Elastyczny pracownik nie boi się zmian

30.04.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#biznes   #finanse   #pracownik   

Samodzielność, dobra organizacja pracy, komunikatywność i lojalność to najbardziej pożądane cechy pracownika. Jedną z najważniejszych jest również elastyczność. Jest ona szczególnie cenna w sytuacji dynamicznych zmian, jakie dokonują się w otoczeniu.

 

Samo dostrzeganie zachodzących zmian nie wystarczy, by przetrwać. Trzeba godzić się na nie i odpowiednio reagować. Zasada ta dotyczy nie tylko poszczególnych osób. Jest również warunkiem efektywnego funkcjonowania całych organizacji.

 

Elastyczność to cecha pracownika, który nie boi się zmian. Taka osoba nie ma problemów z adaptacją w zmieniających się warunkach. Nowy przełożony, czy też zmiana zasad pracy nie mają wpływu na efekty jego działań. Elastyczny pracownik w takiej sytuacji nie narzeka, a jego motywacja pozostaje na tym samym poziomie. Nie ma problemu z objęciem nowego stanowiska, jeśli sytuacja nagle zacznie tego wymagać. Poradzi sobie również z przyjęciem na siebie nowych obowiązków. Każda zmiana będzie dla niego możliwością zdobycia nowego doświadczenia. Elastyczny pracownik lubi nieustannie się rozwijać, więc skorzysta z każdej okazji ku temu.

 

Elastyczność jest cechą, którą kandydat na pracownika łatwo może wykazać w swoim CV. Wystarczy wpisać do dokumentu różnorodne doświadczenie zawodowe. Chodzi tu o pracę w branżach, które w żaden sposób nie są ze sobą związane lub na różnych stanowiskach. W prosty sposób można również zasugerować ją podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wystarczy wspomnieć o przejętych obowiązkach kolegi z poprzedniej pracy, który z różnych powodów nie mógł ich wykonać. O taką sytuację w dotychczasowej karierze zawodowej może zapytać kandydata osoba rekrutująca. O tym, czy elastyczność jest rzeczywiście kompetencją danej osoby ubiegającej się o pracę, mogą świadczyć również różnego rodzaju sytuacje życiowe, np. studia lub praca za granicą i częste zmiany miejsca zamieszkania. Znacząca może tu być również otwartość na nowych ludzi i gotowość zmiany profilu wykonywanych dotąd zadań.

 

O tym, czy pracownik umie dostosować się do zmian, świadczyć może jego zachowanie w sytuacjach wymagających od niego elastyczności. Pomóc w tym może jego obserwacja. Na jego korzyść przemawia m.in. szybkie przyswojenie nowych obowiązków i umiejętność szybkiej zmiany planów odpowiednio do potrzeby. Nie bez znaczenia będzie tu również to, w jaki sposób pracownik radzi sobie zarówno z wyzwaniami, jak i niepowodzeniami.

 

Osoba, która bez problemów wpasuje się w zadania, których realizacją zajmuje się grupa ludzi, nie będzie miała problemów z dostosowaniem się do zmian. Poradzi sobie z tym również pracownik, który przy realizowaniu kilku projektów w jednym czasie potrafi ustalić priorytety i podzielić obowiązki między współpracowników. Osoby nie wykazujące się elastycznością, bez względu na bieżące okoliczności będą wykonywały swoje zadania zgodnie z wcześniejszym planem. Pracownik elastyczny swoją ścieżkę kariery planuje długofalowo. Nie koncentruje się wyłącznie na tym, by zrealizować powierzone mu zadanie, ale też na szukaniu możliwości rozwoju i zdobycia nowych doświadczeń.

 

 

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grupa Progres

 

 

To może Cię także zainteresować:
Jak rozreklamować małą firmę w internecie?
Zakupy na odległość - prawa konsumenta
Czy roboty zastąpią pracowników biurowych?

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze