Duże pieniądze na zaćmy, endoprotezy i badania – NFZ skraca czas oczekiwania

06.08.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#zdrowie   #pacjent   #fundusze   #badania   

Ułatwienie dostępu do badań w zakresie endoprotezoplastyki stawu biodrowego i stawu kolanowego, leczenia zaćmy oraz badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego to główne cele, na które WOW NFZ chce przeznaczyć dodatkowe 21 441 000 zł w drugim półroczu 2018.

 

Fundusz wystąpił do realizatorów świadczeń z prośbą, aby wskazali liczbę możliwych do zrealizowania w tym okresie zabiegów, przeanalizował również wykonanie umów od stycznia do maja tego roku.

Zwiększenie środków na ortopedię narządów ruchu (endoprotezoplastyka) to ponad 11 000 000 zł przeznaczonych na tego typu operacje w Wielkopolsce. Na operacje zaćmy fundusz chce dodatkowo wydać ponad 4 200 000 zł. Badania tomografii komputerowej to dodatkowo 3 350 000 zł od lipca, a rezonansu magnetycznego 2 840 000 zł.

Środki te pozwolą na wykonanie około 900-1000 zabiegów wszczepienia endoprotez i ponad 1700 zabiegów usunięcia zaćmy (przy uśrednieniu ceny każdego z tych zabiegów).

W pierwszym półroczu część szpitali miała problem z wykonaniem większej ilości świadczeń. Pieniądze te są dedykowane osobom już czekającym na zabiegi: „Pieniądze te zostały przeznaczone na skrócenie kolejek, z myślą o pacjentach oczekujących na zabiegi. Podmiotom leczniczym zwróciliśmy uwagę na poprawność prowadzenia list oczekujących, bowiem po dodaniu środków na te same cele w roku ubiegłym część podmiotów wykonała badania pacjentom, których wcześniej na listach oczekujących nie było i „wyprzedzili” oni pacjentów oczekujących. Podmioty te musiały w ramach postępowań wyjaśniających wytłumaczyć te praktykę. Innym zjawiskiem jest wzrost liczby pacjentów „pilnych” np. na tomografii komputerowej i rezonansie magnetycznym, wbrew zasadom prawdopodobieństwa i logiki. Jest to również przedmiotem naszego monitoringu” – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ.

Mimo tych nieprawidłowych zjawisk, które zawsze wynikają ze zwiększenia podaży, zwiększenie środków i skrócenie czasu oczekiwania na zabieg lub badanie jest bez wątpienia bardzo pozytywne dla pacjentów, a także podmiotów leczniczych.

 

To może Cię także zainteresować:
Rower elektryczny - czy taki zakup się opłaca?
Upał a leki – wysoka temperatura może niebezpiecznie zmienić ich właściwości
Tabletki na koncentrację — czy istnieje skuteczny środek poprawiający pracę mózgu?

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: kontakt@ddwlkp.pl / Biuro prasowe WOW NFZ | foto: pixabay.com

Komentarze