Gwiazdy w dłoniach u “Śpiącej Królewny” w Prusinowie

24.06.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#gwiazdy   #astronomia   #sławomir matz   

Nazywam się Sławomir Matz, a "Gwiazdy w dłoniach" to inicjatywa popularyzatorska pod której nazwą działam już od kilku dobrych miesięcy. Jeżdżę z tego powodu po pobliskich miejscowościach odwiedzając przy tym placówki edukacyjne oraz okolicznościowe festyny. Uważam, że moje zaangażowanie ma znaczący wpływ na rozwój naukowy u dzieci stąd też bardzo pozytywnie odpowiadam na wszystkie wysunięte w moim kierunku zaproszenia.

 

sm
Sławomir Matz
Popularyzator astronomii, finalista akcji "It's your life just take It", autor wielu blogów oraz artykułów prasowych.

Działając zgodnie z własnym powołaniem dnia 21 czerwca 2017 roku o godzinie 8:00 spotkałem się z uczniami przedszkola “Śpiąca Królewna” w Prusinowie. Zabrałem na tą okoliczność kilka pomocy naukowych, z których największą uwagę przykuł towarzyszący mi teleskop.

Spotkanie rozpoczęliśmy od opowieści o tym w jaki sposób jedną z ważniejszych ról w moim życiu zaczęła odgrywać astronomia. Na podstawie tego dzieci dowiedziały się, że każda pasja i zamiłowanie to coś niesamowicie spontanicznego, co spotyka nas w niespodziewanym momencie. Następnie sprawdziłem, co przedszkolaki wiedzą na temat planet Układu Słonecznego wzbogacając ich dotychczasową wiedzę o nowe fakty.

Wielkim zaskoczeniem okazały się przede wszystkim dźwięki wydawane przez poszczególne planety krążące wokół Słońca. Wytłumaczyłem dzieciom w jaki sposób się takie dźwięki rejestruje, ponieważ dla porównania dźwięk Ziemi brzmiał zupełnie odmiennie od tego, co słyszymy będąc jej mieszkańcami.

Ostatnim epizodem naszego spotkania okazały się obserwacje Słońca przeprowadzone bezpośrednio przy pomocy folii słonecznej ND5 oraz techniką projekcji okularowej. Ta druga wywołała szczególne zdziwienie wśród moich widzów. Pokazałem im na podstawie przypalanej szyszki, że nie warto bez odpowiedniej wiedzy spoglądać w kierunku naszej dziennej gwiazdy, ponieważ jest to niebezpieczne.

Więcej na temat projektu Gwiazdy w dłoniach - fb.com/gwiazdywdloniach

Sławomir Matz

 

To może Cię także zainteresować:
Wyjątkowe zjawisko z Księżycem już dzisiaj!
Wieczór z astronomią u wychowanków POW w Pile
Kilka dni dzieli nas od częściowego zaćmienia Słońca w Polsce

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: Sławomir Matz

Komentarze