Ekoskóra - najważniejsze cechy i pielęgnacja

14.03.2016

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Meble są pokrywane różnymi rodzajami tkanin tapicerskich. Ekoskóra wyróżnia się głównie przystępną ceną. Jednocześnie wymaga stosowania odpowiedniej pielęgnacji.

 

Ta tkanina tapicerska może do złudzenia przypominać naturalną skórę. Często trudno rozpoznać te dwa materiały na pierwszy rzut oka. W przypadku wątpliwości dotyczących tego z jakiego materiału zostały wykonane meble, trzeba sprawdzić oznaczenia. Ostatecznie można również wykonać test przy pomocy ognia. Ekoskóra pod wpływem ognia topi się, a później pali, natomiast skóra naturalna kurczy się, wydzielając zapach palonych włosów.

EKOSKÓRA - TAŃSZA ALTERNATYWA DLA SKÓRY

Większość osób decyduje się na zakup mebli obitych tym materiałem ze względu na ich estetykę oraz cenę. Jest to tkanina tapicerska, która posiada wygląd naturalnego materiału, jednocześnie jej zakup jest dużo bardziej korzystny pod względem ceny. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że takie meble będą wymagać odpowiedniej pielęgnacji i czyszczenia, a także ochrony przed różnymi niekorzystnymi czynnikami.

Na co uważać?

Meble z ekoskóry muszą przede wszystkim zostać wykonane w prawidłowy sposób. Należy unikać foteli, czy kanap, które mają zbyt napięty lub też zbyt luźny materiał - w takim przypadku tkanina będzie w dużo większym stopniu narażona na powstawanie przetarć i pęknięć.

Trzeba także liczy się z tym, że jest to stosunkowo delikatna tkanina. Z tego powodu należy zachować ostrożność w czasie przenoszenia oraz przesuwania mebli. Zagrożenie dla ekoskóry stanowią także zabawy dzieci, na przykład skakanie po meblach. Równie niebezpieczne są domowe zwierzęta, które mogą bez trudu uszkodzić tkaninę ostrymi pazurami.

Ochrona przed niekorzystnymi czynnikami

Ekoskóra jest także wrażliwa na działanie takich czynników jak wilgoć, zmiany temperatury, czy ciepło. Dlatego mebli obitych taką tkaniną nigdy nie należy ustawiać w pobliżu grzejników. Nie nadają się także do zastosowania na zewnątrz pomieszczeń, czyli na przykład na tarasach, balkonach, czy w altanach.

Odpowiednia pielęgnacja

W przypadku czyszczenia mebli z ekoskóry kluczowe znaczenie ma przede wszystkim wybór właściwych preparatów. Należy inwestować jedynie w środki przeznaczone specjalnie do tego rodzaju materiałów. Wykorzystywanie niewłaściwych produktów może bardzo łatwo doprowadzić do uszkodzenia tkaniny. Trzeba unikać stosowania produktów przeznaczonych do czyszczenia innych powierzchni, na przykład płynów do mycia naczyń oraz do prania dywanów. Niekorzystnie działanie mają także substancje takie jak alkohol, amoniak oraz rozpuszczalniki. W przypadku wątpliwości dotyczących usunięcia trwałej plamy zawsze najlepszym rozwiązaniem pozostaje skonsultowanie się ze specjalistą. Lepiej nie wypróbowywać różnego rodzaju domowych sposobów, ponieważ w ten sposób można jedynie zniszczyć mebel.

Jak czyścić meble z ekoskóry?

Meble należy czyścić systematycznie - jest to najlepszy sposób pozwalający na usunięcie wszystkich zabrudzeń, na przykład kurzu, zanim zdążą przeniknąć głębiej w materiał. Jeśli na powierzchni mebla rozleje się jakiś płyn, trzeba zebrać go jak najszybciej przy pomocy chłonnej ściereczki. Jeśli płyn zostanie pozostawiony do wyschnięcia na powierzchni tkaniny mogą pojawić się zacieki.

Poza tym w czasie pielęgnacji ekoskóry należy pamiętać o kilku innych istotnych kwestiach:

  • tkaninę warto dosyć często przecierać wilgotną szmatką w celu zebrania kurzu, który gromadzi się na jej powierzchni,
  • nie należy używać środków takich jak rozpuszczalniki, alkohol, amoniak, wybielacze, woski, a także płyn do mycia naczyń oraz mydło w płynie,
  • preparaty przeznaczone do pielęgnacji skóry naturalnej nie są odpowiednie do ekoskóry,
  • należy unikać kontaktu ekoskóry z gorącym powietrzem, meble powinny schnąć w temperaturze pokojowej, w czasie czyszczenia należy zachować delikatność, nie można zbyt mocno szorować powierzchni materiału

W przypadku wątpliwości dotyczących wyboru odpowiedniego środka czyszczącego trzeba zawsze przeprowadzić próbę. W tym celu należy nanieść odrobinę preparatu w miejscu, które nie będzie widoczne. Następnie trzeba odczekać chwilę i sprawdzić, czy materiał nie ulega odbarwieniu lub innym zmianom.

Renowacja mebli z ekoskóry

Korzystny wygląd starszym meblom wykonanym z tego materiału można przywrócić dzięki różnym zabiegom pielęgnacyjnym z wykorzystaniem takich preparatów jak farby tonizujące. Nakładanie tego typu środków najlepiej powierzyć specjaliście. We własnym zakresie można stosować preparaty, których działanie polega na zmiękczaniu tkaniny oraz na utrwalaniu koloru mebla.

Należy unikać stosowania różnego rodzaju domowych sposobów, które niestety często nie tylko nie usuwają zabrudzeń, ale także powodują dodatkowe uszkodzenie materiału. Dzięki prawidłowej pielęgnacji meble z ekoskóry będą służyć przez wiele lat, stanowiąc prawdziwą ozdobę wnętrza.

red. DDWLKP.pl | źródło: PCT24.pl

Komentarze