Fitness i siłownia - fakty i mity

23.04.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#zdrowie   #fit   #fitness   #siłownia   #fakty   #mity   

Przymierzając się do kształtowania zgrabnej sylwetki, kluczową sprawą jest posiadanie otwartego umysłu. Coraz więcej badań wykazuje, że gubienie zbędnych kilogramów jest najbardziej skuteczne, jeśli robimy coś, co naprawdę nam się podoba. Dobrze jest spróbować różnych opcji i wybrać środowisko do ćwiczeń, w którym czujemy się najlepiej. Trzeba też pamiętać, że ładna sylwetka to odpowiedni bilans treningu aerobowego i siłowego. Trzymając się tych wytycznych, mamy większe szanse na osiągnięcie idealnej wagi.

 

Więc dlaczego tego nie robimy?

Być może dlatego że przeszkadzają nam w tym pewne określone stereotypy. Na przykład stwierdzenie, że "siłownia nie jest dla kobiet". Wielu osobom wydaje się, że kluby fitness są domeną pań, natomiast sztangi i hantle to narzędzia przeznaczone wyłącznie dla panów. A jak to wygląda w praktyce? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw trzeba ustalić dwie podstawowe kwestie.

 

Czym jest fitness? 

To aktywność, w której kładzie się duży nacisk na tak zwane "ćwiczenia aerobowe". Fitness jest też często określany mianem "gimnastyki rekreacyjnej". Ćwiczenia aerobowe to ćwiczenia z małą ilością tlenu, a mówiąc prostszym językiem, ćwiczenia, które wymagają od nas, byśmy cały czas byli w ruchu. W ten sposób szybciej spalany jest tłuszcz. Wiele klubów fitness, oprócz klasycznego aerobiku, oferuje ciekawe zajęcia z piłką gimnastyczną, sesje na stepach albo lekcje zumby.

 

Czym jest siłownia?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to miejsce przeznaczone głównie do treningu siłowego. I właśnie to stanowi główną różnicę pomiędzy siłownią i klubem fitness. Na aerobiku spalamy tłuszcz, a podczas treningu siłowego dążymy do tego, by nasza sylwetka stała się bardziej muskularna.

 

Czy to znaczy, że siłownia jest nieodpowiednim miejscem dla kobiet?

Niezupełnie. Siłownia z całą pewnością cieszy się większą popularnością wśród mężczyzn, gdyż to im bardziej zależy na zamienieniu tłuszczu w mięśnie. Natomiast kobiety zwykle koncentrują się na samym zgubieniu wagi. Zatem można powiedzieć, że siłownia nie tyle nie jest dla kobiet, co po prostu często nie wydaje się dla nich atrakcyjna.

Chociaż zdarzają się wyjątki. Znajdzie się wiele świadomych kobiet, które rozumieją, że rzeźbienie sylwetki jest tak samo ważne jak samo chudnięcie. A stwierdzenie, że podczas treningu siłowego nie spala się kalorii, można spokojnie uznać za mit. Brzuszki na siłowni mogą być dla pań tak samo wartościowe jak godzina oferowanego przez niektóre kluby fitness TBC. Podobnie jak bieżnia może być fajnym zamiennikiem aerobiku.

 

Co zatem wybrać? Siłownię czy fitness?

Wszystko zależy od nas. Od tego, jak lubimy ćwiczyć, i czy potrafimy ułożyć sobie trening bez pomocy profesjonalisty. Nie da się ukryć, że i siłownia i fitness mają swoje plusy - w obu przypadkach możemy spotkać nowych ludzi i nauczyć się wielu ciekawych ćwiczeń. Główna różnica jest taka, że na fitness robimy to samo, co grupa, a w siłowni ćwiczymy sami ze sobą. Ewentualnie z trenerem personalnym.

Jeśli wciąż się wahamy, to najlepiej zrobimy próbując wszystkiego, co się da - dopiero wtedy przekonamy się, co najbardziej nam pasuje.

 

Artykuł powstał we współpracy z Świat Supli

 

 

To może Cię także zainteresować:
Nowotwory tarczycy – rosnące zagrożenie dla młodych ludzi
SPA to ukojenie nie tylko dla ciała
Zgrzytanie zębami – jaki jest powód i jak temu zapobiec?

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze