Domowa siłownia na każdą kieszeń

13.02.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#sport   #zdrowie   #fit   #siłownia   

Siłownia w domu zamiast kosztownych karnetów do jednego z popularnych klubów fitness? Czemu nie! Na rynku znajdujemy tak dużo różnorodnych sprzętów, idealnych właśnie do domowych wnętrz, że nawet w małych kawalerkach i niewielkich pokojach, jesteśmy w stanie wygospodarować przestrzeń na trening. Co więcej, koszty zakupu profesjonalnych urządzeń i sprzętów do ćwiczeń, są dla nas coraz bardziej przystępne. Sprawdzamy, w co warto zainwestować i jak urządzać domową siłownię.

 

Przygotowanie mentalne

Nieco przewrotnie zaczynamy od własnych potrzeb i przygotowania, ale nie tego fizycznego. Na początek musimy zaplanować swój tydzień pracy i obowiązków domowych. Jeśli znajdujemy w nim na tyle wolnego czasu, by poświęcić go na ćwiczenia – doskonale! Gdy do tego nie brakuje motywacji do działania, świetnej organizacji czasu, z powodzeniem możemy przystąpić do wyboru sprzętu do ćwiczeń.

Dlaczego zwracamy uwagę na aspekt mentalny? Bo zakup rozmaitych urządzeń, które za dwa dni pójdą w kąt i nie będą użytkowane, nie kończy się jedynie na straconych pieniądzach. Codzienny widok hantli, skakanki i rowerka stacjonarnego, które bezczynnie leżą gdzieś z boku, zaczyna frustrować. Efekty w postaci zrzuconych zbędnych kilogramów nigdy nie przychodzą, a my mamy chęć pocieszyć się kolejnym ciastkiem bądź słoną przekąską. Zamyka się błędne koło, a sprzęt do ćwiczeń, jak leżał, tak leży odłogiem kolejne miesiące. Przygotowanie mentalne będzie dla nas zatem niezwykle ważne w procesie odchudzania czy też walki o lepszą kondycję i sprawniejsze ciało.

Sprzęt podstawowy za niewielką kwotę

Jeśli w grę wchodzą jedynie domowe ćwiczenia, które chcemy wykonywać po to, by w ogóle zacząć się ruszać i zachować sprawność, zacząć możemy od podstawowych elementów do wykonywania ćwiczeń, w domowym zaciszu. Zakupić możemy hantle o różnej wadze. Nie bójmy się tego, że waga 0,5 kg czy nawet 2 kg dla jednego hantla, przysporzy nam spektakularnych mięśni, których wcale nie chcemy.

Świetnie sprawdzi się skakanka, o ile mamy na tyle wolnej powierzchni w domu, by po pierwszym skoku nie sprzątać rozbitej lampy lub rozsypanych w drobnych mak dekoracji, o które zawadziliśmy. Drobnym sprzętem, a jednak będącym w stanie zadbać o nasze mięśnie, ruchomość i postawę, są stepery. Typowe, o konstrukcji pozwalającej wykonywać ruchy niczym podczas wchodzenia po schodach bądź stepery twistery, na których głównie się obracamy, jednocześnie masując stopy poprzez specjalne wypustki. Obydwa rodzaje urządzeń mogą być wyposażone w ekspandery, za pomocą których będziemy ćwiczyć ręce.

Przydatne elementy do domowej siłowni to oczywiście mata do ćwiczeń, rollery do stretchingu oraz piłka, na której doskonale można wypracować prawidłową postawę i równowagę. Za powyższe urządzenia nie zapłacimy wiele, a jesteśmy w stanie uzyskać pożądane efekty.

Orbitreki i rowery stacjonarne

Jeśli dysponujemy większą gotówką oraz wolną powierzchnią, możemy zainwestować w sprzęt typu orbitrek, który pozwala ćwiczyć niemalże każdą partię ciała. Dobrze sprawdza się również rowerek stacjonarny. Idealny dla miłośników dwóch kółek i niespiesznych wypraw letnich. Tym bardziej zimową porą, gdy śnieg, lód i niska temperatura nie zachęcają do wojaży ani też nie gwarantują bezpieczeństwa podejmowania aktywności fizycznej. Takie urządzenia są droższe – choć nie radykalnie – ale pozwalają na wykonywanie intensywniejszych treningów domowych.

Ocena własnych potrzeb i możliwości

Na koniec element równie ważny, co wspomniane przygotowanie mentalne. Musimy ocenić, jakie są możliwości naszego ciała. Jeśli mamy problem ze stawami i dręczy nas spora nadwaga, a nawet otyłość, rzucanie się od razu na orbitrek, rowerek czy steper, jest złym pomysłem. Lepiej rzucić się na głęboką wodę, ale w postaci basenu, a na czas domowych ćwiczeń przeznaczyć sprzęty, które wspomagają walkę o smuklejszą sylwetkę, ale nie obciążają nadmiernie układu kostno-stawowego.

Oceniając własne możliwości, a do tego potrzeby, czyli chęć pracy nad konkretnymi partiami ciała, jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni sprzęt do ćwiczeń domowych.

 

Więcej informacji o urządzaniu domowej siłowni znajdziemy pod adresem http://alleprawda.pl

 

To może Cię także zainteresować:
Walka z próchnicą u dzieci
Zęby osób dorosłych – jak o nie dbać?
Nie taki kleszcz straszny!

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze