Handmade - popularne hobby czy sposób na biznes

19.03.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#hobby   #handmade   #biznes   

Zarabianie na swoim hobby to ostatnio coraz gorętszy temat. Wiele mówi się o tym, że praca powinna sprawiać przyjemność. Jaką więc pracę wybrać jak nie związaną ze swoim zainteresowaniem? Dużą popularnością cieszą się także ręcznie wykonywane produkty. Czy to znak, że osoby uzdolnione manualnie powinny zakładać biznes?

 

Handmade- modne hobby

Własnoręcznie wykonywane produkty nie tylko cieszą oko kupujących, ale i są satysfakcją dla twórców. Coraz więcej osób próbuje swoich sił w szyciu, malowaniu, konstruowaniu. Niektórzy traktują handmade jako sposób na relaks, odcięcie się od schematycznej codzienności. Dzięki tworzeniu można wyrazić prawdziwe ja. To praca, której efekty widać gołym okiem, co niezwykle motywuje do dalszego działania. Uszytą bluzką można pochwalić się w pracy, samodzielnie zrobioną kolię podarować przyjaciółce w prezencie, ale czy sprzedawać?

 

Handmade - sposób na biznes

Możliwość wykonywania tego co się lubi wydaje się być idealnym sposobem na pracę. Czy biznes oparty wyłącznie na handmade może być opłacalny? Taka firma jak każda inna wiąże się z pewnymi wydatkami, jednak nie są one znacznie większe niż to co wydaje się na wykonywanie prac do przysłowiowej szuflady. Należy zakupić materiały, opłacić składki ZUS i podatki oraz ocenić swoje możliwości godzinowe, bo przecież czas to pieniądz.

 

Od czego zacząć?

Często osoby kreatywne i uzdolnione nie wierzą w swój talent i dlatego wycofują się z zarabiania na nim. To ogromny błąd. Nie zastanawiaj się czy prace są wystarczająco dobre na sprzedaż, zapytaj o to ludzi. Wykonaj kilka projektów dla rodziny, przyjaciół, zbadaj ich opinię. Następnie sięgnij po mniej subiektywną ocenę potencjalnych klientów. Wystaw swoje prace na forum. Nie bój się krytyki, wykorzystaj uwagi dla polepszenia swoich prac.

 

Chcę sprzedawać prace handmade- jak to zrobić?

Gdzie sprzedawać?

Posiadanie własnej strony internetowej to kolejny wydatek. Koszt domeny, pomocy informatyków i dodatkowa praca. To niepotrzebny wysiłek, którego na szczęście można uniknąć. Wyprodukowane przez siebie produkty możesz wystawić na stronach internetowych. To platformy zrzeszające artystów i ułatwiające im dystrybucję prac. Spróbuj swoich sił, wystaw kilka prac i zobacz jaki będzie odzew. Być może Twoje dzieła przyciągną klientów. Wtedy nie będzie żadnych przeciwskazań do potraktowania swojego hobby jako formy zarobku.

Jak wycenić swoje prace?

Na początku kłopotliwe może okazać się wycenienie prac. Nie bój się podyktować wysokiej ceny. Własnoręcznie  wykonane dzieła wymagają szczególnej uwagi i skupienia. Nie jest to ilościowa produkcja, a wyjątkowe, niepowtarzalne produkty. Osoby decydujące się na ich zakup właśnie to sobie w nich cenią, dlatego są gotowi na wyższe stawki. Zobacz ile kosztowały materiały i wyceń czas pracy, a później porównaj swoją cenę z wystawionymi produktami innych twórców.

Każdy biznes ma swoje jasne i ciemne strony. Jeżeli handmade to Twoje hobby sprawdź, czy nie mogłoby być także pracą.  Nie bój się opinii innych, traktuj je jako wskazówki o dalszego rozwoju. Dowiedź się jak reaguje na Twoje prace rynek, wstaw prace na stworzone do tego platformy i obserwuj odzew. A może własny biznes okaże się decyzją życia?

 

MF
Artykuł przygotowano we współpracy z www.decobazaar.com/handmade.html.

 

 

To może Cię także zainteresować:
Upadłość konsumencka - życie bez długów
Ewidencja czasu pracy a prawo. Nie daj się zaskoczyć przepisom
Pomysł na biznes, czyli manicure hybrydowy w domu

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze