Dlaczego wielu z nas tak bardzo lubi ostre potrawy?

16.05.2019

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Kulinaria to sfera, która potrafi dostarczyć nam najróżniejszych wrażeń i doświadczeń, toteż mało jest ludzi, którzy nie mają w tym zakresie szczególnych preferencji. Niektóre są jednak nawet bardzo szczególne. Bez wątpienia zaliczymy do takich zamiłowanie do dań ostrych, których smak uzyskiwany jest przede wszystkim dzięki zastosowaniu odpowiednich odmian papryczek chilli lub produktów je wykorzystujących. Co właściwie dzięki nim czujemy i dlaczego tyle osób znajduje w tym takie upodobanie?

 

Smaki, które doprowadzają do łez 

Substancje odpowiadające za ostry smak niektórych roślin, którą w przypadku wymienionych papryczek jest kapsaicyna, stanowią ich mechanizm obronny mający je chronić przed zjadaniem przez zwierzęta. Oszukuje ona nasze receptory i sprawia, że czujemy taki ból, jaki zwykle towarzyszy narażeniu na wysoką temperaturę. Na wszystkie inne chodzące po tym świecie stworzenia środek ten okazuje się skuteczny i unikają one ich spożywania. Tylko ludzie, przeciwnie, z ochotą sięgają po to, co wytworzone zostało przez naturę w celu zadania im cierpienia. Postępowanie takie wydaje się kompletnie nieracjonalne i przeczące instynktowi samozachowawczemu, choć w tym przypadku okazuje się wielce pożyteczne, o czym później. Jedna z teorii jest taka, że to rezultat doświadczeń kolejnych pokoleń i dostrzeżenia pozytywnego wpływu tych roślin na zdrowie. Innym wytłumaczeniem może być najzwyklejsza ludzka chęć przyzywania ryzyka i satysfakcji będącej rezultatem podołania takiemu czy innemu wyzwaniu. Wreszcie, jednym z efektów działania wspomnianej już kapsaicyny jest pobudzenie organizmu do wydzielania endorfin określanych mianem hormonu szczęścia, które powodują poprawę samopoczucia i wzrost samozadowolenia, a jednocześnie pomagają znosić ból. Okazuje się, że, paradoksalnie, skłonność ta może być związana z dążeniem do czerpania swego rodzaju przyjemności. Odmiennie, niż ma to miejsce np. w przypadku wielu nałogów, tutaj nie mamy jednak destrukcyjnych dla organizmu skutków. Wręcz przeciwnie. 


Korzyści dla zdrowia są bezsprzeczne 

Zadowolenie, które przychodzi zaraz po tym, gdy już przetrzymamy uczucie silnego pieczenia, to właściwie jeden z mniej istotnych rezultatów przyjmowania kapsaicyny. Jej duże ilości, podobnie jak w przypadku wielu innych pożytecznych substancji, mogą zaszkodzić, jednak niewielkie, co jakiś czas dostarczane organizmowi, wspomagają go w szeregu obszarów. Bardzo zyskuje dzięki niej układ krążenia – spada ciśnienie i redukowany jest zły cholesterol. Ma właściwości antybakteryjne i m.in. obniża ryzyko zatrucia pokarmowego, poza tym jest zdolna do niszczenia komórek nowotworowych. Bardzo entuzjastycznie przyjmowaną przez wielu właściwością tej substancji jest fakt wspomagania metabolizmu, dzięki czemu łatwiej kontrolować swoją wagę. Większość z sięgających po ostre dania osób zapewne jednak nie myśli o korzyściach dla zdrowia, tylko cieszy się czerpanymi wrażeniami. Dziś uzyskać je bardzo łatwo, choćby dzięki temu, że na rynku dostępne są liczne ostre sosy, jak np. te dostarczane przez sklep Deli-Guru, w którym znajdziemy zarówno ekstremalnie, jak i nieco mniej palące podniebienie, dobre dla nowicjuszy. Warto poziom ostrości podnosić stopniowo. Choć kapsaicyna nie powoduje problemów z układem pokarmowym, ci, którzy już się na nie uskarżają, powinni zachować ostrożność.


 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze