Guma niejedno ma imię. Przemysłowe węże wykorzystują wiele z nich

04.02.2019

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Wiele z użytkowanych przez nas na co dzień wyrobów wszelkiego rodzaju, od spożywczych po np. elementy odzieży, powstaje w rezultacie zrealizowania wyrafinowanych procesów technologicznych, wymagających przesyłania najróżniejszych substancji – niekiedy chemicznie agresywnych, nierzadko gorących lub wysokim ciśnieniem. Nie byłoby to tak proste, gdybyśmy nie dysponowali niezwykle użytecznymi, elastycznymi, a jednocześnie wysoce odpornymi na wiele czynników materiałami. To, co laik jest w stanie określić jedynie ogólnym mianem gumy, dla fachowca jest szeroką dziedziną umożliwiającą dobieranie idealnych rozwiązań.

 

Właściwy dobór materiału pozwala na niezawodną pracę każdej instalacji 

Zadanie opisu wszystkich rodzajów dostępnych dziś gum byłoby dość kłopotliwe ze względu na objętość takiego tekstu. Poznajmy więc bliżej tylko kilka z nich, które odgrywają największe znaczenie. „Termopolimer etylenowo-propylenowo-dienowy” to nazwa, która większości z nas brzmi całkowicie obco. Jednak jej doskonałe właściwości powodują, że wyrobów wykonanych z właśnie takiej gumy mamy wokół siebie mnóstwo, by wymienić choćby opony, dętki, czy różnego rodzaju uszczelki. EPDM, bo takim skrótem jest określany ten rodzaj, niewrażliwy jest na ozon, gorącą wodę, detergenty, czy lekkie lekkie kwasy i zasady. Nie zagraża mu temperatura daleko przekraczająca 100°C, ale też nie przestaje być elastyczny wówczas, gdy spadnie ona do -50°C. M.in. te właściwości powodują, że już od dawna jest to najczęściej wykorzystywany w przemyśle rodzaj gumy. Dlatego też niejeden przemysłowy wąż gumowy wykonany jest właśnie z niego. Szerokie, choć nie aż tak, zastosowanie kauczuku butadienowo-styrenowego jest efektem podobnych zalet. Cechuje się on elastycznością zbliżoną do tej, jaka charakteryzuje naturalny, jednak jest od niego bardziej odporny np. na starzenie cieplne czy pękanie. Nie zagrażają mu ani nieorganiczne kwasy i zasady, ani wysokie temperatury. Występujący pod skrótem SBR, także towarzyszy nam na co dzień, np. w roli podeszw butów. 

Oba wymienione dotąd rodzaje mają swoje słabe strony. Nie nadają się do zastosowań, w których będą musiały stawiać czoła smarom i olejom mineralnym czy węglowodorom alifatycznym, aromatycznym i chlorowanym. Dlatego też lista najszerzej wykorzystanych odmian syntetycznej gumy jest dużo szersza i znajdziemy na niej także np. bardzo popularny nitryl (NBR). Świetnie pracuje on w ścisku, dlatego też na jego bazie wytwarzanych jest większość elementów uszczelniających do hydrauliki i pneumatyki. 

Sama guma to nie wszystko. Znakomite właściwości to także rezultat przemyślanej konstrukcji 

O kolejnych stosowanych w przemyśle odmianach syntetycznej gumy można by mówić długo, jednak nadal byłaby to tylko część tajemnicy wielkiej wszechstronności tego rodzaju materiałów. Węże gumowe stosowane w przemyśle należą do wyposażenia, które sprostać musi szczególnym wymogom, zapewniając pomyślny przebieg najróżniejszych procesów technologicznych i poprawną pracę umożliwiających je instalacji. O wielkiej różnorodności wyrobów wykorzystujących najczęściej jedynie tylko kilka najważniejszych rodzajów gumy, można przekonać się np. przeglądając ofertę sklepu MiDaTech. Każdy taki wąż to efekt zastosowania różnych, nierzadko nadzwyczaj wyrafinowanych rozwiązań konstrukcyjnych, obejmujących odpowiednie oploty, czy warstwy wykonane z dobranych pod względem odpowiednich właściwości rodzajów gum lub ich mieszanek. Walka o coraz doskonalsze w tej dziadzienie produkty trwa więc nadal, niezależnie od tego, jakie materiały będą mieli do dyspozycji ich twórcy. 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze