Dziedziczenie spadku

22.08.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#spadek   #prawo   #dziedziczenie   #sąd   #adwokat   

Każdy z nas na pewno kiedyś spotkał się z tematem dziedziczenia lub jeżeli nie miał jeszcze z tym do czynienia, to na pewno się spotka. Prawo spadkowe to jedna z tych dziedzin prawa, która tak jak podatki, nie ominie żadnego z nas.

 

Powszechnie wiadomo, że w prawie występuje coś takiego jak dziedziczenie. Dziedziczymy różne rzeczy po rodzicach, dziadkach i innych członkach rodziny. Poniższy artykuł będzie w skrócie opisywał to ogromne zagadnienie prawne.

W pierwszej kolejności zaznaczyć trzeba, że spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, to znaczy z chwilą śmierci spadkodawcy.

Jednak samo powołanie do spadku nie oznacza, że możemy dysponować przedmiotami wchodzącymi w skład spadku, tak jakby były juz nasze. Aby móc uważać się za właściciela przedmiotów wchodzących w skład spadku, należy przeprowadzić postępowanie spadkowe, na które składa się stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku.

Stwierdzenie nabycia spadku

Jest to postępowanie sądowe, w którym stwierdza się nabycie spadku przez osobę mającą interes prawny. Sąd bada, czy osoba, która złożyła taki wniosek, jest uprawniona do spadku i czy nie została przypadkiem wydziedziczona. To postępowanie toczy się przed sądem ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego. Koszt takiego wniosku wynosi 50 zł.

Można również przeprowadzić nabycie spadku u notariusza. Notariusz sporządza w takim przypadku akt poświadczenia dziedziczenia. Za sporządzenie aktu zapłacimy 50 zł (bez względu na wartość spadku) oraz dodatkowo 100 zł za sporządzenie protokołu poprzedzającego wydanie aktu poświadczenia. Notariusz może również pobrać 50 zł za otwarcie i ogłoszenie testamentu. Do wszystkich wyżej podanych opłat trzeba dodać 22% podatku VAT.

Jakie więc wybrać postępowanie? Jeżeli nie jesteśmy skłóceni z innymi spadkobiercami lub jesteśmy tylko jedynymi spadkobiercami, warto rozważyć wizytę u notariusza. Zaletą jest oszczędność czasu - wystarczy umówić wizytę i już uzyskamy akt poświadczenia dziedziczenia. Natomiast postępowanie przed sądem zabiera zdecydowanie więcej czasu - trzeba czekać na wyznaczenie rozprawy (często 1-2 miesiące od złożenia wniosku) oraz na uprawomocnienie się wyroku. Zarówno w postępowaniu przed sądem, jak i u notariusza, będziemy potrzebowali dokumentów urzędowych potwierdzających prawo do dziedziczenia, takich jak np. akt zgonu spadkodawcy czy nasz akt urodzenia.

Dział spadku

Jeżeli do spadku zostało powołanych kilka osób, należy w takim przypadku przeprowadzić dział spadku. Najprościej mówiąc, w tym postępowaniu należy wskazać wszystko, co należało do spadkodawcy oraz wskazać sposób podziału majątku między spadkobierców. Tak jak w przypadku stwierdzenia nabycia spadku, dział spadku można przeprowadzić przed sądem oraz przed notariuszem. Jeżeli wśród spadkobierców panuje zgoda co do podziału składników spadku, warto udać się do notariusza. Tak jak w przypadku stwierdzenia nabycia spadku, zdecydowanie zyskujemy na czasie.

W postępowaniu sądowym można dokonać działu spadku w następujący sposób:

1. Podział fizyczny poszczególnych przedmiotów i przyznanie ich konkretnym spadkobiercom. Aby ten sposób był równy dla wszystkich, w przypadku, gdy jedna osoba otrzyma rzecz cenniejszą (np. mieszkanie), może zostać zobowiązana do zapłaty osobie, która nie otrzymała tak wartościowej rzeczy.

2. Przyznanie przedmiotów należących do spadku jednej osobie z obowiązkiem spłaty pozostałych spadkobierców.

3. Przedmioty należące do spadku mogą zostać sprzedane, a uzyskana kwota zostanie podzielona pomiędzy współspadkobierców.

Pamiętać należy, że sąd zawsze dąży do ugodowego dokonania podziału spadku, a sprzedaż przedmiotów należących do spadku i podział tej kwoty między spadkobiercami jest ostatecznością, gdyż jest najmniej korzystny. Przy sprzedaży sądowej dokonuje jej komornik, niekoniecznie po najlepszej dla nas cenie.

Przy dziedziczeniu warto pamiętać, iż od uzyskanego spadku należy uiścić podatek od spadku, zgodnie z ustawą podatkową od spadków i darowizn. Na szczęście ustawa ta zawiera wiele wyłączeń, i tak np. zwalnia się od podatku w całości nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, dzieci, rodziców, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, pod warunkiem, że w ciągu 6 miesięcy zgłoszą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego fakt dziedziczenia.

W przypadku odziedziczenia nieruchomości pamiętać należy, że jeżeli sprzedamy ją w ciągu 5 lat od odziedziczenia jej, będziemy musieli zapłacić 19% podatku od odpłatnej sprzedaży. Jeżeli jednak sprzedamy mieszkanie, a uzyskaną kwotę przeznaczymy na cele mieszkalne (np. kupimy inne mieszkanie lub wyremontujemy swoje), to nie będziemy musieli płacić tego podatku.

Stwierdzenie nabycia spadku oraz dział spadku nie są skomplikowanym postępowaniami, jeżeli się do niech odpowiednio przygotujemy. Dlatego nie należy zwlekać z ich przeprowadzeniem. Im dłużej zwlekamy z ich rozpoczęciem, tym więcej komplikacji może później z tego wyniknąć.

  

Artykuł powstał we współpracy z Krzysztofem Kowalskim - Adwokatem, wpisanym na listę w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu.

Kancelaria Adwokacka

adwokat Krzysztof Kowalski

ul. Św. Marcin 35/2

61- 806 Poznań

adwokat.krzysztof.kowalski@gmail.com 

 

To może Cię także zainteresować:
Problem niepłacenia alimentów - jak z tym walczyć ?
Warto wiedzieć - istotne zmiany dla obywateli w kodeksie wykroczeń
Alimenty - kiedy się należą i w jakiej wysokości?

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: Krzysztof Kowalski - Adwokat, wpisany na listę w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu./ foto: pixabay.com

Komentarze