"Enigma. Odszyfrować zwycięstwo"

21.09.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#kultura   #wystawa   #szamotuły   

„Enigma. Odszyfrować zwycięstwo" to wystawa zorganizowana przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego i poświęcona osiągnięciom polskich matematyków w łamaniu szyfrów Enigmy. Zaprezentowano losy ludzi, których umiejętności i wiedza doprowadziły do jednego z bardziej spektakularnych sukcesów w dziedzinie światowej kryptologii, co stało się punktem zwrotnym II wojny światowej. Wśród tych, którzy pracowali nad złamaniem kodu Enigmy był Szamotulanin Maksymilian Ciężki.

 

Wystawa składa się z 23 plansz opowiadających m.in. o historii kryptografii od I wojny światowej, poprzez wynalezienie Enigmy, zorganizowanie kursu kryptologów dla najzdolniejszych matematyków aż po sukces złamania kodu i przekazania wyników Aliantom.

Od 2010 roku ekspozycja była prezentowana w ponad 30 miastach, w 9 państwach i na dwóch kontynentach. Pokazywano ją w Parlamencie Europejskim w Brukseli, Bletchly Park – najsłynniejszym ośrodku europejskiej kryptologii w Anglii, w Portugalii, Francji, Holandii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, we Włoszech jak i w siedzibie Senatu RP i w wielu miastach w Polsce.

Do 1 października natomiast można ją oglądać w Spichlerzu Muzeum Zamek Górków w Szamotułach.

 

To może Cię także zainteresować:
"Najlepszy powód, by żyć…"
"Jeżeli kochać to nie indywidualnie" - Koncert Walentynkowy w Kaźmierzu
"Halszka, Czarna Księżniczka z Szamotuł"

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: powiat-szamotuly.pl | foto: powiat-szamotuly.pl

Komentarze