele ulepszeń, zarówno w uzbrojeniu jak i taktyce, dzięki czemu to im właśnie przypada rozsławienie husarii na całym świecie.

Początkowo husarzami byli zwani kawalerzyści lekkiej jazdy, uzbrojeni na wzór turecki, to znaczy w szable i drewniane tarcze. Stopniowo wprowadzano coraz większe ilości uzbrojenia, w tym pancerze, nakolanniki, a także słynne skrzydła, wzbudzające popłoch wśród wrogich oddziałów. Ostateczny wizerunek husarza, znany po dziś dzień, uformował się za czasów panowania Stefana Batorego.

Taktyka husarii

Poza charakterystycznym uzbrojeniem polska husaria wpisała się w annały światowej sztuki wojennej również stosowaniem nowatorskiej taktyki, gwarantującej powodzenie w trakcie bitew. Stało się to za sprawą wypracowanego połączenia elementów zaczerpniętych od innych wojsk kawaleryjskich.

Przede wszystkim o sile polskiej ciężkiej jazdy stanowiło nowatorskie połączenie zwartego szyku zachodniego z ruchliwością oddziałów wziętych z obserwacji wojsk tureckich. Typowo polskimi dodatkami były bardzo długie kopie, najdłuższe ówcześnie, co pozwalało na przełamanie obrony nieprzyjaciela, niekiedy jedną skuteczną szarżą.

Najsłynniejsze bitwy polskiej husarii

Husaria przychodzi na myśl przede wszystkim z bitwą pod Wiedniem z 1683 roku, kiedy to polskie wojska pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego rozbiły tureckie wojska Kara Mustafy walcząc zaledwie przez pół godziny. Formacja ta jednak może poszczycić się wieloma innymi zwycięstwami, może nie tak doniosłymi dla historii Europy i świata, ale z całą pewnością godnymi odnotowania. Większość z tych bitew, jak choćby słynna szarża pod Kircholmem w 1605 roku, zapewniła szybkie i zdecydowane rozgromienie przeważających sił nieprzyjaciela. W tej bitwie niecałe 4 tysiące polskich żołnierzy, z czego zaledwie połowę stanowiła husaria, rozbiła wojska szwedzkie. Pod Kłuszynem w 1610 roku, atakując pięciokrotnie liczniejsze wojska rosyjskie, również odniosła druzgocące przeciwnika zwycięstwo.

Legenda husarii trwa do dziś, stanowiąc powód do dumy Polaków na całym świecie. Nic zatem dziwnego że emblematy nawiązujące do tej formacji ciężkiej jazdy są po dziś dzień wykorzystywane w wojskach pancernych. Rozpoznawane na całym świecie, budzą respekt zarówno wśród sojuszników jak i przeciwników.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez surgepolonia.pl

To może Cię także zainteresować:
Co nieco o obietnicach plus życzenia dla Pana Mieczysława
Złodzieje umysłów
Piknik rodzinny „My Polacy 1918-2018” – Poznań, 15 sierpnia 2018

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze