Finanse rolnika – jaki nimi zarządzać?

20.03.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#biznes   #finanse   #gotówka   #rolnik   

Prowadzenie gospodarstwa rolnego to ogromne wyzwanie. Każdego rolnika czeka mnóstwo pracy, szereg inwestycji w rozwój prowadzonego przez siebie gospodarstwa. Zarządzanie finansami jest jedną z niezbędnych, czasem bardzo trudnych czynności. Należy bowiem tak nimi zarządzać, aby z jednej strony zapewnić niezbędne środki na utrzymanie rodziny, z drugiej zaś środki niezbędne do produkcji rolnej i rozwijania gospodarstwa.

 

 

Finanse rolnika: pojęcia, które mogą się przydać

Każdy rolnik, który chce racjonalnie zarządzać swoimi finansami powinien prowadzić tylko dla siebie ewidencję ponoszonych kosztów, ale także zysków. W związku z tym powinien zapoznać się z następującymi pojęciami:
wpływ - to kwota, która wpływa na konto;
wydatek - pod tym pojęciem kryje się każdorazowa wypłata pieniędzy z konta. Warto zaznaczyć na jaki cel została ona przeznaczona;
przychód - bardzo często jest on mylony z dochodem. Tymczasem są to dwa odrębne pojęcia. Przychód to suma pieniędzy uzyskana ze sprzedaży produktów: zboża, mleka, ziemniaków, itp.,
dochód – to wartość przychodu, która została pomniejszona o środki przeznaczone na jego uzyskanie.

Wydatki, które każdy rolnik musi ponieść

Finanse rolnika obejmują zarówno wydatki bezpośrednio związane z prowadzeniem gospodarstwa jak te przeznaczone na bieżące potrzeby rodziny. Do najważniejszych wydatków związanych z prowadzeniem gospodarstwa należą:

 • obowiązkowe ubezpieczenie społeczne rolnika i jego domowników. To składki, które należy odprowadzać do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;
 • podatek rolny;
 • ubezpieczenie ciągników i innych maszyn rolniczych od odpowiedzialności cywilnej;
 • ubezpieczenie upraw;
 • ubezpieczenie OC z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego.
 • ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej są obowiązkowe.

Do ponoszonych przez rolnika wydatków należą także te związane z produkcją rolną. Należą do nich między innymi wydatki na zakup:

 • materiału siewnego;
 • nawozów;
 • środków ochrony roślin;
 • pasz;
 • paliwa do sprzętu rolniczego.


Do wydatków ponoszonych w związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego należy oczywiście doliczyć także te ponoszone na utrzymanie gospodarstwa domowego. Niektóre z nich – wydatki na energię elektryczną czy na wodę – wiążą się z wydatkami ponoszonymi na produkcję rolną. Należy także pamiętać, że czasem mogą pojawić się niezaplanowane wydatki, takie jak na przykład koszt naprawy sprzętu rolniczego, zakup części zamiennych czy kupno nowych maszyn.

Dlaczego warto prowadzić rachunkowość w gospodarstwie rolnym?

Wielu rolników nie decyduje się na prowadzenie rachunkowości w swoim gospodarstwie. Bardzo często jako argument podają nieprzewidywalne w dłuższej perspektywie ceny płodów rolnych. W efekcie nie są w stanie zorientować się czy prowadzenie gospodarstwa jest opłacalne. Stąd też konieczne jest zapisywanie wszystkich wydatków i wpływów. Ułatwi to racjonalne zarządzanie finansami każdego rolnika. Pozwoli także na szukanie ewentualnych oszczędności zarówno w finansach związanych z produkcją rolną jak i w gospodarstwie domowym.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez akademiarolnika.pl - blog specjalizujący się w tematyce finansów rolniczych.

 

 

To może Cię także zainteresować:
Upadłość konsumencka - życie bez długów
Kupuj w sieci taniej dzięki kodom rabatowym
Rynek usług finansowo-księgowych w Poznaniu

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze